مهر نوشت:

با وجود بیکاری 3 میلیون کارجوی ایرانی و لزوم استفاده از همه ابزارها برای مهار بیکاری؛ حداقل 2 میلیون فرصت شغلی به دلایلی مانند عدم سخت گیری های لازم و وجود کارفرمایان سودجو امروز در تسخیر نیروهای غیرمجاز خارجی و عموما از اتباع کشور افغانستان قرار گرفته است.

سالیان متمادی است که هزاران نفر از اتباع کشورهای خارجی به ویژه افغانستان از طریق مرزهای زمینی وارد ایران می شوند و به صورت آزادانه حتی بدون داشتن مجوز ورود و پروانه کار در بخش های مختلف اقتصادی مشغول به فعالیت می شوند.

این نیروها که ابتدا اغلب در بخش های ساده به کار گرفته می شوند، پس از سال ها حضور در ایران امروز دیگر بخش قابل توجهی از آنان به کارگرانی ماهر و متخصص تبدیل شده اند و دیگر فرصتی به نیروی متقاضی کار ایرانی برای رقابت با خود نمی دهند!

رقابت با نیروی کار ایرانی و تصاحب فرصت ها

هرچند رفتار کارفرمایان سودجو و فرصت طلب در ادامه حضور اتباع غیرمجاز خارجی در ایران بی تاثیر نبوده و نیست، اما کارشناسان بازار کار می گویند عدم اجرای دقیق قانون درباره حضور خارجیان در ایران علت مهم تری است که کمتر به آن پرداخته می شود.

به عبارتی فضا و فرصت لازم برای حضور آزادانه اتباع بیگانه از کشور افغانستان در ایران آنچنان فراهم است که افاغنه نگرانی کمتری از این بابت احساس می کنند و مقصد اول آنها برای کار ایران است که البته وجود مرزهای گسترده، پهناور و مشترک با افغانستان نیز در پیدا شدن راه هایی برای ورود پنهانی به کشور بی تاثیر نیست و جریان ورود غیرقانونی را آسانتر می کند.

اکثریت نیروهای کار خارجی نیز در کلانشهرهایی مانند تهران و در استان های شرقی کشور ساکن هستند و این روزها توانسته اند خود را به استان های دورتر نیز برسانند. آنها آزادانه در سطح شهرها و روستاها در رفت و آمد هستند و کسی از آنها نمی پرسد آیا مجوز اقامت و کار در ایران را دارند و یا خیر؟

آیا مجوز اقامت دارید؟

متاسفانه نگاه فرصت طلبانه و سودجویانه برخی از کارفرمایان به ویژه در بخش ساختمان و کشاورزی نیز باعث شده تا نیروهای فراوانی از اتباع غیرمجاز خارجی در این حوزه ها به فعالیت مشغول باشند و بخش قابل توجهی از فرصت های شغلی را نیز از آن خود کنند.

می گویند نگاه انسان دوستانه و همراه با اغماض ایران با اتباع بیگانه و برخی دیدگاه های سیاسی باعث حضور حداقل 2 میلیون تبعه افغانستان در ایران شده است. طبق گزارشات سالیانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصد بسیار پایینی از این افراد می توانند پروانه کار موقت دریافت کنند که البته یکی از شرایط اصلی آن داشتن مجوز اقامت در ایران و اشتغال در بخش هایی که نیروی ایرانی حاضر به فعالیت در آنها نمی شود است.

به دلیل اینکه بسیاری از اتباع افغانی به صورت کاملا غیرقانونی وارد مرزهای کشور می شوند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که حداقل 85 درصد نیروهای کار این کشور که امروز در ایران مشغول به فعالیت در بخش های مختلف هستند و همه می توانند به آسانی حضور آنها را مشاهده کنند، غیرمجاز و فاقد مجوز اقامت و پروانه موقت کار هستند.

اقدامات پیشگیرانه ای که در طول سالیات متمادی درباره کارفرمایان متخلف استفاده کننده از نیروی کار غیرمجاز خارجی و جریمه های نقدی که در این بخش صورت می گیرد تاکنون تاثیرگذار نبوده و ممکن است کارفرمایی حتی با چندین بار جریمه به دلیل استفاده از کارگران خارجی غیرمجاز، دوباره اقدام به جذب آنها نماید و ترجیح دهد از نیروی کار خارجی به جای هموطن بیکار خود استفاده کند.

