مروری بر اخبار فناوری اطلاعات ایران در شامگاه چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه 1392

 

 

 

 

 • رفع مشکلات سرعت اینترنت و تکمیل مرورگر و سیستم عامل بومی از جمله وعده‌های وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است که از آن به عنوان برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارت ارتباطات در سال 1392 یاد شده است. به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به گفته وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در راستای تحقق تکلیف ماده 46 قانون برنامه‌ی پنجم توسعه کشور، ایجاد و توسعه‌ شبکه ملی اطلاعات به منظور بسط خدمات دولت الکترونیکی از وظایفی است که باید با جدیت تمام پیگیری شود؛ در این راستا شبکه ارتباطی و شبکه اطلاعاتی کشور باید تقویت و توسعه یابند که این موضوع مهم در سه لایه شبکه ارتباطی، شبکه اطلاعاتی و زیرساخت نرم‌افزاری در حال توسعه است. براساس اطلاعات نشریه ارتباطات، نامی رفع مشکلات سرعت اینترنت و توسعه فیبر نوری را از جمله برنامه‌های کوتاه مدتی عنوان کرده که وزارت ارتباطات قصد دارد در سال 92 به آن بپردازد و گفت: توسعه‌ی پهنای باند ترانزیت ترافیک بین‌الملل، و راه‌اندازی مراکز داده استانی از دیگر پروژه‌های در دست انجام برای سال 92 است.

 

 

 

 • تهران برای چندمین ماه متوالی در صدر آلوده‌های اینترنتی قرار گرفت.به گزارش خبرنگار ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس بررسی‌های صورت گرفته استان تهران در فروردین ماه سال 92 دارای 28 آدرس ارسال کننده بدافزار بوده و برهمین اساس به عنوان آلوده‌ترین استان اینترنتی کشور شناخته شده است. همچنین طی این مدت استانی که از آن به عنوان ناشناس یاد شده با داشتن هفت آدرس ارسال کننده بدافزار در رتبه دوم جدول آلودگی‌های اینترنتی قرار گرفته و پس از آن گیلان با داشتن پنج آدرس رتبه سوم جدول آلوده‌های اینترنتی را از آن خود کرده است. قزوین و استان مرکزی نیز هر یک چهار آدرس آلوده داشته‌اند و پس از آن‌ها خوزستان با دشاتن سه آدرس آلوده سومین استان پاک و پنجمین استان آلوده کشور به شمار می‌رود. همچنین بنا بر اعلام مرکز ماهر، استان‌های گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، خراسان رضوی، چهار محال بختیاری، اصفهان و آذربایجان غربی استان‌هایی هستند که با داشتن یک آدرس آلوده، پاک‌ترین استان‌های اینترنتی کشور محسوب می‌شوند. فروردین ماه امسال مازندران، زنجان، ایلام و آذربایجان شرقی نیز به عنوان دومین استان‌های پاک کشور شناخته شده‌اند.

 

 

 • دایری دو میلیون پورت اینترنت پرسرعت در کشور در سال جدید نوید داده شد.به گزارش سرویس ارتباطات ایسنا، صیدی - رییس مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران - اظهار کرد: تعداد دایری اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات ایران در سال 91 از مرز یک میلیون و 600 هزار پورت گذشت. به گفته او و بر اساس اطلاعات نشریه ارتباطات در سال جاری با دایر‌کردن دو میلیون پورت دراین بخش جهت چشم‌گیری خواهیم داشت و شرکت مخابرات ایران در کنار 11 شرکت PAP، واگذاری اینترنت پرسرعت را توسعه داد.

 

 

 • وزیر ارتباطات با تاکید بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات گفت: این شبکه باید تا پایان برنامه پنجم به سرانجام برسد اما در حال حاضر تلاش داریم تا پیش از این زمان آن را تکمیل کنیم. محمدحسن نامی در گفت‌وگو با خبرنگار ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و تاکید زیادی بر توسعه آن داریم چرا که این شبکه و دسترسی به آن از جنبه‌های متعددی حائز اهمیت است و همین اهمیت ایجاب می‌کند امور مربوط به آن را با سرعت پیگیری کنیم. وی با بیان این‌که امور مربوط به این شبکه با بهره‌گیری از تجربیات دانشمندان ایرانی به سرعت در حال پیشرفت است، اظهار کرد: توسعه این شبکه روند خوبی را شروع کرده و کارهای مربوط به آن با سرعت مناسبی پیش می‌رود و سرمایه‌گذاری خوبی هم در این زمینه شده است. نامی همچنین عنوان کرد: یک دلار سرمایه‌گذاری در حوزه ICT موجب می‌شود حدود سه دلار در حوزه انرژی، 1.2-1.8 در محیط زیست و 6.7 در وقت مردم صرفه‌جویی شود. وی در عین حال یادآور شد: هر دلار سرمایه‌گذاری در حوزه فن‌آوری اطلاعات در نهایت موجب می‌شود به میزان 34 دلار در حوزه‌های دیگر صرفه‌جویی شود چرا که ICT پیشرو سایر حوزه‌ها محسوب می‌شود.

