ارسال سیگنالهای مثبت به پاستور: نظر عسگراولادی، مصباحی‌مقدم ، کرباسچی و مطهری درباره کابینه روحانی

سیگنالهای ارسالی به پاستور مثبت است، حتی منتقدان هم زیاد تلاش نمی کنند از کابینه معرفی شده روحانی انتقادهای سخت کنند.

 محمود عزیزی:اصلاح طلبان و اصولگرایان به عنوان دو گروه مدعی کابینه روحانی این روزها با ملایمت درباره کابینه پیشنهادی اظهار نظر می کنند. آنها ترجیح می دهند فعلا شمشیر را از رو نبندند تا بعدا متهم به  تخریب دولتی نشود که رهبر انقلاب به همگان درباره آن توصیه به همکاری کردند.

اگر اصلاح طلبان ترجیح می دهند درباره کابینه روحانی از خوش بینی هایشان حرف بزنند، اصولگرایان در ارزیابی هایشان 

مایلند نگرانی هایشان را فعلا پنهان کنند و مانند حدادعادل تاکید کنند که کابینه در مجموع بد نیست.

در این میان، حسین شریعتمداری مدیرمسول کیهان تنها چهره ای است که از ابتدای تشکیل دولت روحانی  با یادداشت هایش درباره خطر ورود چهره های حامی فتنه آلارم خطر را نواخته و شمشیرش را از رو بسته است.

آخرین این یاداشت ها مربوط به چند روز قبل از معرفی نهایی وزا به مجلس بود که مدیر مسئول کیهان در یادداشتی با عنوان« هدیه مجلس به روحانی و ملت» از نمایندگان خواست به برخی از وزرا که در فتنه 88 عملکرد منفی داشته اند رای ندهند.

 موضوعی که خیلی ها می گویند روحانی در کنفرانس خبری اش بدان واکنش نشان داد و وقتی خبرنگاری از او درباره کابینه اش سوال کرد گفت که «کابینه شرکت سهامی نیست»،«تحت فشار دوستانش نبوده» و برخی از اتهامات  نسبت به وزاری پیشنهادی« نادرست و غیر اخلاقی» است.

زنگنه وزیر پیشنهادی نفت، آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهر سازی، نیلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم  و نجفی وزیر آموزش و پرورش برخی از وزرایی هستند که برخی از رسانه ها درباره آنها نظر موافقی ندارند و  در این زمینه با مصاحبه با کارشناسان حوزه های مربوطه به دنبال  تاثیر گذاری بر رای نمایندگان هستند. رایی که روحانی در کنفرانس خبری اش گفت:«فکر نکنم نمایندگان تحت تأثیر این جوسازی ها قرار بگیرند.»

در مجلس دو طیف اصولگرا هم در حال سبک و سنگین کردن وزرای پیشنهادی هستند.  اعضای فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت به عنوان  فراکسیون اکثریت در مجلس ظاهرا بنا دارند درباره کلیت وزاری پیشنهادی رای مثبت بدهند. حضور اغلب  وزاری پیشنهادی در این فراکسیون نشان می دهد،آنان تصمیم فراکسیونی شان درباره کابینه روحانی مثبت است. حضور رحمانی فضلی، علوی و پرومحمدی به عنوان چهره های اصولگرای کابینه روحانی باعث شده اعضای این فراکسیون با روی خوش به کابینه روحانی بنگردند.

اعضای فراکسیون اصولگرایان هم به عنوان طیف دیگر اصولگرا چندان نامی از وزرایی که با آنها موافق نیستند نمی برند و ترجیح می دهند روی ملاکی مثل نقش در فتنه 88  تاکید کنند.

روزهای آینده رای مجلس را چهره های مشهور شفاف تر می کنند. اما چیزی که مشخص است آن است که مجلس نهم بنایش همکاری با یک همکار قدیمی اش است که به خوبی می داند احترام مجلس را حفظ کند.

 تشویق های رئیس جمهور منتخب در روز تحلیف از سوی مجلس اصولگرا یعنی اینکه نباید چندان دنبال تشنج و اختلاف بین دولت و مجلس بود و دود سفید بالاخره از دودکش دو قوه کشور بیرون می آید.

