گفت وگو با بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت

آذرجزایری: آذرماه 85 خبرگزاری فارس در خبری نوشت:"سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای به بیژن نامدار زنگنه، وزیر سابق نفت در خصوص افزایش نیافتن اموال شخصی وی و اعضای خانواده‌اش تشکر و از این امر ابراز خشنودی کرد."

این نامه دقیقا در زمانی منتشرشد که دولت نهم از مافیای نفتی در این وزارتخانه می گفت. از آن سالها می گذرد و امروز بار دیگر پس از هشت سال سکوت، بیژن نامدار زنگنه بازهم فرصتی پیدا کرده تا به خانه شیشه ای خود بر گردد و نفتی را مدیریت کند که به گفته خودش اگر تمام این چهارسال را به نحو احسنت آن را مدیریت کنیم شاید به 10 تا 15 سال پیش بازگردیم. نفت روی ریل نیست و این چیزی است که تمام کارشناسان به آن اذعان دارند. بیژن نامدار زنگنه این روزها اغلب وقت خود را در مجلس می گذراند تا شاید بتواند بهارستانی ها را به حضور خود در نفت متقاعد کند اما در این میان هستند کسانی که با نگاه صرف سیاسی در پی حذف او هستند. زنگنه در گفت وگو با خبرآنلاین به منتقدان دیروز و امروز خود پاسخ می دهد.

آقای زنگنه این روزها اجماع بالایی میان نفتی ها برای رای آوری شما در مجلس صورت گرفته نظرشما در خصوص این فعالیت ها چیست؟

این جای خوشبختی دارد و نشان از آینده امیدوارکننده صنعت نفت است اما در پاسخ به چرایی آن باید عرض کنم که متاسفانه در سالهای اخیر به همکارانم در صنعت نفت در مواردی جفا شده، با اینحال هم اکنون آنها با توجه به شرایط کنونی کشور حاضرند که همه چیز را به فراموشی بسپارند تا ایرانی مفتدر و عزیز را بسازند. بنده ٣٠ سال از نزدیک با صنعت نفت کشور و مجلس آشنا هستم اما تا کنون هیچ وقت چنین انسجام و همدلی در بین مدیران، کارکنان صنعت نفت و نمایندگان برای برون رفت از مشکلات ندیده بودم. به نظر می رسد در سال های گذشته به اندازه کافی احترام نیروی انسانی در برخی موارد نگه داشته نشده و حتما درسطح بالا برای تکریم و جلب نظر آنها تلاش خواهم کرد.

آقای زنگنه اگر شما وزیرنفت بشوید چه برخوردی با کسانی خواهید داشت که طی هشت سال گذشته و حتی امروز منتقدان اصلی شما و نحوه مدیریتتان بوده اند؟

بدیهی است که وقتی که آقای روحانی از اعتدال می گوید، من و سایر وزرای دولت تدبیر و امید وزیر همه ایرانی ها هستیم نه وزیر یک گروه خاص و عده ای محدود. در حوزه تخصصی نفت هم باید تاکید کنم که بار سنگین افتاده بر زمین صنعت نفت را به تنهایی نمی توان بلند کرد و من نیاز به کمک همه صاحب نظران و کارشناسان دارم. من آمده ام با به کار گیری بیشتر مجموعه های مدیریتی، مالی و فناوری روز دنیا صنعت نفت را برای سر بلندی ایران بسازم و دست همکاری خود را به سوی همه دراز کنم نه این که باب انتقام جویی و دعوا را به راه اندازم.

وضعیت صنعت نفت در شرایط فعلی و اولویت های کاری در آن را چگونه می بینید؟

در بخش نفت به نظر می رسد اقتصاد بخش پایین دستی این صنعت با ضعف هایی مواجه است. اگر از منظر اقتصادی و در شرایط عادی به این مساله نگاه کنیم دولت باید نقش تصدی خود را در صنعت پتروشیمی و پالایش کاهش دهد. به نظرم مهم ترین کار در صنعت نفت و گاز کشور در حال حاضر توسعه ظرفیت تولید با اولویت میدان های مشترک است. که اینکارهم باید با تاکید بر بهره گیری از فناوری ونیزمنابع مالی خارجی صورت بگیرد. افزایش بازیافت نفت اولویت یک صنعت نفت کشور است. و بعد هم برداشت و تامین گاز و کاهش مصرف نفت کوره و سوخت های مایع که در حال حاضر به صورت غیر قابل قبولی مصرف می شوند و علاوه بر اثرات مخرب محیط زیستی آن سرمایه های ملی کشور را هم هدر می دهد.

اولین کار شما در صورت نشستن بر مسند مدیریت نفت چه خواهد بود؟

همانطور که پیشتر گفته ام، اولین کار من برگرداندن ظرفیت تولید نفت کشور به سال ٨٤ است و از هر گونه تلاش و تخصیص منابع برای این کار دریغ نخواهم کرد. البته نمی گویم که بلافاصه تولید باید به میزان گذشته باز گردد بلکه شاید به دلیل تحریم این امر امکان پذیر نباشد اما ظرفیت پایدار تولید باید ایجاد شود تا ما در هر شرایطی بتوانیم از نفت برای تامین نیازهای داخلی بهره بگیریم. در عین حال همانطور که پیش از این نیز بارها تاکید کرده ام ایران باید از دیپلماسی نفتی برای عبور موفق از شرایط ویژه ای که در آن به سر می برد  استفاده کند. بایستی مجموعه کارهایی در این صنعت صورت گیرد که توانمندی مدیریتی افزایش یابد و به دشمنان نشان دهیم که استعمارگران نمی توانند با زبان تحریم با ایران صحبت کنند؛ فکر می کنم با جلب اعتماد و همکاری بیشتر بدنه کارشناسی و مدیریت در صنعت نفت و  نیز ثبات بیشتر در این صنعت این کار تا حدود زیادی شدنی و امکان پذیر باشد. 

