۰ نفر
۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۳۹

خبرجنوب نوشت:


پارسا بهمنی :خشکسالی اخیر و کوتاهی مسئولان در تامین حقابه تالاب های استان مسیر مهاجرت برخی گونه های جانوری را تغییر داده است و تازگی شماری از پلیکان های مهاجر در نزدیکی سد درود زن دیده شده اند.
 تغییر مسیر مهاجرت پرندگان به سدها امکان حفاظت از آن ها را مشکل می کند در نتیجه این پرندگان در خطر شکار غیر مجاز قرار می گیرند.
تغییر مسیر پلیکان ها بعد از آن رخ داد که دریاچه بختگان به کلی خشکید و از آن جا که در بالادست این دریاچه سد ساخته شده و آب منطقه ای فارس هم از تامین حقابه مورد نیاز خودداری می کند شرایط زیست پرندگان در بختگان دیگر ممکن نیست و دو روز پیش، بیش از 400 فلامینگو در بستر دریاچه فرو رفتند.
محسن جعفری نژاد معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست فارس در این باره به خبرنگار ما گفت: بختگان یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان و محل زادآوری آن ها بوده است و خشک شدن بستر دریاچه باعث به دام افتادن شماری از پرنده های ارزشمند این دریاچه شد.
در عملیات نجات فلامینگوها که 3 شبانه روز به درازا کشید بیشتر فلامینگوها نجات پیدا کرده ولی شماری از جوجه ها تلف شدند و از قرار معلوم پرنده های نجات یافته به دریاچه مهارلو منتقل شده اند. اکنون این نگرانی وجود دارد که در صورت خشکیدن مهارلو، فلامینگوها هم به نزدیکی سدها مهاجرت کنند.
جعفری نژاد با ابراز نگرانی از تغییر احتمالی مسیر مهاجرت این پرندگان افزود: مسیر مهاجرت پرندگان نهادینه است و طی سالیان از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. اگر آن ها پس از چند بار مهاجرت نتوانند در محل پیشین زندگی کنند مسیر مهاجرت خود را تغییر خواهند داد، از این رو ممکن است حفاظت از آن ها در محل جدید به سادگی امکان پذیر نباشد.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست فارس تنها راه جلوگیری از ادامه این روند را تامین حقابه بختگان دانست.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی ادامه داد: به خاطر تامین نشدن حقابه بختگان شاهد آسیب جدی به این زیست بوم هستیم، بنابراین همه دستگاه ها و به ویژه امور آب استان باید تکلیف قانونی خود در این باره را انجام دهند تا بیش از این تماشاگر از میان رفتن این زیستگاه و تهدیدات جدی ناشی از خشک شدن آن نباشیم.

4545

 

کد خبر 305698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  20 0
  بازم یه فاجعه
 • بی نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  23 0
  ديگه از محيط زيست ايران چيزي هم مونده ؟
 • بی نام IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  34 2
  این سد سازی های بی حساب و کتاب دمار از روزگار محیط زیست ایران در آورد!!! اون از زاینده رود ..اون از کارون.. اون از سد گتوند که به کوه نمکی خورده و هزار و یک شاهکار دیگر!!!! یعنی واقعا محیط زیست ایران صاحب نداره!! هر بلایی میخان سرش میارن!!!!
  • هومن IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
   39 2
   اگه داشت که اینجوری نبود. 90٪ این اتفاقا هم تو این دوره اتفاق افتاده
 • ع.ک A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
  8 0
  نمیشه آب وارد کنیم یا آب دریا رو شیرین کنیم و به دشتامون تزریق کنیم؟ نمیشه خرج کنیم اما آب بدست بیاریم؟ هر چی فکر میکنم میبینم این آب از پول ارزش خیلی بیشتری داره.
 • محسن IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  4 0
  جمعیت را اضافه کنیم همه مشکلات حل میشه!