رستم قاسمی: هر فاز پارس جنوبی ماهانه 2 درصد پیشرفت می کند

رستم قاسمی امروز برنامه های خود را تشریح و درآن با تاکید بر واقعی بودن آمارهای ارائه شده تاکید کرد: ماهانه هر فاز پارس جنوبی 2 درصد پیشرفت کرده است.

رستم قاسمی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت میدان گازی پارس جنوبی و پیشرفت فازهای توسعه ای این میدان گفت: فازهای ۱۵ و ۱۶ حدود ۹۲ درصد، فازهای ۱۷ و ۱۸ بیش از ۸۰ درصد و فاز ۱۲ که معادل سه فاز پارس جنوبی است ۹۲ درصد پیشرفت دارد.

قاسمی با تاکید بر این که کشور در شرایط تحریم همه جانبه است و کار کردن در این شرایط ویژگی خاص خود را دارد، گفت: فازهای ۱۳ و ۱۹ میدان پارس جنوبی که هر کدام معادل ۲ فاز استاندارد این میدان است از پیشرفت ۶۲ درصدی برخوردارند.

وزیر نفت پیشرفت فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی که دو فازی است را ۶۲.۵ درصد و پیشرفت فاز ۱۴ که آن هم معادل دو فاز پارس جنوبی است را ۵۰ درصد ذکر کرد.

قاسمی پیشرفت فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی را نیز ۵۰ درصد عنوان کرد.

وی با تاکید بر این که این آمار و ارقام کاملا واقعی و دقیق هستند، گفت: بعضی فازها ماهانه حدود ۲ درصد پیشرفت و در کمترین حالت ۱.۵ درصد پیشرفت داشته است که در شرایط عادی پیشرفت ماهانه ۲ درصد در میادین نفتی، کاری با ارزش است.

وزیر نفت با اشاره به روند اجرای فازهای پارس جنوبی در قبل از اعمال تحریم ها گفت: در دوره ای که هنوز تحریم های شدید اعمال نشده بود ، مشکل کالا و تجهیزات نبود، مشکل مالی هم وجود نداشت و بزرگترین پیمانکاران جهان هم کار می کردند فازهای ۴ و ۵ این میدان در مدت ۶۰ ماه، فازهای ۲ و ۳ در مدت ۶۸ ماه، فازهای ۶ و ۷ و ۸ در مدت ۸۲ ماه و فازهای ۹ و ۱۰ در ۷۲ ماه به بهره برداری رسید.

به گفته قاسمی در شرایطی که دشمن کالا و تجهیزات ساخته شده را به ما نداد و مجبور شدیم در ایران نمونه سازی کنیم یا دوباره به کشورهای دیگری سفارش دهیم مسایل مالی و نقل و انتقال به هر حال مشکلاتی دارد و پیمانکاران تماما ایرانی هستند و اوایل تجربه کافی برای پروژه های بزرگ نداشتند، چنین پیشرفت هایی حاصل شده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که به نظر شما توسعه میدان پارس جنوبی چه زمانی به اتمام می رسد، گفت: اگر با همین روند پیش برویم، حدود دو سال آینده پرونده پارس جنوبی بسته می شود.

قاسمی در مورد ساخت پالایشگاه های نفت، گفت: خوشبختانه ساخت پالایشگاه های نفت و همچنین طرح های توسعه پالایشگاهی برای جلوگیری از خام فروشی و تامین نیازمندی کشور اجرا شد.

وزیر نفت در مورد پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور است، ۶۷ درصد پیشرفت دارد و اگر کار در این پالایشگاه با همین روند ادامه پیدا کند اوایل سال آینده باید شروع به راه اندازی شود.

وی ظرفیت تولید نفت کشور را چهار میلیون بشکه در روز عنوان کرد و افزود: ما اکثر میادین مشترک نفتی مثل میدان نفتی آذر را در حال توسعه داریم و فاز توسعه ای بعضی میادین مثل میدان هنگام آغاز شده است.

وی در مورد آخرین وضعیت میادین غرب کارون گفت: در غرب کارون دارای چهار میدان بزرگ آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران و یاران هستیم که سالها برای توسعه این میادین با کشورهای مختلف از جمله ژاپن مذاکره کردیم و قرارداد بستیم که نشد.

وی افزود: خوشبختانه با توافقی که با کشورهای خارجی صورت گرفت، این پروژه ها به صورت بیع متقابل در حال انجام است و با تکمیل فازهای آن حداقل ۸۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه خواهد شد.

قاسمی گفت: این پروژه ها با سرمایه گذاری خارجی فعال است و با تکمیل این میادین و میادین دیگری که در حال توسعه هستند، بیش از یک میلیون بشکه بر ظرفیت تولید نفت کشور اضافه خواهد شد.

وزیر نفت در پاسخ به این که در شرایط تحریم چگونه کالا و تجهیزات مورد نیاز خود را فراهم می کنید، گفت: تحریم چیز خوبی نیست؛ کسی هم استقبال نمی کند؛ تحریم کنندگان باید جوابگوی تاریخ باشند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که تا کی باید صنعت نفت کشور وابسته باشد.

وی با بیان این که کارهای بزرگی در این دوران انجام شد که در تاریخ صد ساله نفت کشور بی سابقه است، در مورد اقدامات بین المللی انجام شده در دوران وزارت خود، گفت: در درجه نخست طرح جامع صادرات گاز کشور تهیه شد و با اکثر همسایگان به نتایج خیلی خوبی رسیده ایم. بعضی قراردادها منعقد و بعضی هم بررسی نهایی شد که به نتیجه خواهد رسید. با فروش گاز، سبد درآمد کشور تغییر خواهد کرد.

وی افزود: برای حل مسایل صنعت نفت، توجه به دیپلماسی نفت و انرژی جزو محورهای کاری ما بوده است به گونه ای که در این مدت با ۳۰ هیات مهم خارجی در سطح رییس جمهوری، نخست وزیر و وزرا دیدار داشته ام.

وزیر نفت دولت دهم در پایان سخنان خود به تشریح وضعیت گازرسانی پرداخت و با اعلام بهره مندی ۹۷ درصد شهرهای کشور از نعمت گاز طبیعی، افزود: در سالهای اخیر جهشی در توسعه گازرسانی در سطح کشور اتفاق افتاده و هم اکنون پنج هزار روستا در حال گازرسانی است.

قاسمی از طرح ظرفیتی برای استانهای سردسیر خبر داد که اکنون در دست اجرا است و گفت: برای استان سیستان و بلوچستان نیز در سال جاری اعتبار خوبی پیش بینی شده است.

/31221

کد خبر 308133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  0 1
  چرا اتوبوسهاي گازسوز شركت واحد اصفهان دارن تبديل ميشن به گازوئيل سوز؟
 • ali IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  1 1
  2 درصد؟؟ آقای احمدی نژاد که گفت 36 ماه تحویل میدیم!!! 36 ضرب در 2 می شه 72 !!! شهریور ماه 36 ماه مهلت آقای احمدی نژاد تموم میشه .... یعنی این آمار هم اسنادش موجوده؟؟؟
 • عزيز GB ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  2 0
  در دوران وزارت آقاى رستم قاسمى در كنار تلاش براى اجراى پروژها ى توسعه اى و كارهاى جارى ، توجه ويژه اى به امور رفاهى و معيشتى كاركنان شاغل و بازنشسته داشتند خسته نباشيد آقاى رستم قاسمى
 • بی نام A1 ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  1 6
  این که بگوییم 2 درصد پیشرفت ماهانه کم یا زیاد است کارشناسانه نیست. این میزان پیشرفت باید با برنامه زمان بندی مقایسه شود.
 • بهمن A1 ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  3 9
  شاید کسانی که از نزدیک اقدامات انجام شده در عسلویه را ندیده اند معتقد باشند که در راه اندازی فازهای پارس جنوبی تاخیر داشته ایم ولی بایستی توجه داشت که همه این اقدامات در شرایطی است که هم در زمینه خرید قطعات تخصصی نفت و گاز از خارج و هم در زمینه انتقال ارز به خارج از کشور دچار موانع جدی هستیم و با این شرایط ؛ همین اندازه پیشرفت کار نیز قابل توجه است .
  • اسفند JP ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
   2 0
   شما کارشناس میدان گازی پارس جنوبی نیستی احیانا؟! پس چرا الان سر کار نیستی؟! همین کارارو میکنید که ماهی فقط 2 درصد پیشرفت میکنید دیگه!
 • بی نام JP ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
  2 1
  انوقت تو چین در عرض یک ماه یک هتل به ارتفاع 90 طبقه می سازند !!!