زنگنه

 در صورت حضور جنابعالی بر مسند مدیریت نفت می توان امیدوار بود که دبیرکلی اوپک که در آذرماه تعیین می شود متعلق به ایران باشد؟

من بارها گفته ام، دوباره تاکید می کنم که برخلاف تبلیغات صورت گرفته طی چند سال اخیر و تصور عمومی، دبیر کلی اوپک اول و آخر دنیا نیست و تنها یک پست اداری است . با داشتن این سمت  نمی توان در اهداف و قیمت نفت اوپک تاثیر داشت، ضمن آن که ما همیشه به این موضوع اعتراض داشته ایم که چرا به حق ایران احترام گذاشته نمی شود.

اما ما سعی خواهیم کرد رابطه حداکثری با کشورهای عضو اوپک داشته باشیم. به هرحال این سازمان بالاترین نهاد جهان سومی است که رقبا برای تامین منافع مشترکشان در کنار هم نشسته اند. به هرحال آنچه مشخص است این است که مادر شرایط فعلی کشور، از دوستان و کشورهای عضو اوپک که همسایه ما نیز هستند نسبت به قبل توقعات بیشتری داریم.

روش مذاکرات ایران در اوپک تغییری خواهد کرد؟

به هر حال رویه ایران در سازمان اوپک همان رویه ای خواهد بود که از سال ها پیش آغازشده  و سیاستی که پیگیری شده عملا سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران بوده؛ اساس کار ما بر تعامل، همکاری و حداکثر کردن قدرت این سازمان در بازار های جهانی است.

با توجه به مخالفت های پیشین شما در خصوص تولید بنزین در ایران، در صورت بازگشت دوباره به وزارت نفت در این زمینه که دولت قبلی بسیار تلاش کرده، چه خواهید کرد؟

بنده در صورت نشستن بر مسند مدیریت وزارت نفت حتما در تلاش خواهم بود تا با برنامه ریزی قوی حداقل تا پایان امسال تولید بنزین کشور را 7 میلیون لیتر دیگر افزایش دهیم. ضمن آنکه باید ضمن آن که باید از روش های سریع مدیریتی و تمرکزی برای به نتیجه رساندن طرح های پالایشی بهره برد.به عنوان مثال پالایشگاه ستاره خلیج فارس که جزء طرح های عظیم در این حوزه است بایستی نهایتا تا پایان سال ٩٣ به بهره برداری برسد.

/31221 

 

کد خبر 307774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  موفق باشيد
 • فران A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  6 0
  دروود و خدا قوت
 • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  4 0
  راسل کرو خوش اومدی
 • كارمند شركت پتروشيمي نوري در عسلويه IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  12 2
  خدا را شاهد مي گيرم . به عنوان كسي كه سال 81 استخدام رسمي نفت شدم تا سال 84 و بعد از ان تاكنون. مديري قوي تر و توانمندتر از زنگنه را سراغ ندارم. در زمان ايشان عسلويه و ماهشهر رونق گرفتند فازهاي پارس جنوبي به طور واقعي و نه صوري فعال شدند . الان هر چه از مجتمعهاي پتروشيمي و فازهاي گازي فعال و در حال توليد و بهره برداري است مال زمان دولت قبلي و آقاي زنگنه است . در دولت نهم و دهم هيچ مجتمع و پروژه اي شروع نشده كه پايان يافته باشد. نمايندگان مجلس. اگر به منافع ملي و دين و انقلاب و كشور مي انديشيد و دغدغه اينها رو داريد به زنگنه راي اعتماد دهيد. بيشتر مخالفتها نه از سر كارشناسي بلكه ريشه سياسي و تعصبات گروهي است.
 • lمجی IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  2 3
  کاری ندارم این وزیر خوب هست یا خیر اما خبرآنلاین در ابتدای خبر طوری شروع کرد که انگار ایشان بسیار خوب و منتقدینش چشم بسته انتقاد کرده اند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  5 5
  عزیز دل برادر، مگه احمدی نژاد واسه خودش چی برداشته که به دولت رانت نام گذاری شد؟ خودش چیزی نخورده یعنی رانتی نیست؟ آقای مرجوعی از اقوام آقای زنگنه شرکت هیربدان رو افتتاح کرد و آقای زنگنه به شرکت تازه تاسیس 200 میلیارد تومان پروژه دادن. دیگه رانت به چی میگن؟ دور و بر نفت یه مشت غارتگر جمعن و تا شفاش سازی نشه همینه. از قدیم هم همین بوده
 • سبحان اکبری(مهندس حفاری و استخراج نفت) IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  11 3
  هنوز هم خرج مملکت و صنعت نفت،از همان طرح های دوران آقای زنگنه تامین میشه. خوب یا بد این موضوع ، بماند!
 • بی نام A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  39 2
  آقای زنگنه اگر نمی تونید جلوی مهدی هاشمی را بگیرید وزیر نشوید برایتان بهتر است.
 • حامی دولت تدبیر و امید A1 ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  2 3
  خیلی خوشحالم از اینکه در دولت جدید افراد لایق و شایسته ای مثل آقای زنگنه وارد عرصه کار میشن امیدوارم به عهدشون وفادار باشن و تمام تلاششونو واسه سربلندی میهن عزیزمون بکنن.