خارجیانی که همه آنها را می بینند

اغلب کارفرمایان استفاده کننده از نیروی کار غیرمجاز خارجی عنوان می کنند افاغنه نسبت به نیروی کار ایرانی کار بهتری ارائه می دهند و نتیجه یکروز کار یک افغانی نسبت به یک ایرانی چند برابر است. با این حال نمی توان این موضوع را همه دلیل استفاده غیرمجاز دانست و مجوزی برای این کار قلمداد کرد چرا که برای کارفرمایان با این تفکر، شرایط سوء استفاده کامل در بیمه نکردن نیروی غیرمجاز، ناتوانی در شکایت از وی، نپرداختن پاداش، عدم رعایت ایمنی در کار، بهداشت، حقوق مطابق قانون، عیدی و موضوعاتی از این دست نیز حائز اهمیت است که اغلب آنها را پنهان می کنند.

حمید حاج اسماعیلی با تاکید بر ضعف وجود ضمانت های اجرایی در قانون کار گفت: اعتنای جدی ای درباره حضور و کار خارجیان در ایران وجود ندارد و یکی از انتقادات جدی مطرح در این زمینه عدم وجود ضمانت های لازم درباره اجرای قانون کار است که محلی برای سوء استفاده شده است.

نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف با تاکید بر وجود دیدگاه های سیاسی درباره حضور اتباع بیگانه در ایران اظهار داشت: به نظر می رسد دلایل خاصی برای عدم برخورد با اتباع غیرمجاز افغانستان حاضر در ایران وجود دارد.

حاج اسماعیلی خاطر نشان کرد: دیدگاه های دینی و مذهبی، همسایگی و وجود مرزهای گسترده، عدم وجود سخت گیری های لازم، چراغ سبز و فرصت طلبی کارفرمایان سودجو در عدم پرداخت قانونی حق و حقوق نیروی کار خارجی غیرمجاز، بیمه، پاداش، عیدی، سنوات، مالیات، حرف شنوی، ایمنی در کار و بهداشت کار؛ از جمله مواردی است که جذابیت های لازم برای حضور بیگانگان در ایران و استفاده توسط کارفرمایان را ایجاد می کند.

دلایل جذابیت بازار کار ایران برای خارجیان

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تقریبا نیروهای کار خارجی هیچگونه مشکلی برای حضور در ایران ندارند و قوانین موجود درباره آنها نیز به صورت محکم اجرا نمی شود ادامه داد: آنها در حالی که با ادامه حضور در بازار کار کشور، کار یاد می گیرند و ماهر می شوند، کارفرمایانی نیز برای استفاده از این فرصت کم هزینه از ادامه حضور آنها حمایت می کنند.

این فعال کارگری خاطر نشان کرد: متاسفانه فرهنگ کار امروز در کشور از جایگاه واقعی برخوردار نیست و اینکه می بینیم یک کارفرما نیروی کار غیرمجاز خارجی را به نیروی متقاضی کار ایرانی ترجیح می دهد، ناشی از ضعف در فرهنگ کار است که یک کارفرما حاضر می شود برای نیروی بیگانه شغل ایجاد کند و اجازه دهد هموطن وی همچنان بیکار بماند.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد 2 میلیون نیروی کار خارجی در ایران حضور دارند که واقعا ساماندهی آنها و جلوگیری از ادامه حضور در بازار کار ایران می تواند بر کاهش نرخ بیکاری تاثیر بگذارد. در شرایط فعلی حوزه های ساختمان و شهرداری ها بیشترین استفاده از کارگران خارجی را دارند.

چرا کارجویان ایرانی باید بیکار بمانند؟

حاج اسماعیلی از حضور قابل توجه اتباع بیگانه در بخش کشاورزی و دامداری نیز سخن گفت و افزود: ادامه حضور خارجیان در بازار کار باعث شده تا حداقل 50 درصد آنها امروز نیروی ماهر شوند. متاسفانه حضور آزادانه و بدون مجوز نیروهای افغانی در ایران نوعی دهن کجی به قوانین کشور نیز تلقی می شود.

