برنامه ورزشی 100 روز اول دولت روحانی: اصلاح اساسنامه‌ ها

صادق حسینی

مردم ایران زمین یک ماه شاد را تجربه می کنند؛ ماهی که از شادی انتخاب «حسن روحانی» آغاز شد و با صعود مستقیم تیم ملی فوتبال به جام جهانی2014 برزیل و بردهای شیرین «عالی بالیست های»* غیور ایرانی در نخستین حضور در لیگ جهانی ادامه یافت.

اگر مصائب ناشی از ناکارآمدی دولت مهرورزکه اثرات تحریم های ظالمانه و غیر متعارف غرب را بیشتر کرده فضایی برای «تدبیر»های دولت رییس جمهور روحانی بگذارد، پیروزی های ورزشی اخیر نشان داد که روی دیگر دولت روحانی یعنی «امید» به مدد ورزش راحت تر به برانگیخته می شود.

راه حل های 100 روزه

«راه حل های کوتاه مدتی یک ماه و 100 روزه برای حل مشکلات ومعضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر وا مید پیش بینی شده است.» این ها سخنان «حسن روحانی» نامزد سابق یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که امروز او را باید «رییس جمهور منتخب » به دانیم و کمتر از 20 روز دیگر او را رییس جمهور به خوانیم.

هرچند در 100 روز اول، دولت درگیر انتخاب وزراء، رای اعتماد از مجلس و انتصابات است، اما باید تیم مشاوران و «کارگروه های در سایه» فهرست بحران های به جا مانده از «دولت مهرورز محمود احمدی نژاد» را تهیه و برایش راه حل بنویسند.

بحران ورزشی

علاوه بر مشکل اعتبارات و بودجه که گریبان تمامی بخش های کشور را گرفته است، ورزش ایران با یک بحران اساسی بین المللی روبرو است؛ بحران مشروعیت! بحرانی که تیغ تیز محرومیت و تعلیق را بر گردن ورزش ایران نهاده است.

نخستین وزیر ورزش و جوانان ایران که حمید سجادی قهرمان سابق دوومیدانی را در جایگاه معاونت ورزشی اش داشت، دستوری را اجرا کرد که مشروعیت بین المللی ورزش ایران را فروریخت؛ برکناری هم زمان چند رییس فدراسیون المپیکی در فاصله کمتر از شش ماه! تا آغاز المپیک لندن2012؛ اول فدراسیون ها را به تعلیق کشاند بعد تا مرز تعلیق کاروان و حضور ایران با پرچم IOC در المپیک پیش رفت و سرانجام انتخابات کمیته ملی المپیک کشورمان را به محاق برد.

«دولت تدبیر و امید» در 100 روز نخست می تواند با اصلاح اساس نامه های فدراسیون های** ورزشی با در نظر  گرفتن منافع ملی و تطبیق با قوانین بین المللی حقوق ورزشی گام اول را بردارد و به بحران مشروعیت بین المللی ورزش ایران پایان دهد.

گام دوم با گرفتن تاییدیه اساس نامه ها از فدراسیون های جهانی و اصلاح اساس نامه کمیته ملی المپیک برداشته می شود. با رفتن «محمد عباسی» از وزارت ورزش و جوانان و نبودن مقاومت بی دلیل و لجوجانه وی، زمینه برای به روز رسانی و اصلاح اساس نامه کمیته ملی المپیک مطابق فرم جهانی فراهم می شود.

می توان در این زمینه از ارتباطات سازنده چهره هایی مانند سید مصطفی هاشمی طبا، بهرام افشارزاده، سید امیر حسینی و سایر نخبگان ورزشی با نهادهای بین المللی و فدراسیون های جهانی استفاده برد و اساس نامه در مدت زمان کوتاهی به تایید IOC و شورای المپیک آسیا (OCA) رساند.

با تایید اساس نامه جدید از سوی کمیته بین المللی المپیک، هیات اجرایی کنونی کمیته ملی المپیک باید مجمع عمومی و انتخاباتی را کوتاه ترین زمان برگزار کند.

دولت می تواند در گام سوم 100 روز نخست با تدبیری بلند نظرانه بعد از اصلاح اساس نامه فدراسیون ها، کمیته ملی المپیک و برگزاری انتخابات کمیته، امور مربوط به فدراسیون های المپیکی را به کمیته ملی المپیک واگذار کند و آن ها را از مدیریت دوگانه رها کند.

 

*تیتر هفته نامه تماشاگر، 22 تیر 1392، شماره 160
** اساس نامه فدراسیون های ورزشی در دولت دوم سید محمد خاتمی، توسط محسن مهرعلیزاده رییس وقت سازمان به این نحو تغییر کرد که رییس سازمان تربیت بدنی رییس مجمع است و حق عزل و نصب رییس فدراسیون را دارد. این بند دستاویزی برای تمامی رئوسای بعدی ورزش شد تا به تغییرات گسترده رئوسای فدراسیون های ورزشی به اقدام کنند.

252 41

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 303305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهران استقلالی A1 ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
  28 21
  لطفا یک برنامه هم بزارید سعید شیرینی توش مصاحبه کنه ما بخندیم اگه رویانیان هم باشه که دیگه نورعلانور میشه
 • پدرام IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
  10 5
  فقط از همینی که هست حاجی خراب ترش نکنی که دیگه هیچی !!!
 • احسان توکلی زاده A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
  9 6
  ببخشید میشه بگید ایشون مدرک تحصیلی آکادمیک چه رشته ای دارند مدیریت استراتژیک مدیریت اجرایی مدیریت ورزشی که این قدر جامع الاطراف و با تبخر اظهار فضل می کنند این دیدگاه اگر کارشناسی هست چرا نام پدر ایشون که در شرف بازنشستگی است در این مطلب است اصلا خبر دارید که ایشان در مطلبی که در روزنامه اعتماد نوشت به مهرعلیزاده حمله کرده و این دومین مطلبش هست
  • صادق حسینی EU ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
   5 4
   باسلام. البته اینجانب برخلاف جناب عالی ادعایی در مدیریت استراتژیک و پست های ... ندارم؛ بدیهی است مخاطبان ارجمند خبرآنلاین با کمی تامل درک می کنند که مدیران نمی توانند از عملکرد های اشتباه و غلط خود فرار و خود را پشت لبخندهای تصنعی سیاسی و تبختر ناشی از اقتدار پست هایشان پنهان کنند. چنانچه جناب عالی نقدی به مطلب دارید خوشحال می شوم آن را بشنوم.
 • بی نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۷
  8 3
  سوال اینجاست که آقای امیرحسینی چه عملکردی در زورخانه داشته؟5تا کشور را 68کشور اعلام کردند.آقای افشارزاده چه عملکردی را داشته؟پاچه خواری و اهداء کادو به مقامات بین المللی.الان هم که مرتب با مقامات المپیک آسیا درحال لابی کردن هستند تا برای خود و علی آبادی جایگاهی را بخرند.آقای هاشمی طبا همان کسی بود که به شدت پشت سر سید محمد خاتمی که یه ایران دوستش دارد حرف می زد.سوال کلی اینجاست که اینها چه رابطه ای با جوانان داشتند؟این دوستان همگی قابل احترام همچنین آقایان سلطانی فر-فائقی-سجادی-خادم هم بسیار قابل احترام اما حقیقت این است که این ها در قامت وزارت ورزش نیستند.این ها مشاورهای خوبی می توانند باشند.