بانک مرکزی سکه هایی را که در اسفند ماه به صورت شش ماهه پیش فروش کرده بود در اول خرداد و به صورت سه ماهه تحویل می دهد.

علی پاکزاد: افت شدید قیمت طلا در بازار جهانی در ماه های اخیر در عمل پیش فروش سکه های بانک مرکزی را با شکست مواجه کرده است. اشتباه محاسباتی این بانک باعث شد که بانک مرکزی مجبور شود بر خلاف فازهای قبلی پیش فروش سکه این بار سکه هایی که برای دوره شش ماهه پیش فروش شده بودند را سه ماهه تحویل دهد.
آخرین دور پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی در هشتم اسفند سال 91 آغاز شد. روز پیش فروش سکه ها یک میلیون و  250 هزار تومان قیمت گذاری شده بودند. قیمت هر سکه در بازار به حدود 1.5 میلیون تومان رسید ولی  از آن روز به بعد قیمت طلا در بازار داخلی به تبعیت از بازار جهانی طلا سیر نزولی پیدا کرده و همچنان پایین می رود.
در هشتم اسفند ماه سال 91 قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی معادل 1595 دلار بود و هر دلار آمریکا در بازار آزاد با قیمتی معادل 3800 تومان مورد معامله قرار می گرفت.
روند کاهش قیمت ها به گونه ای بوده است که متوسط قیمت هر اونس طلا دربازار جهای طی اردیبهشت ماه امسال به 1488 دلار رسیده است. این وضعیت تا حدی در مورد قیمت دلار نیز صادق است، قیمت هر دلار دربازار آزاد در این روزها به حدود 3500 تومان کاهش پیدا کرده است.
البته مقاومت بازار در مقابل کاهش قیمت ها به گونه ای بوده است که متوسط قیمت سکه بهار آزادی در مقایسه با اسفند ماه سال 91 در اردیبهشت ماه تنها 5 درصد کاهش را به ثبت رسانده است، اما نکته جالب این است که با انتشار خبر آغاز تحویل سکه از اول خرداد ماه قیمت سکه به شدت کاهش پیدا کرده به طوریکه امروز قیمت هر سکه به مرز یک میلیون و 250 هزار تومان افت کرده است. یعنی تنها طی دو روز بیش از 50 هزار تومان کاهش قیمت در بازار سکه ایجاد شده است.
با توجه به این وضعیت اگر قیمت ها در روز نخست خرداد ماه در همین حدود باقی بماند برای کسانی که سکه را با قیمت یک میلیون و 250 هزار تومان پیش خرید انجام داده اند سود صفر قابل محاسبه است و اگر مبنای هزینه خواب پول طی دوره سه ماهه را در منظر بگیریم، پیش خریداران این سکه ها طی سه ماه معادل 5 درصد ( یک چهارم سود 20 درصدی سیستم بانکی برای یک سال)، زیان کرده اند که رقمی معادل 60 هزار تومان است.
البته وضعیت پیش خریداران سکه های یک میلیون و 200 هزار تومانی وضعیت بهتری دارند، زیرا با توجه به قیمت های جاری این افراد از نظر حسابداری نزدیک به 50 هزار تومان سود کرده اند و در مقایسه با نرخ سود بانکی با لحاظ کردن هزینه فرصت عدم سپرده گذاری بانکی به ازای هر سکه خریداری شده 10 هزار تومان ضرر کرده اند.
این بار به نظر می رسد محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی بر خلاف روشن بینی های قبلی خود نتوانسته روند نزولی ارزش طلا را پیش بینی کند و در عمل با اجرای طرح پیش فروش به خریداران 500 هزار سکه بالغ بر 30 میلیارد تومان زیان تحمیل کرده است.
وضعیت بهتر پیش خریداران نیم سکه
البته در این میان وضعیت پیش خریداران نیم سکه وضعیت بهتری دارند. در طرح پیش فروش بانک مرکزی در اسفند ماه بالغ بر 344 هزار نیم سکه پیش فروش شده در زمان آغاز طرح یعنی هشتم اسفند ماه قیمت هر نیم سکه معادل 770 هزار تومان بوده است وقیمت پیش فروش معاد 632 هزار تومان در نظر گرفته شد، در 14 اسفند و بعد از تعدیل قیمت پیش فروش به حدود 605 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.
در حال حاضر فیمت هر نیم سکه در بازا معادل 650 هزار تومان است که برای دور اول پیش خریداران سود حسابداری حدود 18 هزار تومان و زیان اقتصادی (با لحاظ کردن هزینه فرصت سپرده گذاری بانکی مبلغ پیش خرید نیم سکه) معادل 13600 تومانی قابل محاسبه است و برای پیش خریداران نیم سکه ها بعد از کاهش قیمت در 14 اسفند نیز سود 45 هزار تومانی و با لحاظ کردن هزینه فرصت سودی 13400 تومانی قابل محاسبه است.
در هر دوصورت می توان گفت پیش خریداران سکه بر خلاف دوره های قبل نتوانستند از سودهای 100 تا 200 هزار تومانی به ازای خرید هر سکه برخوردار شوند و البته با توجه به عدم استقبالی که از این دوره پیش فروش شاهد بودیم می توانیم بگوییم فعالان بازار و مردم بهتر از رئیس کل بانک مرکزی آینده بازارهای ارز و طلا را پیش بینی می کنند.
 
برای دیدن عکس در ابعاد بزرگتر بر روی ان کلیک کنید
39222
کد خبر 293918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسین IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۰
    24 1
    داداش حالت خوبه؟ مالیات سکه پس چی؟ ضمنا آخر وقت دیشب سکه 1197 بود نه 1250 !!!