روزنامه اعتماد نوشت:

·         سعید جلیلی با آمدنش گره کور دیگری بر معادلات انتخاباتی اصولگرایان زد تا تحلیلگران و آنالیزورهای این جناح هم در ترسیم آرایش انتخاباتی و اینکه در قبال چه کسی باید چه تدبیری را در پیش بگیرند با مشکل مواجه شوند. این در حالی است که محافظه‌کاران عصر روز گذشته با شوک بزرگ‌تری نیز مواجه شدند و این شوک چیزی نبود جز ثبت‌نام همزمان اکبر هاشمی‌رفسنجانی و اسفندیار رحیم‌مشایی.
·         اتاق فکر اصولگرایان در چند روز آینده زمزمه لبانشان «چیست یاران طریقت بعد از این تدبیر ما» خواهد بود، تدبیری که شاید آینده این جناح وابسته به چگونگی آن باشد. اصولگرایان اگر در این شرایط تصمیم درستی را سرلوحه فعالیت سیاسی آتی خود قرار ندهند شاید وارد مسیری شوند که انتهای آن بن‌بستی غیر قابل بازگشت باشد. باید به انتظار نشست و دید آیا زاکانی همان‌گونه که وعده داده بود به نفع جلیلی کنار خواهد رفت. باید دید از میان ائتلاف 1+2 قالیباف، گزینه نهایی خواهد بود و ولایتی همچون سال 84 به نفع دیگری کناره‌گیری خواهد کرد. از میان تمامی مردان اصولگرا که برای ریاست‌جمهوری آمده‌اند یقینا یک نفر باقی خواهد ماند .
این روزنامه در گزارش دیگری هم نوشت:
روزهای گذشته برای آیت‌الله روزهای سختی بود. از یک سو روزی نبود که با درخواست‌های متعدد گروه‌های مختلف برای حضور در انتخابات مواجه نشود و از سوی دیگر دغدغه‌یی جدی داشت. هاشمی نمی‌خواست آمدنش به قیمت تقابل رهبری تمام شود. او انقلاب را دوست دارد و ثابت کرده برایش هر هزینه‌یی را به جان می‌خرد. او باید انتخاب می‌کرد. آمدنش به نجات انقلاب می‌انجامد یا نیامدن. به همین دلیل هم بود که هر بار می‌گفت اگر حضورم موثر باشد دریغ نمی‌کنم در کنارش اشاره‌یی هم به رابطه با رهبری داشت. آیت‌الله در 80 سالگی خود را برای دور جدیدی از تخریب آماده می‌کند. اگر روزی گروه فرقان قصد جانش را کردند و موفق نشدند روز دیگر با تهمت‌ها پنجه در آبرویش کشیدند اما به همان نسبتی که فرقانی‌ها نتوانستند هاشمی را حذف کنند بدخواهان هم نتوانستند تا بار دیگر سخن معمار کبیر انقلاب را به یاد بیاوریم: هاشمی زنده است تا نهضت زنده است.

/2929

کد خبر 292393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  هاشمی زنده است تا نهضت زنده است
  • هومان IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   این سخن از امام خمینی هست.ببینید چقدر امام به آقای رفسنجانی اعتماد و باور داشتند که این حرف رو زدن!!!زنده باد هاشمی
  • بدون نام IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   میزان حال فعلی افراد است(فصل الخطاب فرمایشات امام خمینی ره)
 • نمازی IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  سال 76 چطور بود؟ سال 78 ؟ عالیجناب سرخپوش کی بود؟ حال شده ناجی ؟ اون روزایی که دوستان اصلاح طلب تخریب شون می کردن چه زود از یاد شون رفت! اون روزا سخنان معمار کبیر انقلاب یادشون نمی آمد چه زود همه چیز از یادمون میره چه زود
  • بدون نام IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   26 0
   اکبر گنجی و عباس عبدی موجب جدایی بین هاشمی و اصلاح طلبان شد و این کار بزرگترین خیانت اکبر گنجی بود. اکبر گنجی ان مقاله ها و کتاب ها را سفارشی و برای تخریب هاشمی نوشت. یادآوری این نکات جز مظلومیت هاشمی مطلب دیگری را نشان نمی دهد.اکبر گنجی اگر خائن به اصلاح طلبان نبود به این راحتی اجازه خروج از کشور به او نمی دادند.
  • بدون نام IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   دوست عزیز شما هاشمی 76 یا 78 رو نمیتونی با هاشمی 88 به بعد مقایسه بکنی.مواضع و اعمال و رفتار ایشان تغییرات زیادی کرده است و به اصلاح طلبان نزدیک شده اند در حالیکه در آن سال ها به جناح راست نزدیک بودند.
