بهمنی:توان مداخله مان در بازار ارز کاهش یافته/قدردانی احمدی نژاد بابت مدیریت بازار ارز

رییس کل بانک مرکزی گفت:فروش گسترده ارز با نرخ مرجع نه تنها فاقد تاثیر لازم بر قیمت فروش کالاها تشخیص داده شد، بلکه حتی به لحاظ گردش منابع بانک مرکزی نیز قابل تداوم نبود.

پنجاه‌ وسومین مجمع سالانه بانک مرکزی (مربوط به سال مالی 1391) با حضور رییس ‌جمهور، اعضای مجمع عمومی و جمعی از مقامات و مدیران بانک مرکزی در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.

در این مجمع، محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی گزارشی از روند تحولات مهم‌ترین متغیرهای کلان اقتصادی کشور در سال 1391 را ارائه کرد و اهم اقدامات و تلاش‌های بانک مرکزی برای کاستن از شتاب رشد نقدینگی، تامین نیازهای ارزی و مقابله با آثار تحریم‌ را برشمرد.
بهمنی در ادامه افزود : اقتصاد ایران بخش عمده سال 1391 را در چالش افت صادرات نفت و مشتقات آن ‌و تشدید محدودیت‌های بانک مرکزی در دسترسی به بازارهای بین‌المللی مالی، نقل‌وانتقال درآمدهای ارزی و استفاده از ذخایر خارجی خود سپری نمود. در بعد عملکرد داخلی اقتصاد، غالب متغیرهای عمده پولی از ماه‌های نخستین سال، سیر افزایشی داشتند و به دلیل شدت مشکلات و فضای موجود در اقتصاد، اقدامات جبرانی و ابزارهای سیاستی بکار گرفته شده برای کنترل نرخ رشد پایه پولی و کاستن از شتاب تورم، اگرچه نتایج ملموسی داشت، لیکن در عمل امکان تحقق سناریوی مطلوب فراهم نبود و در مدیریت بازار ارز، مسائل و چالش‌ها، موجب تغییر تصویر کلی این حوزه شد.
او تصریح کرد: ‌رویکرد کلی بانک مرکزی در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی طی سال 1391، ادامه مساعدت به تامین منابع مالی بنگاه‌های اقتصادی، ایفای حد مقدور تعهدات در فضای تشدید تحریم‌های خارجی، اعاده ثبات و آرامش به بازارها و حفظ و نگهداشت پس‌اندازها در قالب سپرده‌های بانکی بود. لذا در این راستا، تلاش شد مجموعه سیاست‌های پولی اتخاذی؛ از توان تجهیز منابع بانک‌ها صیانت کند،‌سیاست‌های اعتباری به صورت هدفمند به تامین مالی بخش‌های حائز اولویت مساعدت کند، سیاست‌های ارزی با اولویت تامین ارز واردات اقلام کلیدی و کالاهای اساسی تنظیم شد و البته اقدامات خاصی نیز برای اصلاح و بهبود گردش منابع بانک‌ها، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری و کاهش میزان اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی به‌عمل‌آمد.
رییس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به این مطلب که بازار ارز کشور در سال 1391 یکی از دشوارترین برهه‌های تاریخی خود را پشت سر گذاشت، بیان داشت :‌ اجرای تحریم‌های خرید نفت و برخی مشتقات آن و نیز خدمات حمل و بیمه محموله‌های نفتی و البته تحریم کامل بانک مرکزی از دسترسی به عملیات کارگزاری بین‌المللی و خدمات مالی، توان مداخله بانک مرکزی در بازار ارز را کاهش داد. به موازات آن،‌فروش گسترده ارز با نرخ مرجع نه تنها فاقد تاثیر لازم بر قیمت فروش کالاها تشخیص داده شد، بلکه حتی به لحاظ گردش منابع بانک مرکزی نیز قابل تداوم نبود. لاجرم شکلی از نظام تخصیص ارز از طریق اولویت‌بندی کالاهای وارداتی و برخی از فعالیت‌های خدماتی، در دستور کار قرار گرفت. تشکیل اتاق مبادلات ارزی نیز در همین راستا و به منظور پاسخگوئی به واردات اقلام فاقد اولویت نخستین، ضرورت یافت.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه این گزارش تصریح کرد : به منظور تکمیل این اقدامات، هدف مهم شفاف نمودن مصارف و کسب اطمینان از مصرف ارز مرجع تخصیصی به واردات اقلام اساسی از طریق راه‌اندازی «پرتال جامع دریافت و پرداخت ارزی» و اتصال سامانه بانک مرکزی به سامانه‌های مستقر در وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک دنبال شد. راه‌اندازی این پرتال و افزایش تدریجی پوشش مرکز مبادلات ارزی سبب شد بانک مرکزی پاسخگوی غالب مصارف ارزی در حوزه کالا و خدمات شود. ضمن آن‌ که این اقدام از حجم تقاضای ارز در بازار غیررسمی به نحو موثری کاست و به کنترل نوسانات نرخ ارز در بازار غیررسمی، کمک موثری نمود.
