ایسنا نوشت:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با زمان دقیق اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: این امر تا زمانی که پذیرش اجتماعی لازم برای آن در جامعه محقق نشود اجرایی نخواهد شد.
سید شمس‌الدین حسینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در صورت افزایش قیمت حامل‌های انرژی میزان پرداخت یارانه نقدی به مردم نیز تغییر خواهد کرد؟ توضیح داد: از ابتدای شروع به کار طرح هدفمندی یارانه‌ها توجه ما به اقشار پایین و کم درآمد جامعه بوده است برخلاف طرح‌هایی که در بسیاری از کشورها عملیاتی شد و باعث برخی ناآرامی‌های اجتماعی گردید هدفمندی یارانه‌ها در ایران با توجه به پذیرش اجتماعی صورت گرفت.
وی ادامه داد: هر گونه اقدام در جهت عملیاتی شدن گام دوم هدفمندی یارانه‌ها صورت گیرد با توجه به بررسی‌های دقیق اقتصادی و همچنین پذیرش اجتماعی است.
این مقام مسوول در رابطه با طرح‌های دولت برای کنترل نقدینگی و تورم موجود در اقتصاد کشور نیز بیان کرد: سال گذشته دو تکانه‌ ارزی در اقتصاد کشور به وجود آمد که باعث شد نقدینگی و تورم جامعه دستخوش تغییرات منفی شود در کنار آن بحث تحریم‌ها و مشکل تامین ارزی نیز به وجود آمد به همین دلیل دولت از همان زمان به دنبال طرح‌هایی رفت که بتواند معیشت حداقلی مردم را تامین کند. یکی از این اقدام‌ها ذخیره‌سازی برخی اقلام اقتصادی اساسی در زندگی مردم بود که سال گذشته آغاز و تا کنون نیز ادامه داشته است.
وی ادامه داد:‌ از دیگر طرح‌هایی که می‌توانم به مردم اطلاع دهم جلسه‌ای بود که روز گذشته با حضور رییس جمهور، وزیر صنعت ومعدن و همچنین رییس بانک مرکزی انجام شد. در این جلسه نیز بنا شد هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا هم معیشت مردم تضمین گردد و هم نسبت به کاهش تورم موجود در جامعه اقداماتی موثر انجام گیرد.همچنین یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه نیز تامین ارز بود که در نهایت مقرر شد اقدامات لازم جهت تامین آن صورت گیرد.
و زیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با وضعیت هلدینگ خلیج فارس در بورس نیز توضیح داد: طرح این هلدینگ از حدود چهار سال پیش پیشنهاد شد و اقدامات لازم برای ورود آن به بورس از دو سال پیش کلید خورد این شرکت سرانجام سال گذشته و پس از بررسی‌های دقیق و شبانه‌روزی به بورس عرضه شد که با توجه به قیمت پایه‌ 995 تومانی آن با تقاضای خاصی روبرو نشد، اما پس از بررسی‌های دوباره و تعدیل قیمتی که در سهام این هلدینگ صورت گرفت، از ماه گذشته پنج درصد از سهام آن به فروش رسید.
حسینی در رابطه با برخی ابهامات موجود درباره‌ نحوه واگذاری سهام این هلدینگ نیز توضیح داد: از ابتدا بنا شد 40 درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس به منظور سهام عدالت به مردم تخصیص یابد. با توجه به فروش پنج درصد از این سهام و ارائه پنج درصد از آن در روزهای پیش رو حدود 50 درصد از سهام هلدینگ از دست دولت خارج شده است در کنار آن دولت با توجه به بررسی‌های صورت گرفته حدود 17 درصد از سهام این هلدینگ را نیز برای پرداخت برخی از بدهی‌های خود به بانک‌ها و دیگر ارگان‌ها کنار گذاشتند که کاملا قانونی خواهد بود.
وی فروش نقدی این سهام را نیز غیر قابل بررسی دانست و تصریح کرد: با توجه به این که فروش پنج درصدی سهام این شرکت به رقم بسیار بالایی رسید کاملا مشخص است که فروش نقدی مابقی آن برای بخش خصوصی غیر قابل خرید است به همین دلیل باید برای آن طرح‌های جایگزین در نظر گرفت.
وزیر اقتصاد درباره روند کاهشی قیمت طلا نیز عنوان کرد:کاهش قیمتها در بازار داخلی به دلیل تغییرات بازار جهانی است در صورتی که این روند ادامه یابد، احتمال کاهش بیش از این قیمتها نیز وجود دارد.
حسینی در پایان از سه آرزوی خود برای اقتصاد ایران گفت و اظهار کرد: ما باید در سه سطح مختلف اقتصاد کشور را دگرگون کنیم در ابتدا اصلاح شیوه تخصیص منابع است که در جامعه به همان هدفمندی یارانه‌ها مشهور شده است در کنار آن باید نظام مالیاتی کشور نیز تغییر کند تا به بهترین شکل ممکن درآمدهایی غیر تورمی دولت افزایش یابد. محور سوم نیز شیوه تامین مالی دولت خواهد بود که می‌تواند با توجه به طرح‌های جایگزین برای درآمدهای نفتی و دیگر طرح‌ها عملیاتی شود.
3939

کد خبر 292971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  36 0
  آقای وزیر وجدانا در این مدت باقیماند شما هیچ کاری نکنید . شما و تیم اقتصادی دولت با هر مصاحبه و نظریه پردازی غیر کارشناسی ملت را به اوج فلاکت رساندید . ارزش و جایگاه ریال کجاست؟؟؟؟ چند برابر یارانه ملت تاوان می پردازند؟؟؟؟؟نرخ تورم را میدونید؟ چند درصد است؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
  27 0
  نمیدونم آقای وزیر شما واسه منزلتون خردوخوراک میخرید یا نه؟از قیمت ها اطلاع دارین؟
 • بدون نام IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
  2 0
  وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با زمان دقیق اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: این امر تا زمانی که پذیرش اجتماعی لازم برای آن در جامعه محقق نشود اجرایی نخواهد شد. یعنی هیچ وقت؟