تسنیم نوشت:

وزیر خارجه سوریه طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد دولت این کشورخواهان آشکار شدن حقیقت درباره حادثه غوطه بوده و تمام همکاری لازم را در این باره ارائه می‌دهد.
به گزارش  المیادین ولید معلم، وزیر خارجه رولت سوریه، در یک کنفرانس خبری به تشریح رویدادهای اخیر سوریه بالاخص اتهامات وارده درباره استفاده دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی پیرداخت.

ولید معلم گفت: منافع کشور ما ایجاب می‌کند حقیقت روشن شود و به همین منظور بازرسان فورا به غوطه شرقی رفتند. منافع سوریه در این امن نهفته است.

کمیته حقیقت یاب در دمشق است اما در ابتدا درخواست حرکت به سوی مواقع مشخصی را در غوطه شرقی مطرح نکرد.ائتلاف مخالفان مواضع چهارگانه ای که بازرسان به آن در غوطه شرقی وارد شدند را مشخص کردند.

ما توافق با نماینده سازمان ملل درباره اعزام بازرسان داشتیم آنها گفتند ما قصد حرکت به مناطقی که تحت کنترل مخالفان است داشتند.ما گفتیم در مناطق تحت کنترل دولت مشکلی نیست هنگامی که به منطقه تحت کنترل مخالفان وارد شدند هدف تیراندازی قرار گرفتند.بازرسان سه ساعت در مناطق مورد نظر بودند و سپس به هتل بازگشتند.

وی گفت: ما گفتیم که در مناطق تحت کنترل ما مشکلی برای آنها وجود ندارد. دولت سوریه مشکلی برای فعالیت بازرسان به وجود نیاورده است. مخالفان نتوانستند به بازرسی موقعیت جدید تحت کنترل مخالفان به سبب درگیری مخالفان داشته باشند.

 وزیر خارجه سوریه بیان کرد: ما را متهم به تاخیر در فعالیت بازرسان می کنند در حالی که ما از ابتدا خواستار حضور این بازرسان بوده ایم.

المعلم گفت:  من ادعای استفاده نیروهای سوری از تسلیحات شیمیایی را قویا تکذیب کردم.  اگر ادله‌ای در اثبات این مدعا آنرا در برابر افکار عمومی مطرح کنند.

وی افزود: ما همواره آماده همه نوع کمک به کمیته حقیقت یاب بوده ایم. ما جنگ را رصد کنیم اگر بخواهند به بهانه سلاح شیمیایی انجام دهند این  بهانه صادقانه نخواهد بود.

وزیر خارجه سوریه گفت: هر حمله به سوریه به نفع منافع اسرائیل است و جبهه النصره است

وی افزود: ارتش دستاوردهای چشمگیری در غوطه داشته است و هر اقدام نظامی تاثیری بر دستاوردهای میدانی در غوطه نخواهد داشت.

المعلم گفت: ما خطاب به سوری ها می گوییم که نهایت تلاش خود را برای حمایت از آنها به عمل می آوریم. دشمنان چه فکر می کنند؟ آیا می توانند میان مردم و دولت و ارتش فاصله بیندازند؟ هرگز موفق نخواهد شد.

وی بیان کرد: همه آنچه دولت باراک اوباما درباره حمله احتمالی ترویج می کند اکاذیب است.

 المعلم گفت: اگر رهبران ترکیه  به سبب حوادث مصر دچار اختلال شدند در باره سوریه این مشکل آنها دوچندان خواهد بود.

وزیر خارجه سوریه افزود: درباره نشست فرماندهان ارتش در اردن که رئیس ارتش رژیم صهیونیستی نیز در آن شرکت داشته باید بگویم که حمله به سوریه به نفع اردن و مردم آن نیست.

وی بیان کرد: ما اقدامی علیه اردن با توجه به علاقه ای که به ملت آن داریم انجام نخواهیم داد. امنیت اردن و سوریه به هم گره خورده است. ممکن است که نشست فرماندهان ارشد از قبل برنامه‌ریزی شده بود اما چرا در شرایط بحرانی کنونی برگزار شده است.

 وزیر خارجه سوریه گفت: ما از ابتدا درباره نیات آمریکا درباره نشست ژنو شک داشتیم. ما همواره به روس‌ها گفته ایم که به شما اعتماد داریم اما به آمریکایی ها اعتمادی نداریم. آنها خواستار موفقیت نشست ژنو نیستند.

وی بیان کرد: درباره موضع روسیه باید بگویم روابط روسی و سوری تاریخی و به دوره های قبل بر می گردد و تاامروز ادامه داشت و در سطوح سیاسی هماهنگی کامل وجود دارد.