 

اظهارنظرهای چهره های اصولگرا و اصلاح طلب درباره کابینه روحانی

نام/ سمت

اظهار نظر

اسدالله عسگراولادی/ دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری

کابینه یازدهم متشکل از اصولگریان اصلاح طلب و اصلاح طلبان اصولگراست. از این رو، معتقدم اعتدال در چینش کابینه رعایت شده است.

محمدرضا عارف/ فعال اصلاح طلب

آقای روحانی بسیار زحمت کشیده‌اند و کابینه‌ی مناسبی را معرفی کردند، رای اعتماد بالای مجلس به کابینه‌ی بعدی اجازه می‌دهد وزرا متقدرانه‌تر مشغول به کار شوند.

غلامعلی حدادعادل/ نماینده مردم تهران در مجلس

من فکر می کنم در مجموع کابینه پیشنهادی آقای روحانی کابینه خوبیست و انشاءالله بتوانند کابینه موفقی باشند.

صادق زیباکلام/ فعال اصلاح طلب

لیست پیشنهادی اعضای کابینه یازدهم به مجلس لیستی میانه است، یعنی حداقلی از موافقت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل اسم این لیست را 50-50 گذاشته‌ام.آقای روحانی در گزینش لیست پیشنهادی خود در کابینه به دنبال عدم برانگیختن حساسیت‌های سیاسی بوده است.رئیس جمهور در لیست خود به سابقه مدیریتی، توان اجرایی و کارشناسی افراد توجه داشته‌ است.

غلامرضا مصباحی مقدم/نماینده تهران و عضو جامعه روحانیت مبارز

اکثر افراد کابینه پیشنهادی، شناخته شده هستند و به احتمال قوی رای می آورند

سعید لیلاز/ فعال اصلاح طلب

فهرست پیشنهادی کابینه حسن روحانی امیدوار کننده است و آینده خوبی را برای کشور نوید می دهد. به نظر می رسد تیمی که آقای دکتر روحانی انتخاب کرده است تیمی بسیار پخته و کارآمد است. هر کدام در ایران و در حوزه های خودشان آخر توانمندی و تجربه و دانش هستند.

غلامحسین کرباسچی/ دبیرکل حزب کارگزاران

کابینه ای که به مجلس معرفی شد نشان می دهد روحانی از شعار اعتدال و خرد گرایی دور نشده است، چرا که بخش اعظم کابینه با سابقه اجرایی مقبول و تجربه خوبی همراه هستند. در وزارتخانه های سیاسی نیز معتقدم باید به تدبیر آقای روحانی اعتماد کنیم و اینکه از برخی وزرا خوشمان نمی آید یا آن ها مطلوب ما نیستند را ملاک قضاوت قرار ندهیم.

عماد افروغ/ فعال سیاسی اصولگرا

اگر واقعا مجلس سالم باشد و تحت تاثیر لابی‌ها قرار نگیرد باید منتظر بود که در مورد تک‌تک وزرای پیشنهادی مجلس اظهار نظر کند و برخی از آنها رای اعتماد مجلس را دریافت نکنند. اما باید اظهار نظرها در مجلس مستند باشد نه از روی حب و بغض های سیاسی و نه از روی اختلافات سلیقه ای و جناحی صحبت کنند و رای و نظرشان بر اساس آن تغییر کند.

محمد هاشمی/ رئیس دفتر آیت الله هاشمی

بنده با همه اعضای کابینه آشنایی ندارم و نمی‌توانم نسبت به افراد اظهار نظر کنم اما در کل کابینه را کابینه موفقی می‌دانم.

علی مطهری/ نماینده اصولگرای تهران

افرادی‌که در حال حاضر به صورت قطعی به عنوان وزرای دولت آینده معرفی شده‌اند در مجموع کابینه خوبی است اما اینکه بتوانند شعار اعتدال را برآورده کنند بستگی به مدیریت آقای روحانی دارد.

محمدرضا راه چمنی/دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی وفعال اصلاح طلب

درمجموع این کابینه، کابینه خوبی است. قطعاً از کابینه دولت نهم و دهم قوی تر است.کابینه، کابینه معتدلی است و از همه سلایق سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب به نوعی در این کابینه حضور دارند. افرادی در کابینه هستند تجارب وزارت و مدیریتی در سطح بالا را دارند. به نظر می رسد اعتدال مد نظر روحانی با همین کابینه شروع می شود.

