ایسنا نوشت:

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در آینده احیاء خواهد شد، گفت: وقتی دنیا نمی‌خواهد برای تغییر خود روش‌هایی را اتخاذ کند، ما باید از دوستان صاحب نظر خود استفاده کنیم و تحریم‌ها را دور بزنیم.

اسحاق جهانگیری در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: آقای دکتر روحانی طی برنامه‌هایی که برای اولین بار در مجلس مطرح کردند، گفتند که هدف نهایی سیاست‌هایی که دنبال می‌کنم بهبود وضعیت رفاهی و زندگی مردم است و برای این هدف نهایی توسط دوستان اقتصاددان اهداف متعددی تدوین شده است.

گزیده سخنان وی از این قرار است:

* وزارت اقتصاد و دارایی، با سرمایه‌هایی که دارد موتور اصلی اقتصاد کشور قلمداد می‌شود. در جهت تحقق این اهداف راهبردی موضوعی که در دولت های مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد این است که تیم اقتصادی دولت هماهنگ است، یا این‌که بعد از مقطعی دچار اختلافات داخلی خواهد شد.

* تلاش شده با استفاده از نظر دوستان و کارشناسان تیم هماهنگی از دو دستگاه وزارت اقتصاد و دارایی و برنامه و بودجه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که ان‌شاء الله در آینده احیاء خواهد شد، مورد توجه قرار بگیرد بر همین اساس در روزهای نخستین قرار گذاشته شد که حداقل هفته‌ای یکی دو جلسه با ستاد اقتصادی جلسه داشته باشیم تا برای مسائل اصلی اقتصاد بحث و بررسی داشته باشیم.

* بیکاری بالا دارد به یکی از چالش‌های جمهوری اسلامی تبدیل می‌شود و اگر نتوان برای آن راهکاری اتخاذ کرد، ممکن است این موضوع در آینده جدی مشکل‌ساز شود.

*سهام عدالت از چالش‌های اقتصاد است. امروز شرکت‌های بزرگی با حجم دارایی بالا در کشور ایجاد شده که وزارت اقتصاد باید این حجم از دارایی که توسط این شرکت‌ها برای توزیع سهام عدالت به کار گرفته را در مسیر درست ساماندهی کند تا این شرکت‌ها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگری تبدیل شود.

* اتفاقاتی که در نظام بانکی افتاده دغدغه‌ی جدی شده است. به هر ترتیب اتفاقات حاشیه‌ای ایجاد شد که نمی‌دانم نتیجه اتفاق 3 هزار میلیارد و آن ریسکی که آقای حسینی گفتند، از مدیریت نظام بانکی کنار رفته؟ برگردان روحیه به نظام بانکی کشور و رد کردن حواشی از این نظام بانکی از مسائل پیچیده‌ای است که پیش روی ماست.

*دوستان صاحب‌نظر ما نباید احساس کنند که با وجود نظراتی که دارند، ولی گوش شنوایی در دولت نیست، و من در همین راستا از اقتصاد دانان دلسوز کشور و مردم خواهش می‌کنم که دولت را از نظرات خود محروم نکنند.

*‌ایران کشور مهمی در منطقه است و در شرایطی به سر می‌برد که همه منطقه دچار ناآرامی جدی و دشمنی‌هایی هستند و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران وضع شده است. انتظار مردم این است که آقای دکتر روحانی هم در بحث سیاست خارجی با حفظ شان و جایگاه ایران و با تعامل جدی با دنیا از تحریم‌های ظالمانه جلوگیری کند و هم این‌که در بحث بهبود اقتصاد قدم هایی را بردارد.

*وزارت اقتصاد و دارایی هدف اصلی تحریم‌هاست . تدابیر دوستان در این مقطع بسیار مهم است و همانطور که مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند این موضوع از بحث‌های تعیین کننده است. وقتی دنیا نمی‌خواهد برای تغییر خود روش‌هایی را اتخاذ کند ما باید از دوستان صاحب‌نظر خود استفاده کنیم تحریم ها را دور بزنیم.

* در مقاطعی با دنیا دچار تنش بودیم و این باعث شدت که بازار داخلی در اختیار کالاهای خارجی قرار بگیرد، ولی امروز دلیلی ندارد که به شرایط خود کم توجهی کنیم.

/2929

 

کد خبر 309341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  13 1
  جناب آقای جهانگیری لطفا در برنامه هایتان توجه جدی به محیط زیست نمائید. با این وضع نهایتا تا چندین سال آینده آیا ایران جایی برای زندگی خواهد بود؟ خشک شدن دریاچه ارومیه. کجای دنیا 40 سد بر روی روی 5 الی 6 رودخانه که به دریاچه ای به بزرگی ارومیه می ریزد احداٍ ث می کنند. کجای دنیا برای ساخت پل دریاچه رو پر خاک میکنند؟ چه لزومی داره که با ساخت سد اکو سیستم رو بهم بریزید. 10 سال پیش وقتی از جاده قدیم تبریز به میانه تا زنجان میرفتی رودخانه پر آب بود اما حالا با سد هایی که ساخته شده یه مسیر اب خشک باقی مونده. مثلا از آب پشت سد ایدوغموش چه استفاده ای میشه؟ یا وقتی از میاندوآب رد میشدی لذت می بردی اما حالا چی مسیر رودخانه شده زباله دونی . زاینده رود چی؟ جنابببببببببب کارشناسانتون می فرماین مشکل خشک
 • خودم A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  11 1
  اگر کار دولت قبلی درست بود نیاز نبود مردم به یک طیف دیگر رای بدهند
 • بی نام IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  5 1
  بند آخر صحبتهای ایشان جالب و بسیار قابل تامل است و به یک عزم فوری نیاز است تا تولیدات داخلی دوباره سرپاشده و نیاز به خارج شدت ارز برای بخصوص واردات جنس های بنجل چینی نباشیم * در مقاطعی با دنیا دچار تنش بودیم و این باعث شدت که بازار داخلی در اختیار کالاهای خارجی قرار بگیرد، ولی امروز دلیلی ندارد که به شرایط خود کم توجهی کنیم.
 • بی نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  12 1
  متاسفانه بر خلاف ادعای دولت دهم در جهت شکوفایی اقتصاد ، دولت دهم اقتصاد داخلیکشور را ویران کرد!
  • دختر ایرونی A1 ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۱
   10 1
   من یه دختر 20 ساله ام که روزی 14 ساعت سرکارم-البته کارم سنگین و سخت نیست ولی خدایی این درسته که تو این سن بیشتر زندگیو وقتمو سرکار باشم-خداروشکر درامدم خوبه ولی چه فایده که اونقدر قیمتا بالاست که زود پولم تموم میشه هیچی نمیتونم بخرم
 • بی نام IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  10 3
  مرد حسابي تحريم كه چهارراه نيست دور بزني تحريمه آقا جان تحريم
 • بی نام A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۱
  7 1
  سانسورچی ها !!! هرچه به مزاقتون خوش نیاد رو نمیزارینا! !! حالشو ببرین از فضای موجود.