در ادامه رییس شورای پول و اعتبار ضمن ارائه عملکرد متغیرهای عمده پولی و اعتباری در سال1391، تاکید کرد: بانک مرکزی همواره تلاش نموده است تا ضمن تامین نقدینگی اقتصاد کشور، از انبساط بی‌رویه آن جلوگیری نماید. لیکن بررسی ارقام در سه ماهه اول سال 1391 و نیز پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از افزایش شدید نرخ رشد نقدینگی در ماه‌های پایانی سال بود. در این راستا، بانک مرکزی از تیرماه 1391 تمهیدات مختلفی را اندیشید که مهار روند بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و فروش اوراق مشارکت بانک مرکزی- که با استقبال مناسبی نیز روبرو شد- از جمله آنها بود و در صورت عدم اتخاذ این تصمیمات، فشارهای تورمی به مراتب شدیدتری حفظ ثبات اقتصادی را تهدید می‌نمود.
وی در ادامه این گزارش؛ با اشاره به محورهای مهم فعالیت بانک مرکزی از جمله فعالیت‌های صورت گرفته با هدف بهبود کارکرد و ارتقای سامان‌دهی بازار پول (ریال) افزود :‌رویکرد افزایش پوشش نظارت بانکی و جلوگیری از تخلفات برخی موسسات اعتباری کوچک، کماکان در دستور کار بود و بانک مرکزی تلاش کرد تا از طریق افزایش درجه فراگیری عملیات الکترونیک و استفاده عمومی از ابزارهای نوین پرداخت، در راستای نوسازی فرآیندهای بانکی گام‌های محکمی بردارد. همچنین مدیریت مطلوب در زمینه ایفای تعهدات و تحویل به‌موقع سکه‌های پیش ‌فروش شده در سال 1390 و البته اجرای مرحله جدیدی از آن در روزهای پایانی سال گذشته با هدف پاسخ‌گوئی به نیازهای خرد افراد در بازار سکه نیز بخش قابل توجهی از اهتمام بانک مرکزی را در سال 1391 به خود معطوف داشت.
بهمنی ، یکی از دستاوردهای فنی و ارزشمند بانک مرکزی در سال 1391را تغییر سال پایه مبنای محاسبات آماری برشمرد و گفت :‌ هدف اصلی طرح تجدیدنظر در سال پایه، به روزآوری چارچوب‌های آماری، ارتقای روش‌ها، بهبود طرح‌های در دست اجرا و افزودن اطلاعات مناسب و منطبق بر واقعیات در بررسی‌های آماری بانک مرکزی است. بازنگری در ترکیب (کالایی و اوزان نسبی) سبد کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، به‌نحوی که حاوی انعکاس بهتری از  تغییر الگوی مصرفی خانوارها در طول زمان، اثر تغییر درآمد خانوارها بر الگوی مصرف آنها، تغییرات قیمت نسبی کالاها و خدمات، نیازهای جدید و کالاهای جدید تولید شده در جامعه باشد، به طور متناوب در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته است. به همین دلیل، سال پایه مبنای محاسبه شاخص قیمت مصرف‌کننده  از پایان سال گذشته، به سال 1390 تغییریافت تا اجزای مشمول در سبد و اوزان نسبی آنها بیشترین انطباق را با سبد مصرف‌کننده نمونه شهری داشته باشد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این که نقدینگی در پایان اسفندماه 1391 بالغ بر 4607 هزار میلیارد ریال بوده و با توجه به اقدامات انجام شده ، در پایان اردیبهشت ماه 1392 این میزان به 4581.5 هزارمیلیارد ریال بالغ گردیده است ، افزود: در پایان اردیبهشت مال 1391 نسبت به پایان اسفندماه 1390نقدینگی حدود 5 درصد افزایش داشت درحالی که نقدینگی در پایان اردیبهشت ریال 1392 نسبت به پایان سال‌1391نه تنها افزایش نداشته بلکه حتی کاهش داشته است و امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم رشد نقدینگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به بحث منابع و مصارف شبکه بانکی در سال 1391 پرداخت و خاطرنشان ساخت:  مانده کل سپرده‌ها در اسفندماه 1391 پس از کسر سپرده قانونی4404 هزار میلیارد ریال و مانده تسهیلات در پایان اسفندماه 1391 ملغ 4391 هزار میلیارد ریال بوده است و نسبت تسهیلات به سپرده ها 99.7درصد در پایان سال 1391 رسیده در حالی که در پایان سال 1390 نسبت تسهیلات به سپرده ها بالغ بر 110.6 درصد بوده است یعنی نظام و انضباط پولی شکل گرفته است.
