خبری مبنی بر ابلاغ دستورالعمل فنی اشتراک گذاری اطلاعات دستگاههای اجرایی در خبرگزاری مهر منتشر شده است.

دربخشی از این خبر که یکشنبه 13 مرداد 1392 روی سایت مهر رفته {لینک } آمده است که "استفاده از معماری سرویس گرا به عنوان معماری کلان در ارتباطات درون سازمانی و بین سازمانی، استفاده از معماری گذرگاه مشترک سرویس (ESB) در محیط های گسترده و محیط های تعاملی، ثبت تمام اطلاعات ارائه شده با استفاده از مولفه واقعه نگاری ESB، استفاده از پروتکل های مورد تایید سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه زیرساخت ها و نحوه ارائه خدمات و به اشتراک گذاری اطلاعات، استفاده از استانداردهای تبادل اطلاعات (پروتکل ها و زبان ها) در خصوص انتقال اطلاعات خود در درون و بیرون سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان ضوابط تعاملات بین دستگاهی تعیین می شود." و "براین اساس استاندارهای لازم الاجرا در مدیریت فرایندها شامل استاندارد مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ISO20000)، استاندارد سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات(ISO27000) و استانداردهای حاکمیت سازمانی فناوری اطلاعات (ISO/IEC29382)(ISO/IEC 38500) خواهد بود."


ذکر نکاتی در این زمینه ضروری است:
اولا که معماری ESB یا Enterprise service Bus در سال 2013 معماری قابل سوالی محسوب می شود. (ESB برای یکپارچه سازی اپلیکیشن های مختلف بکار گرفته شده توسط سازمانهای دولتی یا کلان با استفاده از Bus سیستم تعریف و انجام می شود.)

کارشناسان در سال 2010 صحبت از اوت شدن معماری ESB و جایگزینی با ESC یا Enterprise service Cloud کرده اند.{لینک} بحث این است که به جای هزینه کردن روی این معماری و باس کردن شبکه ای برای یکپارچه سازی اپلیکیشن های مختلف، باید روی معماری کلود و تمرکز اسنادی روی سرورهای امن با تعریف قابلیتهای دسترسی برای سازمانهای مختلف درگیر با اسناد(Documents) سرمایه گذاری کرد.

همچنین در زیر مجموعه این بحث لزوم توسعه SOA یا Service-oriented architecture بر مبنای کلود، به جای EAI یا Enterprise application integration مطرح شده است. این بحث می گوید معماری مبتنی بر سرویس در کلود توسعه یابد و از برنامه یکپارچه سازی سنتی اپلیکیشن های انترپرایز دست کشیده شود.

در کل باید بپذیریم که معماری ESB با آمدن  کلود (رایانش یا پردازش ابری!!) زیر سوال رفته و چرا کشور ما که با تنوع اپلیکیشنها مواجه بوده و برای تسریع در دولت الکترونیک باید یکپارچه سازی نرم افزاری را از طریق درست آن به جلو ببرد، مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات خود را به روز رسانی نکرده است؟

 

 

 

کد خبر 306860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
    0 0
    خوشحالم که تا همیشه از دستور العملهای سازنده آقای احمدی نژاد بهره مند خواهیم بود. هر جا هستند خدا نگهدارشون باشه ان شا الله