روز پرکار نهاوندیان در دیدار با سفرای خارجی/ دیدار های اقتصادی سیاسی رییس اتاق ایران

محمد نهاوندیان رییس اتاق ایران در یک روز پرکار با سفرای لبنان، ایتالیا، سوئیس و ژاپن دیدار کرد.

محمد هیراد حاتمی: 

محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی در یک روز پر کار با سفرای برخی کشور ها دیدار کرد و درباره آینده روابط تجاری ایران با کشور های آنان گفت و گو کرد. 

خانم «لیویا لئو آگوستی» سفیر سوئیس در تهران در پایان مدت ماموریت خود با «محمد نهاوندیان» در محل اتاق ایران دیدار کرد تا نهاوندیان، در این ملاقات ضمن تقدیر از همکاری و همراهی و ایفای وظایف دشواری که خانم آگوستی در دوران مأمویت خود داشته‌، ابراز امیدواری کند که او با توجه به شناختی که از ایران در مدت خدمت خود به دست آورده، پیام صلح و آمادگی برای همکاری‌های متقابل، به ویژه در امور اقتصادی را به سایر کشورهای اروپایی منتقل نماید.

رئیس اتاق ایران ضمن تأکید بر نقش تجار در ایجاد و تحکیم هر چه بیش‌تر علایق بازرگانی، فرصت مثبت فراهم آمده ناشی از انتخابات با شکوه ریاست جمهوری در ایران را جهت تبادل هیأت‌های تجاری بسیار مغتنم دانسته، پیشنهاد کرد برنامه‌ریزی‌هایی برای رشد و شکوفایی بیش‌تر روابط صورت گیرد.

خانم آگوستی نیز ضمن تقدیر از فرصت این ملاقات، ابراز امیدواری کرد همکاری‌های دوجانبه به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری بیش از پیش گسترش یابد.

اگر سفیر سوییس در پایان ماموریت خود به اتاق ایران آمده بود تا با نهاوندیان دیدار کند، سفیر تازه وارد ایتالیا نیز در دیداری دیگر با رییس پارلمان بخش خصوصی ایران آشنا شد.  

«لوکا جانسانتی»، سفیر جدید ایتالیا در ایران است که به اتاق بازرگانی آمده بود.  

 در این نشست که به منظور معارفه سفیر جدید ایتالیا در کشورمان، روز پنج‌شنبه 13 تیرماه 92 و در محل اتاق ایران برگزار شد، دو طرف بر ضرورت بهره‌گیری به بهترین شکل ممکن، از فضای مثبت و فرصت‌های جدید ایجاد شده در روابط میان دو کشور، پس از برگزاری شکوه‌مند انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و نیز لزوم گسترش همکاری‌ها در کلیه زمینه‌های مرتبط با تجارت میان دو کشور، از جمله تبادل هیأت‌های تجاری و صنعتی، مشارکت در نمایشگاه‌ها و تسهیل در صدور روادید تجاری تأکید کردند.


هم‌چنین طرفین بر این درک مشترک که باید نگاه برد - باخت را کنار نهاد و اجازه نداد که فرصت‌های بی‌شمار در روابط دوجانبه به بهانه‌های سیاسی زودگذر از دست برود و نیز با نگاه به آینده مسیر حرکت به سمت ارتباط نزدیک‌تر و مبتنی بر روابط برد - برد را ترسیم کرد ابراز تفاهم کردند.

از سوی دیگر «فادی حاج‌علی»، سفیر جدید لبنان در ایران، ظهر روز پنج‌شنبه 13 تیرماه با «محمد نهاوندیان»، رئیس اتاق ایران دیدار کرد.

این دیدار به منظور آشنایی و بررسی افق‌های تازه همکاری دو کشور صورت پذیرفت. سفیر جدید لبنان در ایران ضمن ارزش‌مند شمردن توان فنی و صنعتی و اقتصادی ایران ابراز امیدواری کرد با همکاری اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی دو کشور سطح مناسبات و تعاملات اقتصادی طرفین افزایش یابد.
هم‌چنین طرفین بر لزوم بهره‌مندی از فضای مثبت ایجاد شده ناشی از انتخابات با شکوه مردمی ریاست جمهوری در ایران تأکید جدی نمودند.
مشارکت در نمایشگاه‌های دو کشور، تبادل هیأت‌های تجاری، تقویت شورای مشترک بازرگانی دو کشور و تلاش برای افزایش حضور در عرصه اقتصاد جهانی از جمله آفریقا و آمریکای لاتین از دیگر موارد مورد مذاکره دو طرف بود.

همچنین « کوجی هاندا»، سفیر ژاپن در ایران، قبل از ظهر روز پنج‌شنبه 13 تیرماه در محل اتاق ایران با «محمد نهاوندیان» دیدار کرد.

 در این نشست که به منظور آشنایی سفیر جدید ژاپن در کشورمان با رئیس اتاق ایران صورت گرفت، دو طرف بر ضرورت بهره‌گیری از فضای مثبت ایجاد شده پس از انتخابات ریاست جمهوری جدید ایران و فرصت‌های موجود در روابط میان دو کشور و نیز لزوم گسترش همکاری‌ها در کلیه زمینه‌های مرتبط با تجارت و اقتصاد میان دو کشور از جمله تبادل هیأت‌های تجاری و صنعتی، مشارکت در نمایشگاه‌ها و تسهیل صدور روادید تجاری تأکید کردند.

طرفین هم‌چنین با این درک مشترک که باید در وضعیت فعلی شرایط برای همه کشورها برد - برد باشد، خواستار رفع مشکلات موجود در راستای تحکیم و توسعه روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور به ویژه رفع موانع مالی و بهبود فضای موجود برای تسهیل تجارت میان دو کشور شدند.

3939

 

 

کد خبر 302003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
    14 5
    یکی به من بیسواد این دیدارهای اقتصادی رو توضیح بده لطفا. این همه سال این همه دیدار اقتصادی و هر روز شرایط اقتصادی از روز قبل بدتر میشه. آیا این دیدارها برای اقتصاد کشور ما صورت میگیره یا کشور اونا؟