رییس شورای پول و اعتبار تسهیلات پرداختی در سال 1391را رقم 1956 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: 619 هزار میلیارد ریال آن( با سهم 31.7 درصدی) به بخش صنعت و معدن تخصیص یافته است.
بهمنی خاطرنشان ساخت: منابع قرض الحسنه پس انداز در پایان سال 1391  مبلغ 283.1هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال 1390 با رشدی معادل 27.9درصد به میزان61.7هزار میلیارد ریال افزایش نشان می‌دهد.
وی همچنین مانده تسهیلات قرض الحسنه در پایان سال 1391 را 220.6هزار میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این رقم با 21 درصد رشد نسبت به پایان سال قبل 38.3 هزار میلیارد ریال افزایش داشته و ظرفیت مناسبی برای پرداخت جدید ایجاد نموده است.
ایشان در ادامه، شمار گیرندگان تسهیلات قرض الحسنه در سال 1391 را 934734 نفر و مبلغ آن را 29500 میلیارد ریال بیان نمود و افزود: در 11/3/1391 مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به 50 میلیون ریال و بعدا" به 60 میلیون ریال افزایش یافت. در سال 1391 علاوه بر قرض الحسنه ازدواج 32200 میلیارد ریال جهت اشتغال زایی ( به هر نفر 150 میلیون ریال) اختصاص یافت (61700=32200+ 29500میلیارد ریال پرداخت شده است.)
بهمنی در پایان اعلام کرد: مانده بدهی های خارجی کشور نسبت به سال قبل 57.1درصد کاهش یافته و از 17.3میلیارد دلار به 7.4 میلیارد دلار رسید که در طول 30 سال گذشته بی سابقه بوده است. ضمن این که در طول این دوره ذخایر طلای کشور به طور قابل توجهی افزایش یافته و کشور را برای مدت 15 سال بی نیاز نموده است.
در پایان این نشست، ضمن تصویب ترازنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، احمدی نژاد کار بانک مرکزی را بسیار ارزشمند اعلام و تاکید نمود:علی رغم سختی کار در بانک مرکزی در شرایط فعلی، بانک به خوبی توانست بازار ارز را در تامین کالا مدیریت نماید که جا دارد از رییس کل بانک مرکزی و همکاران ایشان تشکر و قدردانی نماییم .
احمدی نژاد نیز با مثبت ارزیابی کردن شرایط اقتصادی در سال 91 علیرغم مشکلات موجود تصریح کرد: اعطای تسهیلات بانکی، مدیریت بازار و تولید و حجم صادرات بیانگر آن است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در فرآیند این شرایط تاثیر قابل توجهی داشته است .
شایان ذکر است در مجمع یادشده ضمن تصویب ترازنامه بانک مرکزی مربوط به سال مالی 1391 با افزایش سرمایه بانک مرکزی به میزان 6هزار میلیارد ریال از محل سود و رقم قابل توجهی از محل ارزیابی دارایی های بانک موافقت به عمل آمد.به این ترتیب،سرمایه بانک متجاوز از40 هزار میلیارد ریال خواهد شد.

3131

کد خبر 296962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اقتصاددان A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  46 3
  اولا افزایش ذخایر طلای کشور به میزان نیاز 15 ساله کشور در شرایطی که در این ماهها قیمت طلا افت چشمگیری داشته نشانگر سوء مدیریت منابع کشور نیست؟ ثانیا از اینکه ترازنامه سال 91 به تصویب می رسد و کارکنان بانک هم پاداش مربوطه را دریافت می‌کنند و به نان و نوایی می رسند خوشنودیم اما قابل توجه است که آخرین گزارش منتشر شده ترازنامه بانک مرکزی مربوط به سال 1388 است و معلوم نیست چرا بر خلاف رسم معمول در دولتهای قبلی این میزان بین تاریخ تصویب ترازنامه و انتشار آن فاصله افتاده است؟
 • ساداتی IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  64 3
  آقای بهمنی سوریه که درآن جنگ داخلی جریان داره وتوپ وتانک در خیابانهایش جولان میدهد ارزش پولش نصف کشور ما سقوط کرد بعد شما اینجا با صحبتهایی مثل توان مداخله ما در بازار کاهش یافته وحرفها وصحبتهای دیگر سعی داری یک چهارم شدن ارزش پول ملی رو توجیه کنی؟آقای بهمنی بار دیگر عرض میکنم: سوریه که درآن جنگ داخلی جریان داره وتوپ وتانک در خیابانهایش جولان میدهد ارزش پولش نصف کشور ما سقوط کرد.خوشم میاد کم نمیارید.
 • مستقل IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  71 5
  قدردانی بابت مدیریت بازار ارز!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدایا صبر عطا کن
 • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  67 5
  شرایط اقتصادی مثبت بوده؟ اگه می خواست منفی باشه چی می شد؟
 • بی نام A1 ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  47 8
  همین فقط کم داشتیم . متاسفم
 • محمد IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  64 3
  شما از ابتدا هم توان مدیریت بازار را نداشتی . جمشید بسم ال کجاست آقای بهمنی؟
 • بی نام IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  66 3
  واقعا خنده دار هست! شرایط اقتصادی مثبت بوده و ما خبر نداشتیم!!!! این آقای بهمنی به دفعات با مصاحبه ها و حرفهای نسنجیدشون موجب التهاب بازار ارز شدن! قدردارنی میکنید؟
 • بی نام IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  59 3
  ارزش ریال رو در مدت یکسال کمتر از یک سوم رسوندن از همدیگه هم تقدیر و تشکر میکنند. واقعا که!
 • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  56 3
  خوب برای هم نوشابه باز می کنن!
 • بی نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  58 3
  بخاطر 4 برابر شدن نرخ برابری ارز برای کسی که به دکتر قلابی (کردان) مدال داده دور از انتظار نیست محمودی
 • مجيد ح A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  69 3
  واقعا خسته نباشيد اقاي بهمني مديريت شما در بانك مركزي شاهكار هزاره سوم بود من جاي دولت بودم بي شما مدال طلا مي دادم و صدالبته يك مدرك دكتراى اقتصاد ( بغير از شما كسى نميتوانست اينطور در بازار ارز هرج ومرج ايجاد كند )
 • محسن IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  48 3
  بسیار مطلب مفرحی بود.از این حال و هوا درآمدیم.بسی خندیدیدم.بازم این لطایف بنگارید
 • بی نام A1 ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  7 1
  خدا وکیلی این کامنت رو منتشر کن خب یه عده دستگیر شدن به جرم اخلال در بازار ارز اگر اینها اینکار را می کرده اند اگر جمشید بسم الله دست داشته چرا ارز به 1200 تومن یا حداقل 2500 برنگشته؟ایا این افراد نباید تبرئه شوند؟ بعد اقای احمدی نژاد الان گناه رو انداختین گردن تحریمها؟نمیتوانید مدیریت کنید چرا بهانه می اورید خیلی تاسف اوره بخدا اون ازدییر کل امارهای بانک مرکزیتون که د ر شرایط تورم صد درصدی میگه نرخ تورم صفر بد است اینهم از مدیر کل بانک مرکزی که داره از خودش تقدیر میکنه این همه نفت فروخته شده ظرف 8 سال چه شده؟ چرا ارزش چول ملی ظرف یکسال نصف شده؟ وظیفه بانک مرکزی چیه؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  14 1
  چه اتفاقی باید بیفته تا شما بیایید بفرمایید وضع اقتصادی بده؟حداقل این سوال را جواب بدهید اصلا قبول شرایط اقتصادی عالی است فقط جواب بدهید که چه شرایط اقتصادی را بد می دانید؟
 • بی نام A1 ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  11 3
  قهرمانان ملی هستید به شما می بالیم
 • بی نام IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
  16 1
  سقوط ارزش پول کشور بمعنی اینست که دولت دستش را در جیب مردم کرده است . من راضی نیستم شما چطور؟
 • علیپور US ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۷
  10 1
  وااای خدا.دلار رو کردن 3500تومان وآبروی کشور رو درجهان وبین همسایگان بردند حالا چی میگن؟سرم داره سوت میکشه
 • علی IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۱
  2 0
  کدوم مدیریت اینکه هر روز که نه هر دقیقه یه قیمته مدیریته اگه مدیریت نمیشد دیگه چی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی A1 ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۲
  2 0
  اگر تشریف می بردید منزلتون وهیچ دخالت و مدیریتی نمیکردید وفقط تماشا میکردید.فکر کنم باز وضعیت از این بهتر بود