وی با تاکید بر اینکه آنها نمی توانند سهمی در افزایش بهره وری در کشور داشته باشند گفت: معمولا کشورها زمانی از یکی کارگر خارجی استفاده می کنند که به دنبال انتقال دانش و تکنولوژی به داخل کشور باشند. با این حال در ایران این جریان به صورت برعکس وجود دارد و آنها بدون روادید و پروانه کار می آینده و از اینجا درآمد، دانش و مهارت می آموزند و می برند.

نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف اظهار داشت: سوالات زیادی در اینباره وجود دارد و آن اینکه چرا مراکز فنی و حرفه ای مهارت های لازم را در اختیار نیروی کار ایرانی قرار نمی دهند؟ همان مهارت هایی که افاغنه از طریق حضور در بخش ساختمان، کشاورزی و دامداری می آموزند. چرا آنها می توانند بدون داشتن مجوز و روادید می توانند آزادانه در کشور حضور داشته باشند؟

3939

کد خبر 301995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  23 6
  آیا کارگران ایرانی واقعا به اندازه کارگران افغان بازدهی دارند؟
 • بی نام A1 ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  26 1
  مشاغل تخصصی رو هم چینیها تصاحب کردن!!!!!!!!!!!!!
 • بی نام IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  14 3
  فقط نبود نظارت همین.2 میلیون بیکار ایرانی دارن دنبال کار میگردن
 • بی نام IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  16 21
  البته فرهنگ تنبلي نزد جوانان ايران و تن ندادن به كارهاي سخت نيز علتي براي رشد مهاجركار و بيكاري در سطح كشور شده.
 • محسن IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  7 9
  نيروهاي كار افغاني همان طور كه نوشتيد بيشتر در بخش كشاورزي وتوليد مشغول به كار ميباشند اين نهتنها ضرري ندارد بلكه نفع هم دارد . منتها بايد ساماندهي شوند
 • مهدی IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  22 7
  من یکی از همان کارفرماها هستم.ترجیح میدم نیروی کار ایرانی برام کار کنه اما: 1.کارگر ایرانی کار نمیکند.ما ایرانیها همگی کارفرما به دنیا می آییم !!! 2.برای یک تعطیلی یکروزه ، دو هفته کار را تعطیل و به شهرستان میروند. 3.هرسال در شهرستان عده زیادی فوت و عده زیادی ازدواج میکنند که به مناسبت هرکدام از آنها میبایست چند هفته به شهرستان رفت !!! 4.ایرانی ها یارانه می گیرند و لزومی به کار کردن نمیبینند !!! 5.الان حقوق ماهانه هر کارگر افغانی حدود 1.2 تا 1.5 میلیون تومان است.وقتی یک بیگانه با مشقت از مرز عبور کرده و بصورت غیر قانونی در کشور من کار میکنه و ماهانه 1.5 میلیون حقوق میگیره، پس من ایرانی یه مشکلی دارم که تو مملکت خودم دم از بیکاری و فقر و ... میزنم. 6.از ادعا کم کن و برو کار میکن مگو چیست کار.
 • سینا A1 ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
  0 1
  به نظر شما کشور ما تاکی باید چوب عدم اتحاد وهمبستگی یه ملتی که هیچ تلاشی برای امنیت وآبادانی کشورشون انجام نمی ده روبخوره عزیزمن ما برای این امنیت واین رشدنسبی بهای سنگینی دادیم درحالی که افاغنه کوچکترین حرکتی درجهت بهبود وضعیت کشورشون انجام نمیدن مگر همین افاغنه نبودن که در200سال پیش ازانگلیسی ها خواستن تا کمک کنند تا ازایران جداشوند حال خودکرده راتدبیر نیست 30سال مهمان نوازی ما ایرانیان ازبیش از4000000 تبعه افغان آیا دلیلی بر حسن نیت ما ایرانیان نبوده همین کشور آمریکا برای اینکه یه دکتر یایه نابغه رو ازهرجای دنیا که بخواد درکشورش زندگی کنه باید چه مراحلی رو طی کنه تازه اون یک فرد نخبه است شما سوبسید ومالیاتی که دولت به آب برق گاز نان وهزاران چیز دیگری که پرداخت میکنه درنظر بگیرید واز طر