۰ نفر
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۴

اد ویستورس یکی از معدود افرادی است که تاکنون چندین بار به قله اورست صعود کرده و در مسیر صعود از ماسک اکسیژن استفاده نکرده است. در صعود اردیبهشت 1997/1376، او موفق شد این چشم‌انداز بی‌نظیر را از بام زمین ثبت کند.

اد ویستورس (Ed Viesturs) این تصویر را در صبح 23 می 1997 و حین فتح قله اورست برای پنجمین بار ثبت کرد. خودش در توصیف این شرایط می‌گوید: «ساعت 10 شب، صعود به قله اورست را از دیواره جنوبی آغاز کردیم. دقیقا یک سال قبل به‌عنوان سرپرست گروه حمله تیم فیلم‌برداری آی‌مکس این قله را فتح کرده بودم، اما آن صعود شلوغ دردسرهای زیادی برایمان ایجاد کرد و به همین دلیل، تصمیم گرفتیم که زودتر از دیگر گروه‌هایی که می‌خواستند قله را در همان روز فتح کنند، راه بیفتیم. خوشبختانه تصمیم خوبی گرفته بودیم، چون وقت طلوع آفتاب به قله رسیدیم. در ارتفاع حدود 8473 متری (نرسیده به قله!) من به غرب نگاه کردم و این چشم‌انداز بی‌نظیر از سایه بلندترین قله جهان و مخروط کامل آن در برابرم نقش بست. خوشبختانه هم به اندازه کافی قدرت داشتم و هم مغزم کاملا متمرکز بود که بتوانم چند لحظه‌ای بایستم و این منظره را ثبت کنم. البته این را هم باید بگویم که در آن سرمای زیر صفر ثابت نگاه داشتن دوربین عکاسی خیلی دشوار بود، ولی به هر حال این عکس را گرفتم که بهترین عکس من از پنجمین صعود به قله اورست است!»
علاوه بر سایه اورست، شما می‌توانید نوار تیره‌ای را در افق مشاهده کنید که همان سایه زمین است. شایان ذکر است که این روزها برای ساکنان شهر تهران، خورشید از پشت قله دماوند طلوع می‎کند و شهروندان تهرانی اگر در زمان طلوع آفتاب به افق شرق نگاه کنند، می‎‌توانند سایه قله دماوند را مشاهده کنند.

برای مشاهده عکس پرکیفیت‌تر، اینجا را کلیک کنید.

 

5353

کد خبر 291306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =