کاندیدای ریاست جمهوری می گوید باید به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، سعید جلیلی در اولین گفت و گوی تبلیغاتی اش که از شبکه دوم سیما پخش شد معوقات بانکی را با رقم هدفمندسازی یارانه ها مقایسه کرد و گفت:الان 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در کشور داریم که 11.4 درصد از آن در اختیار 23 نفر است.
وی تصریح کرد: این رقم به میزان یک ماه یارانه تمام مردم کشور است.
وی تصریح کرد: توان آن را داریم که به جای 11میلیارد دلار واردات کالای اساسی، آنها را در داخل تولید کنیم.
جلیلی در ادامه اظهارت خود با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی راهبردی صحیح به توطئه های دشمنان نظام و فشارهای تحمیل شده به نظام است، گفت: یکی از عرصه هایی که در این سال ها به ما فشار آوردند و باید در بحث اقتصاد مقاومتی به آن توجه کنیم عرصه نفت است، اگر اقتصاد بدون نفت را رقم بزنیم یکی از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی را محقق کرده ایم.
وی تصریح کرد: ما سال گذشته با همه فشارهای که وارد شد 51 میلیارد تومان واردات داشتیم در حالیکه صادرات غیرنفتی ما با احتساب پتروشیمی و میعانات 41 میلیارد تومان بود یعنی فقط 11میلیارد تومان اختلاف داشتیم که می شود این میزان را با گام قوی تر کمتر کرد.
مهم ترین بخش های سخنان سعید جلیلی در ادامه می آید:
یکی از مزیت های امروز کشور نیروی تحصیلکرده، جوان و متخصص است که اگر پای کار بیایند صادرات نه تنها در مواد خام بلکه صادرات هم به تولیدات دانش بینان تبدیل می‌شود و ظریفیت بزرگی برای ما اینجا می کند.
*در بحث حمل و نقل کشور ما موقعیت ژئوپولتیکی و ترانزیتی بسیار ارزشمندی داریم و اگر این ظرفیتی ترانزیتی را فعال کنیم و از آن استفاده حداکثری کنیم فرصت بالایی در اشتغال و درآمدهای ارزی ایجاد می کند.
* در پاسخ به سوالی مبنی براینکه [عدالت و پیشرفت چه جایگاهی در برنامه‌های شما دارد]: در بحث عدالت چند نکته باید در نظر داشت، عدالت و پیشرفت دو مقوله با هم مرتبط هستند، امام علی علیه السلام می فرمایند که در عدالت است که پیشرفت شکل می گیرد و این مبنای مهمی است.
* ما ظرفیت‌های خوبی داریم که اگر بتوانیم فرصت‌های لازم را فراهم کنیم که همه این ظرفیت‌ها استفاده شود و فرصت‌های برابر برای همه فراهم سازیم که مردم احساس نکنند تبعیضی وجود دارد حتما به دنبال خود پیشرفت را دارد.
*عدالت در اقتصاد در سه حوزه باید شکل گیرد؛ اول در مرحله قبل تولید و در توزیع منابع ارزی، پولی و طبیعی است.یعنی اگر منابع به خوبی تخصیص یابد و بر مبنای عدالت بین مردم تقسیم شوند عدالت شکل گرفته است.
دوم عدالت در مرحله تولید است، اینکه سهم هر بخش چیست؟ کسی که در بخش مسکن وارد شد سهم ساخت یا زمین و ...برایش تعریف شود آن وقت در مرحله سوم که همان مصرف است عدالت بهتر شکل می گیرد.
*زمانی بود که دولت خودش انحصارات را در دست داشت و مانع می‌شد که فرصت‌های اقتصادی توزیع شود و بخش خصوصی و مردم مشارک نداشتند اما در حال حاضر بهتر شده است اما امروز متاسفانه در بخش خصوصی هم انحصارطلبی وجود دارد که دور از عدالت است.
* راهکار تحقق عدالت و پیشرفت آن است که اولا اعتقاد داشته باشیم عدالت با پیشرفت همراه است و در دیگر سو ساختارها و سازوکار مبتنی بر عدالت را پایه گذاری کنیم. برای مثال در بحث مفاسد اقتصادی و فساد 3 هزار میلیاردی که رخ داد باید سازوکار اقتصادی آن را حل کند نه اینکه با سازوکارهای امنیتی و قضایی وارد شود. دولت قبل مجلس و قوه قضاییه مدعی باشد.
* در حال حاضر ما 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم که سررسیدش گذشته است. ما وقتی می گوییم که هدفمندی منجر به تورم و نقدینگی شده است این مقدار معوقات تاثیرگذاری بیشتری دارد. در بررسی که ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت داشتیم نشان می داد که نزدیک به 11 و 4 هزار میلیارد تومان از این معوقات در دست 24 نفر است که عمدتا هم در بحث تولیدی کار نمی کنند.
* سازوکارهای اقتصادی را باید پیاده سازی کرد. بحث سامانه و مراکز اطلاعات اقتصادی بحث مهمی است که باید برای این سازوکار تعبیه شود. مثلا پورتال تجاری یا سامانه اقتصادی که تمام مسائل اقتصادی کشور در یک جا جمع شود و تقاطع اطلاعاتی اینها مانع مفاسد اقتصادی می شود و اگر زودتر کار می شد مفاسدی از جنس 3 زار میلیارد مجال و ظهور و بروز پیدا نمی کند.
/27220

کد خبر 295231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
  240 8
  من يكي ازآن ٢٣ نفرميباشم!! بالاخره شناسايي خوشحالم ازآشناييتون!!!
  • محمد US ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
   77 3
   23 نفر را معرفی کن
  • مجید US ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
   77 1
   پس قوه قضایه و وزارت اطلاعات خوابن لطفا بیدار بشید چرا قانون از کجا اورده اید رو اجرا نمیکنید ؟؟؟؟
  • بدون نام IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
   0 0
   8سال لابد میخواد اسامی را بذاره تو جیبش!!!!!!
 • بدون نام IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
  203 4
  حالا اسم اين23 نفرمستحق روهم دارين؟!؟؟
 • بدون نام IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
  295 6
  احمدی هم اینو گفتته راست می گی اسم این 23نفر رو بگو
 • بدون نام US ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  190 4
  برنامه آقاي جليلي،‌ براي رفع چالش بر سر مساله هسته اي كشور چيست؟
 • بدون نام US ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  166 5
  آيا منظور از اقتصاد بدون نفت، يعني اقتصادي كه نفت نفروشد يا اينكه وابسته به نفت نباشد؟ اصولا ما نفت را براي چه زماني باشد نگه داريم؟
 • بدون نام IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  361 8
  این حرفها خیلی آشناست. ۸ ساله داریم از این جنس حرفها می‌شنویم. از کلی گویی پرهیز کنید و برنامه ارائه کنید.
 • بی نام IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  کانه احمدی نژاد سال 84 یک مشت حرفهای کلی و شعاری برای ایرانم متاسفم :(
 • بدون نام IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  چه جملات آشنایی سال 84 و 88 شبیهش رو زیاد شنیدیم نتیجه هم شد ترویج ادبیات تفرقه در زمینه های سیاسی و اقتصادی نخیر رأی من اگرچه 84 و 88 دوستان شما بودند اما الان رای من شما نیستید جناب جلیلی پایدار باشید
  • hamid IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
   2 0
   بدون نام عزيز ،تنها تفاوت ايشان با رييس قبلي فقط بگم بگم رييس قبلي را ايشان هنوز نگفته اند. ارادت
 • بدون نام IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  251 7
  ما گزارش نمی خواهیم آقای جلیلی شما چه کار می کنید؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  265 8
  آقای جلیلی: 1- شما هم لیست مسفدان را در جیب دارید؟ 2- واردات به کشور 51 میلیارد دلار است بنابراین کسر آن از صادرات عوامفریبی است 3- مسیر ترانزیت ایران درست است البته اگر تحریم وجود نداشته باشد 4- گفتن اینکه اقتصاد بدون نفت خوب است رو منم بلدم بزنم. راهکار و برنامه شما چیه؟
 • بدون نام IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  172 7
  با سلام نظر من اینه که اقای دکتر جلیلی به لحاظ تسلط به موضوعات مطرح شده اقتصادی ، عدالت ، سیاست خارجه در حوزه اقتصادی به دلیل عدم تخصص ایشان در این زمینه اطلاعات و بیاناتشان به طور کلی گویی و اجرای سیاست های وضع شده فعلی می باشد . نظر من این است که این سیاست ها برای اجرا شدن اولا نیاز به بازنگری دارد مثلا احداث کارخانه جات و مسکن سازی و راه سازی اگر باع ایجاد هزینه هایی می گردد که این هزینه ها نیاز به کاهش اعتبار بخش دیگری از بدنه دولت می شود صحیح نیست که در دولت فعلی ما شاهداش هستیم. تعریف عدالت خوبه اما اجرای عدالت نیاز به تیم عدالت خواه می باشد اقای جلیلی تیم اقتصادی شما چه ویژگی دارد ؟در حوزه سیاست خارجه بهترین راه را انتخاب نموده ایم . از لحاظ روانشناسی استرس دارید
 • رضا IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  182 7
  رياضت اقتصادي كه ميگن با اين برنامه ها متصور ميشه جناب جليلي!!
 • بدون نام IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  تحسین بر انگیز بود تسلط دکتر به مباحث البته گفتمان ایشان نیز قابل تقدیر است فقط ای کاش در مورد تیمش و ترکیب دولتش قدری شفاف سازی کند
 • بدون نام FR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  143 1
  تولید داخل خیلی خوب است ولی به چه قیمتی هرچه کالای تولید داخل داشتیم الان حداقل 3 برابر قیمت قبلی شده ابتدا باید هدف از تولید داخل را مشخص کنیم که چه در کشاورزی که قیمت میوه دست چند نفر است یا فلان کالا هم اگر آن فرد مشخص در ایران توزیع نکند دیگر کسی قادر به توزیع آن نیست همان سلاطین گوشت و مرغ و تره بار و میوه و دارو و.......
 • بدون نام IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  183 3
  شما مطمئن باش که در این چند سال نه ریس جمهور و نه قوه قضاییه تاکنون موفق به باز پس گیری اموال بیت المال از این افراد بانفوذ نشده و شما هم نخواهی توانست.
 • iman DE ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  273 4
  تاریخ همیشه در حال تکرار، این همین حرف‌ها رو اقای احمدی نژاد میزد،..
 • بدون نام IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  خیلی سخنرانی خامی بود ...از ایشان انتظار بیشتری میرفت
 • بدون نام IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  248 6
  اسم این 23 نفر تو جیبتون که نیست ؟
 • همشهری IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  25 2
  امیدواریم کردار همه کاندیداهای انتخاب شده دراینده درصورت انتخاب مانند گفتارشان زلال و شفاف باشد
 • بدون نام EU ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  10 36
  آقا ما نفهمیدیم توی کامنت های هر کاندیدایی اونایی که در حمایت از کاندیدا نوشتند فقط منفی گرفتند و اونایی که در ردش نوشتند مثبت گرفتند بالاخره نفهمیدیم ملت طرفدار کی هستند والا
  • بدون نام IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
   0 0
   واقعاً نفهمیدی؟ یکم فکر کن ... یادت میاد... بنده خداها رو به این زودی فراموش کردین؟!
 • بدون نام IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  5 85
  شخصيت جليلي با اين چيزا تخريب نمي شه
 • بدون نام KR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  50 5
  آقاي دکتر در برنامه هاي بعدي تان کمي بيشتر به پشت پرده مذاکرات هسته اي اشاره کنيد
 • عبدا.. IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  59 1
  آقای دکتر خاهشن بحث کفتگورا با5 1به آخر برسونید.تابعد...
 • بدون نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  128 3
  اسامی این 23نفراز جیب آقای احمدی نژادبه جیب آقای جلیلی نقل مکان کرده است منزل نومبارک
 • احمد IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  90 3
  راهي كه قبلي ها با اين حرف ها رفتن و حمايت مردم را بدست اوردن به جايي نرسيد حرف نو و عمل نو مي خواهيم
 • علی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  0 0
  احمدی نژاد بارها این سخنان را گفته
 • امیر DE ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  0 0
  عزیزم، انتقاد با تخریب خیلی فرق داره !!! گفتم ملتفت باشید !
 • یه نفر IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  0 0
  تیتر اشتباهه.ایشون گفتن 70 هزار معوقه بانکی وجود داره که "11 هزار میلیارد آن دست 23 نفره"
 • ایرانی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  44 6
  آقای جلیلی انسان شریفی است، ولی توان مدیریتی ایشان برای اداره کشور پایین است ..............
 • بدون نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  0 0
  آقاي جليلي با توجه به صحبت هايش در حد يك وزير هم نيست چه برسد به رئيس جمهور!درسته آدم خوبيه ،اما ايشان در حدي نيست كه مشكل كشور ومردم را كه 8 سال عقب مانده درست وحل كند.
 • بدون نام IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  0 0
  احمدی نژاد دوم
 • حسین مومنی نژاد IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  0 0
  برخی از مسئولین بانك‌ها با شعار تغییر را احساس کنیمو به بهانه صرفه جوئی در هزینه، اكثر مدیران و كاركنان اداره وصول مطالبات معوق خود را كاهش داده و در اصل اداره را غیرفعال و منحل كردند؛شركت‌های شرخری كه ظاهراً مسؤول مطالبات معوق ولیكن در اصل شركت‌های جدیدی هستند كه نقش شرخرها را در قالب شخصیت حقوقی برای بانك‌ها بازی می‌كنند، این شركت ها از هیچ روش درست و حتی غیرمعقول و نادرستی حتی ترسانیدن، تحقیر كردن و تهدید كردند به وحشت انداختن خانواده های مشتریان جهت فشار به بدهكار دریغ نمی كنند.حال سوال اینجاست كه چرا و چگونه مسئولان سه قوه و بانك محترم مركزی در این فقره ساكت است.آیا افشای اطلاعات شخصی مردم جرم نیست؟ این عمل اخلاقی و قانونی است؟ ببین چی شده که "شرخری" میشه مبارزه با رانت خواری؟ یعنی