  • بدون نام IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   64 15
   معلومه چیزی از سیاست حالیت نیست
  • بدون نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   136 9
   جناب تو عالم سیاست باید فراموش کنی سیاست همین است.آقای هاشمی هم اگر فراموش نمی کرد نباید می آمد توی این سن حتما ضرورت سیاسی ایجاب می کرده است. خدا به ایشان عزت بدهد.
  • آرمان IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   هاشمی به وضوح نسبت به گذشته عوض شده و ما هاشمی جدید را دوست داریم.شما هم لطفا نبش قبر نفرمایید که گفتنی زیاده!
  • بدون نام IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   68 3
   اصول گرایان با شعار بهبود معیشت مردم روی کار آمدند اینهم عاقبت کار هنوز بجای دادن کارنامه شعار می دهند
  • بدون نام IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
   54 1
   این حرف تندروها بود.امروز اصلاح طلبها تندرو نیستن.چیزی که کاش اصولگرا ها یاد بگیرن.
 • reza IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  5 35
  هاشمی در دوران 8 سال چقدر برای کشور مفید بود: 1. تورم 50 درصدی 2. وضعیت اسفناک بازسازی و حیف و میل هائی که در این خصوص شد کسانی که معترض هستند همین حالا به خرمشهر و آبادان سری بزنند و با مردمی که هنوز در فقر و بدبختی دارن زندگی می کنن صحبت کنن حتما اونها حرفهائی برای گفتن از عملکرد سردار ساختگی تو حافظه با خودشون دارن 3. خروج تمام سفرای اروپائی از ایران در دوره آقای هاشمی 5. خصوصی سازی (خصوصی خواری) تمام شرکتهای بزرگ و واگذاری آنها به اطرافیان سردار از همه اینها که بگذریم آیا هاشمی با 80 سال سن واقعاً می تونه برای ایران کاری انجام بده ، اصلا تا دور بعدی انتخابات زنده خواهد بود هاشمی از مهرماه گذشته و با زندانی شدن فائزه و ورود مهدی به کشور به قول خودش و اطرفیانش برای مدیریت بحران تصمیم جدی
 • بدون نام IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  29 1
  خدمات هاشمی در قبل از انقلاب، انقلاب، جنگ،سازندگی بعد از جنگ، تدوین قانون اساسی جدید در سال 68 و... کاملا برجسته است. اگر کسی قدرت و تجربه اصلاحاتی اساسی در کشور و نظام را داشته باشد، آن فرد فقط هاشمیست.
 • امین IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  28 1
  پیرمرد صبور انقلاب امام و مردم، خوش آمدی مرد. آنقدر دلمان برای دیدنت تنگ شد، آنقدر صبر کردیم و دعا که بیایی و باز هم برایمان ایثار کنی و خودت را به خاطرمان زیر پا بگذاری. اما دلمان پر بود، دلهایمان پر از بغض و چشمانمان پر ار اشک، آمدنت باران را آورد مرد، بغض دلمان فرو ریخت و اشک چشمانمان جاری شد، وقتی آمدی دیگر آسمان هم شکست و بارانی شد، امید در دلمان جوانه زد برای داشتن قدری صداقت و آرامش. خوش آمدی مرد صبور، خوش آمدی مرد بزرگ
 • علي IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  ملت يادش نرفته كه شما اصولگراها(راست سنتي سابق)مخالف هاشمي را دشمن پيامبر مي دانستيد حالا چطور اورا از سران فتنه مي دانيد!!!!!؟
 • بدون نام IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  80 26
  خامنه ای هاشمی دو یاور خمینی
  • بدون نام IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۳
   0 9
   بات موافقم طلحه و زبیر هم یار امام علی بودند.
 • بدون نام IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  165 9
  اصولگرایان با امدن هاشمی کاسه چه کنم چه کنم به دستشان گرفته اند
 • بدون نام IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  از اصلاح طلبان تقاضا دارم خیلی زود به نفع هاشمی کناره گیری نکنند تا در مناظره ها در مقابل تعدد کاندیدا های اصولگرا که با کوله باری از تحمتها در مقابل هاشمی صف آرایی می کنن کم نیارن
 • ايمان IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  به دور از بغض و كينه!براى نجات ميهن عزيزمان از دست جريان باند انحرافى و ساير آفات به هاشمى راى مى دهيم!؟
 • علی IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  3 38
  ما فقط به کسانی رای میدیم که تو فتنه 88 رهبر را تنها نذاشتند بهتره به جای خوش خیالی در این مورد که هاشمی بیاد اوضاع اقتصادی خوب میشه به فکر رهبر و انقلاب باشیم
 • بانوی ایرانی... IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  22 6
  خوش اومدی...