 

 

 

 • به منظور تسهیل ارتباطات مشتریان و گسترش سرویس‌های جدید مخابراتی فروش سرویس فون واژه در روز جهانی مخابرات آغاز می شود. به گزارش ایسنا، محمد رضا بیدخام - معاون بازاریابی و فروش شرکت مخابرات استان تهران - ضمن اعلام این مطلب گفت: سرویس نوین فون واژه این امکان را به مشترک می دهد تا به جای اعلام شماره تلفن از کلمات استفاده کند. این امر فرد را بی نیاز از حفظ شماره تلفنها کرده و موجب تسهیل در ارتباطات می شود. وی افزود: این طرح برای شماره‌های 4، 5 و 8 رقمی قابلیت اجرا دارد و در آن برای هر کلمه (word) یک شماره تلفن ( Telephonenumber) و برای هر شماره تلفن یک یا چندین کلمه تعریف می شود. بیدخام از دیگر مزایای و قابل توجه این سرویس، معادل یابی بسیار ساده و آسان آن اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه روی دکمه‌های شماره گیر تمامی گوشی‌ها حروف انگلیسی درج شده، می توان بجای اعداد در شماره تلفن‌ها از معادل حروفی آنها استفاده کرد و بنابراین شماره تلفن را به جای اعداد با حروف بیان کرد. همچنین کدهای خدماتی ( شماره های 4 و 5 رقمی مشمول طرح فون واژه) این امکان را برای شرکتها و موسسات فراهم می کند تا با انتخاب کلمه (نام) مورد نظر، شماره معادل آن را انتخاب کنند چرا که حفظ و بخاطر سپاری شماره تماس شرکت ها و موسسات، همواره یکی از معضلات مشتریان است. وی در پایان گفت: متقاضیان این سرویس می توانند علاوه بر مراجعه به سایت شرکت مخابرات استان تهران به آدرس www.tct.ir و انتخاب نام یا شماره مورد نظر و تکمیل فرم با 190 واحد ارتباط مردمی شرکت مخابرات استان تهران تماس حاصل کرده و نسبت به ثبت نام درخواست خود اقدام کنند.

 

 

 

 • رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه از جمع آوری کارتریج و تونرهای غیراورجینال دستگاههای فتوکپی در بازار کامپیوتر از اول خردادماه خبر داد و گفت: به فعالان این صنف تا 31 اردیبهشت ماه زمان داده شده تا نسبت به جمع آوری این اقلام اقدام کنند در غیر اینصورت اتحادیه صنف فناوران رایانه با کمک سازمان تعزیرات، بازرسی اصناف و سازمان حمایت از مصرف کننده برای جمع آوری این کالاها از سطح بازار وارد عمل خواهد شد. سید مهدی میرمهدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هم اکنون بخش اعظمی از کارتریج ها و تونرهای دیجیتال بازار کامپیوتر را کالاهای غیراورجینال و بی نام و نشان چینی در برگرفته است، اظهار داشت: این محصولات هم اکنون با نام برند "HP "در بازار خرید و فروش می شود که محصولی غیراورجینال است و سوء استفاده کنندگان با چاپ جعبه های HP این محصولات بی نام و نشان را به قیمت کارتریج های اورجینال به مصرف کننده می فروشند. وی ادامه داد: این کالا حتی 40 هزار تومان نیز ارزش ریالی ندارد اما هم اکنون شاهد فروش این محصول در بازار رایانه با قیمت 250 تا 260 هزار تومان هستیم که مصرف کننده به دلیل ناآگاهی از این وضعیت، متاسفانه این هزینه را متقبل می شود.
   

 

 • سامانه ارسال انبوه پیام صوتی برای اولین بار در کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی با چهارمین نمایشگاه الکامپ قزوین رونمایی شد. ایلنا: مدیر مرکز رسانه‌های دیجیتال استان قزوین گفت: سامانه ارسال انبوه پیام صوتی، برای اولین بار در کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی با چهارمین نمایشگاه الکامپ رونمایی شد. به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، سعید پورایمانی با اشاره به رونمایی طرح سامانه «ارسال انبوه پیام صوتی» با عنوان قاصدک برای اولین بار در کشور افزود: در این سامانه پیام‌ها به صورت صوتی و انبوه ارسال می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. این مسوول با اشاره به مزایای سامانه پیامک قاصدک تصریح کرد: ارسال پیامک از طریق ان سامانه با نرخ بسیار اندک صورت می‌گیرد و مهم‌تر آنکه تا زمانی که دریافت‌کننده، پیامک را دریافت نکند، هزینه‌ای برای ارسال کننده محاسبه نمی‌شود.
   

 

 

 

5656

کد خبر 293265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =