دکتر رسول جعفریان در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین درباره ضرورت تساهل و تسامح در اجرای احکام اسلامی نوشته است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران در آغاز مطلبش نوشته است:

«سی و پنج سال تجربه اجرای احکام اسلامی در حوزه های مختلف حقوقی و اخلاقی و فرهنگ عمومی می بایست درسهای زیادی به ما داده باشد. بارها بر سر برخی از این مسائل بحث و جدل صورت گرفته و نمونه هایی مانند حجاب یا مباحثی خاص در حقوق جزایی و همین طور مباحث مربوط به حریم خصوصی و بسیاری از مسائل دیگر به منازعات پردامنه، از یک سو سختگیرانه و از سوی دیگر ستیزانه، تبدیل شده است.»
عضو فعال وبلاگ نخبگان خبرآنلاین در ادامه مطلبش نوشته است:
«این رفتارهای متناقض در طول این سالیان، تأثیر بسیار منفی در دینداری جوانان داشته و بسیاری از آنها را به نوعی تردید در باره رابطه سیاست و دین کشانده است. بسیاری از انقلابیون پس از این تجربه ها که حتی خودشان هم زمانی مجری آن بوده‌اند، به این تردید تن داده‌ و آن را مفروض گرفته‌اند. نسل پسین آنها در این زمینه، با چنان حرارتی سخن می گوید که گویی به هیچ صراطی مستقیم نیستند و آدمی تصور می کند اگر روزگاری بتوانند همان کاری را خواهند کرد که شماری در ترکیه کردند یا در قاهره برابر اخوان کردند... ما نیاز به نسخه‌ای هماهنگ، برگرفته از اساس شریعت، در عین حال سهل گیرانه، آن هم توسط شماری متخصص و افراد فهمیده داریم که آن را تهیه کنند و با حمایت همه دستگاه ها، از روحانیت گرفته تا مسوولان، با نگاهی سهل گیرانه برای مردم عرضه کنند تا بتوانند تعداد بیشتری از مردم، به ویژه این نسل گریخته از دین را زیر چتر خدا و رسول و اخلاق دینی گرد هم آورند.»
برای خواندن متن کامل این مطلب، لطفا اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 303847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • قدمی IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  17 28
  باید با ارائه اسلام ناب محمدی و مصادیق حیات طیبه، جوانان را به راه حق برگردانیم. لااقل با ساده انگاری ها و بی خیال بودن ها، کاری نکنیم که بیش از این، به طرف فرهنگ های بیگانه کشیده شود. کار اصولی می خواهد و برنامه ریزی شبانه روزی برای آشنا کردن این نسل با اسلام ناب.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  28 2
  مقصر كيا هستند؟. خود امثال شماها. ديدم كه ميگم ها!
 • عباس IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  46 3
  اگر دین نتواند همپای علوم عقلی وتجربی پیش رود آمار گریزان از دین بیشتر از پیش خواهد شد.
 • علی IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  8 29
  جانا سخن از زبان ما می گویی ! دکتر جعفریان کاملا قبول دارم
 • بی نام IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  22 8
  یکی از اصلی ترین موضوعی که باعث دین گریزی شده(حداقل تو دختران) ، حجاب اجباری هستش!!! مسائلی مثل گشت ارشاد و ...
  • زهرا DE ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
   5 20
   حجاب ، عزیزترین چیز من است. از طرف خودتان حرف بزنید و جمع نبندید و به همه تعمیم ندهید.
  • باربارا IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۷
   12 4
   به هرحال زهرا خانم، هرچیزی وقتی جنبه اجبار پیدا میکنه خوب نیست!
 • ی پسر IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  13 0
  به هر حال همش در ... اتفاق افتاده افرادی که 14 سال به انواع و اقسام اسامی، دین را یاد گرفته اند الان شده اند نسل ضد دین چرا؟؟؟
 • امیر A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  4 16
  اکثریت گریخته از دین متولد دهه 70 هستند این نشون دهنده ضعف داخل و تهاجم فرهنگیه
 • حسن IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  29 0
  آقای جعفزیان از بیان دغدغه‌ها و طرح مساله‌هایتان ممنونم اما مساله دین‌گریزی جوانان فقط با بازاندیشی در روش‌ها حل نمی‌شود بلکه به بازاندیشی در دین‌شناسی ما هم بستگی دارد تنها نمی‌توان با مهربانی به هدایت جوانانی پرداخت که به خود شجاعت اندیشیدن در حوزه دین و چون و چرا کردن داده‌اند شاید بعد از سال‌ها که همیشه به این فکر بوده‌ایم که چطور جوانان را همفکر و هم‌عمل با خود بکنیم هنگام آن فرا رسیده باشد که از خودمان بپرسیم آیا درست فکر می‌کنیم که می‌خواهیم حاصل اندیشه خودمان را به خورد جوانان بدهیم؟
 • بی نام A1 ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  4 0
  باسلام .از جنگ اول و دوم ایران و روس و انقلاب تنباکو و مشروطه شدن ایران و ملی شدن صنعت نفت و انقلاب سفید امریکایی شاه و انقلاب اسلامی در همگی انها، روحانیت گرداننده میدان بودنند ولی حالا چرا افراد بالغ دختر و بسر با مسئله مرجعیت وتقلیدکردن بیگانه اند؟ مردم همان مردم هستنند که میرفتنند جبهه و وصیت میکردنند از بنیاد شهید و جاهای دیگر چیزی نگیرید. پاسخ را در رفتار علما، مداحان و اهل منبر و مسجد باید بیدا نمود.