ما روابط اقتصادی با روسیه داریم و روسیه متعهد به اجرای قراردادهای نظامی است. روابط ما با روسیه محکم است. روسیه به همراه چین با وتوی خود در شورای امنیت مانع تحقق اهداف غربی ها شدند. ما با ایران نیز روابط محکمی داریم.

ما با ایران هماهنگی کامل داریم. ما و تهران در یک جبهه قرار داریم آنچه در سوریه و عراق جریان دارد اجرای سیاست ترسیم شده از سال 2009 برای رسیدن به ایران بوده است.

المعلم گفت:من اعتقادی به حمله نظامی به سوریه ندارم اما به هر حال ما با همه ابزار ممکن در صورت هر حمله دفاع می کنیم.

 وزیر خارجه سوریه بیان کرد: اگر هدف توازن است خیالی است. غربی ها از سوی برخی کشورهای عربی حمایت مالی می شوند. علت حمله ایستادگی ما در بحران کنونی است.

وی افزود: هنگامی که از حمله نظامی سخن گفته می شود از نظر سیاسی هر حادثه ای ممکن است.

وزیر خارجه سوریه درباره نقش اتحادیه عرب در بحران سوریه به تمسخر گفت: من اتحادیه عربی نمی بینم.

وی گفت: حمله به سوریه به نفع اردن نیست. پایبندی اردن به عدم استفاده از اراضی اش ضد سوریه طبیعی است.

ولید المعلم بیان کرد: تجمع گسترده ای صرف نظر از محموله های سلاحی که برای مخالفان وارد می شود وجود دارد.

وی مجددا درباره روابط روسیه با سوریه اعلام کرد: آنچه برای ما مهم است روابط استراتژیک با روسیه است و از توسعه آن  خرسند هستیم.

وزیر خارجه سوریه بیان کرد: دخالت نظامی تاثیری بر روند عملیات ارتش در غوطه نخواهد داشت.

المعلم گفت: نبرد در الغوطه مهم و پیشگیرانه و برای اطمینان ساکنان دمشق است.

وی افزود: ما از شورای امنیت چیزی مشاهده نکرده ایم و امیدی به آن نداریم و کشتار در حوه  لاذقیه ثبت شده است و ما نامه نگاری های زیادی داشته ایم.

وزیر خارجه سوریه بیان کرد: ما ادله داریم که در زمان مناسب ارائه می دهیم به ویژه درباره الغوطه.مانع تراشی انگلیس و آمریکا سبب عدم اعزام کمیته بین المللی حقیقت یاب در خان العسل حلب شد.

وی افزود: سعودی ها حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست های سوری می کنند.

المعلم بیان کرد: مواضع ما مستقل است و اینگونه نیز باقی خواهد ماند.

وزیر خارجه سوریه گفت: میان ارتش ،مردم و رهبران سوریه همبستگی وجود دارد و هدف از بین بردن این وحدت است. سوریه مانند دیگر کشورها نیست و ادوات نظامی برای دفاع خود دارد. اگر مورد حمله قرار داریم از همه ابزار و وسایل استفاده خواهیم کرد.

المعلم بیان کرد: فلتمن در ایران توافقی نداشته است.

وزیر خارجه سوریه گفت: کارشناسان روس گزارش مفصلی به سازمان ملل درباره حادثه خان العسل داشته اند.

وی افزود: کشفیات در منطقه جوبر در حومه دمشق بخشی از ادله ای است که ما درباره به کارگیری سلاح شیمیایی فاش خواهیم کرد.

