روزنامه اعتماد در گفت و گویی با صادق خرازی نوشت:

* مقامات امریکا از ابتدای پیروزی انقلاب خواستار گفت‌وگو با ایران بوده‌اند و این ایران بوده است که به دلیل رفتار خصمانه و از موضع بالای امریکا با گفت‌وگوی بدون قید و شرط مخالفت کرده است. دولت اوباما در ابتدای روی کار آمدنش در سال 2008 تلاش کرد در گفتار خود نسبت به ایران تغییر ایجاد کند ولی در عمل همان سیاست‌های خصمانه پیگیری شد و در نتیجه در دوره اول ریاست‌جمهوری اوباما گفت‌وگویی بین دو کشور صورت نگرفت. در مبارزات انتخاباتی سال گذشته میلادی تکیه اوباما بیشتر بر مخالفت با جنگ بود تا آمادگی برای گفت‌وگو با ایران، اگرچه اوباما موضع سنتی خود درباره گفت‌وگو با ایران را نیز تکرار می‌کرد.

*آغاز گفت‌وگوی بدون قید و شرط تهران و واشنگتن منافع متعددی برای امریکا دارد. اول، امریکا وسیله‌یی پیدا می‌کند که بدون واسطه از نظرات ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه نسبت به موضوعات مختلف منطقه‌یی مطلع شده و نظرات خود را در این زمینه‌ها مستقیما به اطلاع ایران برساند. دوم، امریکا می‌تواند در صورت لزوم به‌طور مستقیم به ایران نسبت به آن دسته از اقداماتش که مورد مخالفت امریکاست هشدار داده و ایران را تحت فشار سیاسی و اقتصادی قرار دهد. سوم، با توجه به برتری امریکا در تاثیرگذاری بر تبلیغات جهانی، امریکا می‌تواند به تبلیغات مذاکرات دوجانبه جهت داده و از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کند. چهارم و شاید از همه مهم‌تر اینکه امریکا می‌تواند در تبلیغات خود این طور وانمود کند که بعد از 34 سال این ایران بود که به دلیل نیاز‌هایش به آغاز گفت‌وگو با امریکا نهایتا تن داد.

*از دید ایران، امریکا باید ثابت کند که در گفتار خود مبنی بر علاقه واقعی به مذاکره با ایران صادق است. گفتار یک چیز است و عمل چیزی دیگر. بعد از 60 سال اقدام خصمانه علیه ایران ما نمی‌توانیم صرفا به تغییر لحن امریکا اکتفا کنیم. حتی در مواقعی که امریکا علاقه خود را به مذاکره با ایران اعلام کرده بلافاصله مواضع خود را نسبت به ادامه تحریم‌ها یا حتی روی میز بودن انتخاب نظامی تکرار کرده است. در همین مورد اخیر که ماه پیش آقای بایدن در مونیخ صحبت از آمادگی برای گفت‌وگو با ایران کرد، چند روز بعد دولت امریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد. لذا چگونه ما می‌توانیم به صداقت امریکا مبنی بر آمادگی واقعی برای گشودن فصل جدیدی از رابطه بین دو کشور اطمینان کنیم. به زعم من امریکا علاوه بر تغییر لحن باید اقدامات عملی نیز داشته باشد تا نشان دهد در حرف‌هایش صادق است. به‌طور مثال امریکا می‌تواند اعلام کند که در طول مذاکره تحریم‌های یک‌جانبه خود را علیه ایران به حال تعلیق درمی‌آورد. اتخاذ چنین موضعی قطعا در شکستن فضای بی‌اعتمادی موثر است.

*طبیعی است که در هر دو کشور، مذاکره مخالفانی نیز داشته باشد. نومحافظه‌کاران و لابی اسراییل در امریکا شدیدا مخالف هر گونه گفت‌وگوی مستقیم ایران و امریکا هستند. در جلسات تایید چاک هگل به عنوان وزیر دفاع جدید امریکا در سنا این دو گروه تلاش شدیدی داشتند که از تایید وی جلوگیری کنند و یکی از موضوعات مهم مورد اشاره آنها مواضع آقای هگل نسبت به ایران و اسراییل بود. البته به نظر می‌رسد که دولت اوباما با وجود این فشارها مایل است حرکت جدیدی را آغاز کند اگرچه هنوز زود است که بتوان به‌طور دقیق روند امور را پیش‌بینی کرد.