 • بانوی ایرانی... IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  22 2
  خوش اومدی...
 • بانوی ایرانی... IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  21 2
  خوش اومدی...
 • محمد IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  30 1
  آقای هاشمی نه اصول گراست و نه اصلاح طلب او استوانه نظام است و برای برقراری این نظام تا پای مرگ رفته است هنوز سوز داغ سرب منافقین و گروه فرقان را در بدن دارد. اما سیاست این 8 سال گذشته که مسبب آن اصول گراها بودند از آقای هاشمی یک اصلاح طلب در افکار عمومی ساخته تا بتوانند با حضورش مصائب این 8 سال سروساماندهد. او هرگز نه با رهبری زاویه دارد و نه با نظامی که خود در ایجادش تلاش و زحمات فراوان کشیده .
 • بدون نام IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۲
  67 3
  در شرایط فعلی که سیاست خارجی ما وضعیت مناسبی ندارد، اقتصاد شرایط تورمی سختی را تحمل می کند و جریان سایر امور (فرهنگی، آموزشی، علمی و ...) مناسب نیست، تنها گزینه ای که می تواند کانون جذب حداکثر ظرفیت های بالقوه کشور باشد، آقای هاشمی است. هیچ یک از کاندیداها (به ویژه کسانی که سابقه اجرایی قابل توجهی ندارند) از جامعیت لازم برخوردار نیستند. فقط خدا کند مردم این بار اسیر احساسات و تبلیغات کینه توزانه قرار نگیرند و با درک شرایط موجود کسی را انتخاب کنند که در داخل کشور دارای قابلیت اجرایی قوی و در خارج از کشور شخصیتی قابل اعتنا باشد. من با وجود اینکه گرایش اصلاح طلبانه دارم امّا در شرایط فعلی بهترین گزینه را هاشمی می دانم. دوستان در این برهه تخصص مهم تر از تعهد است.
 • نیما IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  1 5
  دوستان عزیزم باهر نظری که دارید لازم میدونم این مطلب روکه اشتباها تعبیروتفسیر میشود راکمی توضیح بدم .امام فرمودند هاشمی زنده است تانهضت زنده است.بیشتر به نظر میرسداین جمله تلنگری برای اقای هاشمی باشد که بداند بقای ایشان در گرو بقای نهضت است یعنی تانهضت زنده است هاشمی زنده است. که البته این تعبیر تقرب بیشتری به عقل دارد.درغیر اینصورت بایدگفت باپایان عمر اقای هاشمی عمرنهضت هم به سر خواهد امد. دوستدار همه ی ایرانیان مسلمان. برادر کوچکتان نیما
 • بدون نام IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  2 8
  خداکند اطرافیان هاشمی این بار رای ملت را پله صعود خود نکند و ارزشها را پاس بدارند انشاء الله ...
 • علي IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  14 0
  اصولگراها پاسخ دهند چرا در ايران مسئولين سابق (حتي اصولگرا باشد ) بعد از پايان رياست جمهوري انساني ضد انقلاب وفتنه گر .... مي شود !!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ در هيچ كجاي دنيا همانند ايران رئيس جمهور ها را بعداز پايان مسئوليت نابود نمي كنند !!؟؟
 • بدون نام IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  15 0
  انشاآ.. آقاي هاشمي دركنار رهبري {دويار و ياور امام خميني(ره)}با وحدت مشكلات را حل خواهند كرد وكيد دشمنان را بار ديگر نقش برآب خواهند كرد.هاشمي بهتر از همه :ولايت ،انقلاب ووضعيت كنوني را درك مي كنند . مثبت اندش باشتم.
 • بی نام IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۹
  0 0
  من به این چیزاکاری ندارم فقط یه کلمه یه دونه ای
 • بی نام IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  0 1
  با سلام و سپاس از همه عزیزان بنده با نگرش اصلاح طلبانه فکر می کنم از انصاف به دور است که خدمات پایه های اصلی انقلاب را ندید بگیریم مخصوصا مرد بزرگ و چهره سیاسی و شناخته شده جناب آقای دکتر هاشمی از همینجا سپاس و درود خود را به ایشان عرض می کنم خوش آمدید . . .