عباس سلیمی نمین/ فعال سیاسی اصولگرا

کابینه پیشنهادی یازدهم از لحاظ سطح مدیریتی مناسب تر از کابینه دهم دارد، اما درعین حال افرادی که روحانی به عنوان وزیران کابینه آینده به مجلس معرفی کرده است با مفهوم شعار اعتدال سازگاری ندارند و سوابق برخی از این افراد نشان دهنده اعتدال نیست.

/27212

 

کد خبر 307285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام EU ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  11 1
  کابینه بسیار خوب و متشکل از افراد فهیمی است،
 • بی نام GB ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  8 2
  نقطه قوت کابینه دقیقا همون چند وزیر پیشنهادی هستند که اصولگراهای افراطی با آنها زاویه دارند مثل نجفی و زنگنه و ظریف و میلی منفرد.
 • بی نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  15 0
  خداوند اصولگرایان تند رو را هدایت کند که با این همه ضربه در این هشت سال به ملت ایران واستوانه های نظام مقدس زدند پر رویی می کنند و با مانع تراشی برای عدم رای به بعضی وزرا جلو پیشرفت انقلاب وایران را می گیرند مانند اقای شریعتمداری کیهان که مطالب روزنامه اش در این هشت سال مصداق بارز بر هم زدن امنیت روانی جامعه بوده
 • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  11 0
  دادن وزارتخانه هاي سياسي به اصولگرايان هزينه اي بود كه روحاني براي رد كردن وزراي اقتصاديش از فيلتر مجلس بايد پرداخت مي كرد ، ضمنا" نه شرايط اقتصادي اجازه مي دهد و نه قدرت مجلس اصولگرا اين امكان را به دولت نمي دهند كه بخواهد كار سياسي كند ، پس روحاني در اين 4 سال قرار است اينبار سياست را به حاشيه رانده و به اقتصاد بپردازد تا اگر هماي سعادت براي بار دوم بر دوش وي نشست (و طبيعتا"‌قبل از آن تركيب مجلس دهم به شكل مطلوبي به كام وي شيرين آمد) در آن 4 سال دوم به سياست هم خواهد پرداخت
  • نفس A1 ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
   0 6
   قرار نیست بااین نظرات بین دولت ومجس فاصله بندازیم چون هر دو بنا به رای ملت انتخاب شده چرا هر کاری که به مشکل می خوره پای مجلس واصوگرا ها میاد وسط یادتون نره که مجلس مخالف احمدی نژاد بود
 • بی نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  1 0
  خیلی کار بدی میکنین بعضی اخبار هیچ کامنتی نمایش نمیدین!بیشتر جذابیت خبرآنلاین به خاطر درج کامنت هاشه
 • همایون A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  2 0
  نظر آقای « غلامحسین کرباسچی/ دبیرکل حزب کارگزاران » ، بهترین نظر.
 • رضا A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  4 0
  اقای روحانی دشمن اصلی ما چین وروسیه هست ما تا کی باید اینارو بگیم؟ چشاتونو باز کنید که این چین وروسیه چه باج های کلانی از ماها میگیرند که مثلا طرفداری کنن به این میگن دوستی خاله خرسه
 • ساغشکی A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  13 2
  سروده تدبیر و امید مبارکست بر ما دگر باره امید چه نیکبختی که همراه با تدبیر آمدید همی مهر ایران شد پرتوین بر چشم امید کوهی شیرین شد چو رنج فرهاد، گل عشق پرورانید خطاب رایی بر کیاست شما، همی به تدبیر و امید حدیث علی شما راست بهشتی، مردم گر خادم باشید به دست مُدیرت رشتهٔ امید را رسانید ز رایی شما را کیاست و از آزار آزاد باشید زخمی خِرَد گر تدبیر نگردی از این امید به جای نشینی گر مَردُمَت از یاد نروید خوشا که این تدبیرتان خوش سرانجام باد امید خوشا که کام خرم و آباد سرانجام تدبیر و امید به پیش داور گواهت دادیم از پایان تدبیر و امید داور باد خوشنود گر برنامه‌تان را خوش انجامید