52261

کد خبر 310362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  18 16
  برای جلوگیری از حملات باید اروپا و امریکا و بخشهای تپل نشین و مرفه مورد حمله وحشیهای تکفیری ادمخوار با موشک و شیمیایی قرار گیرد.
  • بی نام IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   13 4
   باید بگم خیلی احمقی که همچین چیزی را شوخی میگیری... مردک ، جان مرد و زن و ناموس مسلمان در خطر است بعد شما چرت و پرت و پرت میگی!!
  • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
   6 1
   واقعا خیلی احمقی که این چرنیات را مینویسی و اصلا نمیدونی داری چی میگی.
 • علی A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  22 10
  این آمریکایی ها از چی جنگ اینقدر خوششون میاد که هی دم از مداخله ی نظامی میزنن ؟!
 • علی A1 ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  3 1
  سعید الصحاف؟!!!!!
 • امین IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  13 11
  ما با ایران هماهنگی کامل داریم. ما و تهران در یک جبهه قرار داریم............ چرا مارو قاطی میکنی....ما اصلا کاری نداریم....خودتون با آمریکا مذاکره کنید.
 • بی نام IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  31 19
  با تمام توان رو خوب اومدی!!! توان شما بیشتر از کشتن مردم بی سلاح نیست.
  • بی نام A1 ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   26 17
   متاسفم برای شما...اگر ذره ای عقل داشتین یک کم همه جانبه تر مسائل رو میدیدین
 • بی نام IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  18 19
  مشخصه که اسد حتی بدون حمله امریکا هم شکست خواهد خورد هر چند حمله امریکا این امر را به شدت تسریع میکند. دلایل شکست اسد: 1-توقف روند پیروزیهای اسد در ریف دمشق و حمص به طوری که اکنون در برخی مناطق ریف جنوبی دمشق مخالفان دست بالا را دارند.2- محاصره شدن نیروهای اسد در حلب با فتح شهر استراتژیک خناصر که دیروز اتفاق افتاد و فرمانده نیروهای لجان الشعبیه در حلب هم کشته شد.3- منطقه الحویقه در دیرالزور در آستانه آزادسازی قرار داره که این یعنی کل استان دیرالزور در آستانه آزادسازی است و حرکت از محور دیرالزور-تدمر-غوطه به عنوان گزینه جدی مخالفان برای حرکت به سمت دمشق مطرح شده.4- در ادلب هم شهر استراتژیک اریحا در این هفته آزاد شد. به اینها شکستهای ماه اخیر در خان العسل و فرودگاه منع را اضافه کنید.
  • بی نام A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   2 1
   باریک الله!!! هرگز در این جنگ فرسایشی پیروز نهایی وجود نخواهد داشت عزیز،مگر اینکه موازنه قوا با دخالت خارجی به هم بخوره...پس اینقدر رجز بی اساس نخون...یک مشت تکفیری و سلفی فقط با مداخله خارجی می تونن جولان بدن...که بهانه اون رو هم خودشون دست و پا کردن...صبر باید کرد..
 • محمد IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  30 23
  در صورت حمله غرب و اسرائیل به سوریه سوریه حیفا و تل آویو را با خاک یکسان می کند انشالله
  • یک رفیق قدیمی IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   25 25
   به همین خیال باش
  • بی نام A1 ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   1 8
   اسرائیل چکار به سوریه داره
  • بی نام IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   13 6
   حالا با خاک یکسان نمیشه ولی مطمئنا حیفا و تل آویو داغون خواهد شد....
  • بی نام IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   13 4
   تا اونجایی که من اطلاع دارم میدونم تقریبا کل غرب سوریه در اختیار نیروهای اسد است... در حمص هم که میدانم تقریبا قدرت برابر هستند اینهم منبع اطلاعات من : http://documents.sy شما این اطلاعات را از کجا آوردی؟؟ مرد مومن همه میدانند که نیروهای نظامی اسد دست برتر را تقریبا در کل سوریه دارد ( بجز حلب که استراتژیک است و یکی دو مورد غیر استراتژیک) خواب دیدی خیره...
 • ملاد IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  4 1
  بر عکس من فکر می کنم ههمون طور که سوریه در مقابل حمله ی اسرائیل واکنشی نشان نداد در مقابل حملات محدود امریکا هم واکنشی نشان نخواهد داد چون هر نوع واکنش شدید اوضاع رو برای سوریه بدتر خواهد کرد
 • امین IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  12 2
  در صورت حمله غرب و اسرائیل به سوریه, ایران بیشتر تحت فشار قرار میگیری اسراییلیا خیلی ترسو اند با وجود سوریه و لبنان فشار نظامی به ایران خطر داره واسشون دیکتاتوریه اسد پا بر جا بمونه بهتر از اینه که ایران عزیز به خطر بیفته
 • بی نام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  3 1
  موندم نظام سوریه چطور از سرنوشت صدام عبرت نگرفت! ما اکثر العبر و اقل الاعتبار با مردم باش تا از عرش نیفتی
 • بی نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  0 2
  امریکا
  • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
   1 0
   آمریکا چی حرفتو خوردی . . .
 • بی نام A1 ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  6 1
  حافظ اسد پدر بشار اسد تنها کشور عربی بود که در جنگ با عراق در کنار ایران بود... الان ایران باید در کنار مردم و دولت سوریه بمونه...
  • یک رفیق قدیمی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   0 1
   فقط کنار ما بود خرجم می کرد یا فقط کنار باشه کافیه یکی می خواد کنار اینا باشه اینا همیشه آویزانن