*برخی در غرب از سخنان مقام رهبری برداشت‌های متفاوت کردند ولی بررسی دقیق سخنان ایشان حاکی از این است که ایشان به‌طور کلی با گفت‌وگوی دو کشور مخالفت نکردند بلکه شرایط و لوازم آغاز گفت‌وگو را تبیین کردند. برداشت من از نظرات ایشان این است که ابراز علاقه به گفت‌وگو و ادامه سیاست‌های خصمانه همخوانی ندارد. به عبارت دیگر امریکا باید یا گفت‌وگو را انتخاب کند یا سیاست خصومت و تحریم. گفت‌وگو باید در شرایط برابر و به دور از خصومت و کینه‌توزی و در فضای آرام صورت گیرد تا نتیجه‌بخش باشد در غیر این صورت ممکن است اثر معکوس نیز داشته باشد.

*به نظر من امریکا مایل نیست با دولتی که بیش از چند ماه دیگر از دورانش باقی نیست مذاکرات را آغاز کند. اگر همه شرایط مهیا شود انجام مذاکرات به تابستان آینده خواهد کشید. البته آینده قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است تا تابستان شرایط در منطقه دستخوش تغییرات زیادی شود ولی نکته مهم تغییر نگرش امریکا نسبت به ایران است که زمینه آغاز مذاکرات را فراهم می‌کند وگرنه ابراز علاقه وافر به مذاکره و ادامه همان سیاست‌ها کار به جایی نمی‌برد.

/2929

 

کد خبر 305045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  14 3
  خدارو شکر بالاخره کوتاه اومدید ، چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی !!
 • دلسوز مردم A1 ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  6 27
  طبق نظر مقام معظم رهبری مذاکره با آمریکا تحت هیچ شرایطی به نفع ایران نیست .
 • بی نام IR ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  5 2
  این اقای صادق خرازی الان چیکارند ؟
 • عباس A1 ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  1 14
  انشا ا... که فراهم نشود . . .
 • بی نام IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  6 1
  خوبه حالا دیگه فصل تا فصل میشه
 • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  11 2
  برگرد به وزارت خارجه معتدل
 • دکترحاتمی IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  16 2
  چالش سیاست خارجه دولت یازدهم دولت آقای روحانی درحالی سکاندارمدیریت اجرایی کشورمی شودکه سیاست خارجه ایران باچالشهاومشکلات عدیده ای روبروست که اهم آنهاعبارتنداز: 1-تحریمهای شورای امنیت. 2-تیرگی روابط سیاسی واقتصادی بااتحادیه اروپا. 3-قطع روابط سیاسی باآمریکا. 4-محکومیت مستمرایران توسط شورای حقوق بشر. 5-چالش مواضع ایران درقبال سوریه. 6-بی اعتباری پاسپورت ایرانی درجهان. 7-تبلیغات منفی برعلیه ایران وکاهش ورود گردشگرخارجی وسرمایه به ایران. راهکارخروج ازاین چالشها 1-مذاکره مستقیم باتک تک اعضای گروه1+5بخصوص آمریکا. 2-گسترش روبط بااروپاوسازمان ملل متحد. 3-راه اندازی سفارتخانه های متقابل آمریکا،انگلیس وکانادادرپایتخت های این کشورها. قطع رابطه باکشورهانه تنهابه زیان کشوراست بلکه باعث میدان دادن به تندر
 • بی نام IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  29 0
  به امید ارتباط با تمام دنیا و پیشرفت کشورمان
 • مجید IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۳
  17 5
  ما ارتباط با همه دنیا را می خواهیم
  • بی نام A1 ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
   10 0
   اگه بعضی هاشون شرط داشته باشن چی؟ ایا همه شروطشون رو میپذیری تا اجازه بدن باهاشون ارتباط داشته باشی؟ هیچ خطوط قرمزی نداری؟
 • نفس A1 ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۴
  2 4
  حالا که داریم با اشتون مذاکره می کنیم به کجا رسیدیم که با امریکا به جایی برسیم
 • م رعیت A1 ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰
  4 0
  در دیپلماسی فعال حتی دو کشور درحال جنگ گرم نیز میتوانند با هم مذاکره هم داشته باشند! اساسا از دل همین مذاکرات است که نهایتا آتش بس و سپس صلح بیرون می آید. لذا این که گفته می شود اگر امریکا در موضوع گفتگو صادق است پس نباید تحریم کند و باید تحریمها را هم بردارد و .. عملا حرف نادرستی است.. آن جای خود است و این جای خود..