وقتی مرحوم کافی نصفه شب در دولت آباد منبر رفت

خاطره ای از کثرت منبر مرحوم کافی به نقل از فرزندش حجت‌الاسلام محسن کافی

به گزارش خبرآنلاین، به مناسبت سالگرد وفات مرحوم کافی در تصادف سال 1357، خاطره ای از منبرهای وی را از زبان فرزندش مرور می کنیم.

«ایشان یک مبلغ کم نظیر بود، به لحاظ عشقی که به منبر و تبلیغ داشتند به یک منبر و دو منبر و.. اکتفا نمی کردند و تا آنجا که وقت اجازه می داد منبر می رفت، در ماه رمضان گاهی شش منبر داشتند و درباره کثرت منبر ایشان و هنر ایشان در منبر مطالب زیادی نقل شده است و همه این امور از برکات و عنایات اهل بیت‌(ع) در حق ایشان است.

ایشان واقعا کثیر المنبر بودند و دراین مسیر خستگی ناپذیر بودند، آیت الله ناصری اصفهانی خاطره ای برای من نقل کردند و گفتند که در نجف با مرحوم کافی دوست بودم و دیرتر از ایشان به ایران برگشتم وقتی برگشتم دیدم آقای کافی در اوج شهرت و منبر است و زمانی که وارد اصفهان شدم، آقای کافی هم در اصفهان بودند، مردم دولت آباد به من گفتند؛ شما از دوستی خودتان استفاده کنید و از ایشان درخواست کنید منبری هم در این دیار داشته باشند.

من به اصفهان رفتم و از ایشان دعوت کردم و ایشان به من گفتند: آخرین منبر من ساعت دو و نیم شب تمام می شود تا دولت آباد چقدر راه است؟ گفتم: حدود چهل دقیقه. گفتند: من ساعت سه و نیم نیمه شب می آیم و منبر می روم ! آیت الله ناصری می فرمود: من با تعجب و بهت زده گفتم کسی آن موقع شب نمی آید و بالاخره بنا شد ایشان ساعت موعود به دولت آباد تشریف بیاورند و منبر بروند، من شب جمعه دلشوره داشتم که نکند کسی نیاید و آبرو ریزی شود. ساعت 11 شب به مسجد جامع رفتم و دیدم مسجد و خیابان جلوی مسجد جامع پر است و در نهایت مرحوم کافی ساعت سه و نیم منبر رفت و تا اذان صبح ادامه دادند و سه شب این منبر برگزار شد و بعد از منبر سه ربع استراحت می کردند و بعد می رفتند و خواب‌های ایشان بیش از دو الی سه ربع نبود؛ کافی تب و عشق منبر داشت گویا می دانست فرصت او کوتاه است و وظیفه اش هم منبر است.»

/6262

کد خبر 304654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد A1 ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
  48 4
  خدارحمتش کنه.روحش قرین انبیاء واولیاء.چنان با سوز وعشق ازمعصومین ذکر میکرد که هنوز بعد 35سال ازرحلت ایشان بسیار محزون واثر گذاراست.والبته جای تامل که چرا کسی دیگر شبیه سبک وسیاق ایشان منبر نمیرود.
 • مهدی IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
  57 4
  خدا هر کسی که عاشقانه برای دین فعالیت میکنه رو رحمت کنه.
 • ابوذر A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  1 0
  خدا رحمتش كنه بخشي از زندگيم رو مديون منابر ايشون هستم
 • ستار A1 ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  4 0
  هرآنگاه نغمه ايي از دل برخيزد بر دل مي نشيند او که ظاهر وباطنش با امام زمان عج بود تا قيامت نواي يابن الحسنش طنين انداز ودلنشين مي ماند.براي شادي روحش صلوات
 • داود IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  3 0
  خدا رحمت کند این مبلغ کم نظیر اسلام را با آن صدای ملکوتی واقعاً بی نظیر . صدایی که پس از 35 سال روح نواز است و کاملاً تازگی دارد .
 • رضا IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  5 0
  خداوند رحمتش کند و با 14 معصوم همنشین.انشاءالله
 • اهالي محله خميني آباد شهرستان كنگان IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  1 0
  با سلام ما از وجود فرزند مرحوم كافي حاج آقاي مجتبي كافي بهره بورديم و كمال تشكر و قد دارني طي اين دوسال در ايام محرم سال 90-91 از ايشان را داريم انشاالله در تمام عصر زندگي و كار موفق باشن و خداوند طول عمر با بركت به ايشان اعطا كنن خداوند حاج احمد آقاي كافي رو بيامرزه و روحش شاد و در كنار اهل بيت عليه اسلام باشن كه قطعان همين طوره به اميد ديدار دوبار ...........................