طی سال 84 تا بهار سال 92 در مقایسه با دوره مشابه قبل، متوسط مبادلات سالانه چک 9 درصد کاهش و میزان چکهای برگشتی 47 درصد افزایش پیدا کرده است.

علی پاکزاد: افزایش چکهای برگشتی و کاهش حجم مبادلات با این ابزار پولی به عنوان یکی از نشانه های رکود فعالیتهای اقتصادی است، نگاهی به روند مبادلات این ابزار پولی که در بازار مبادلات هنوز اصلی ترین ابزار محسوب می شود، نشان می دهد که طی سالهای فعالیت دولت محمود احمدی نژاد،حجم مبادله چک سالانه 55 میلیون برگ بوده است که در مقایسه با دوره مشابه قبل (دوره فعالیت دولت اصلاحات) معادل 8.7 درصد کاهش پیدا کرده است.

در مقابل طی همین دوره میزان چکهای برگشتی به طور متوسط سالانه به 4.5 میلیون برگ رسیده که در مقایسه برگشت خوردن متوسط سالانه 3 میلیون برگ در هشت ساله قبل از آن نشان از رشد 47.4 درصدی چکهای برگشتی دارد. براساس آمارهای بانک مرکزی طی دوره فعالیت دولتهای نهم و دهم بالغ بر 40.5 میلیون برگ چک با ارزشی معادل 196 هزار میلیارد تومان برگشت خورده است، که از نظر تعداد چکهای مبادله شده 8 درصد و از نظر ارز معادل 4 درصد مبادلات صورت گرفته طی دوره مورد بررسی را شامل می شود.

آمار چکهای برگشتی از سال 1387 تا بهار سال 92

در دوره فعالیت دولت محمود احمدی نژاد نرخ چکهای برگشتی تا بیش از 12 درصد افزایش پیدا کرد در حالی که این نرخ در سالهای قبل از آن حدود 4 تا 5 درصد بوده است و این به خودی خود گویای افزایش ریسک مبادلات در دوران فعالیت دولت های نهم و دهم است.

البته آمارهای مربوط به چکهای برگشتی در بهار سال 92 نشان می دهد نرخ چکهای برگشتی در مقایسه با سال 91 بهبود پیدا کرده و از 13.2 درصد در بهار سال 91 به 108 درصد در خرداد سال 92 کاهش پیدا کرده است اما این کاهش چکهای برگشتی چندان نشان از بهبود میزان ریسک مبادلات مدت دار نیست زیرا همزمان با کاهش نرخ چکهای برگشتی، افت 7.4 درصدی در کل مبادلات چک اتفاق افتاده و این افت به خودی خود کاهش چکهای برگشتی را به دنبال داشته است.

 /31222

کد خبر 310372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  5
  آفرین به دولت عدالت محور!!!!!!!!!!!!
 • بی نام IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  3
  شاید بهتر باشه موضوع بانکداری الکترونیکی و گسترشش رو هم توی این حساب کتابا لحاظ کنید.
 • عطا IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  6
  دولت محترم تورا خدا فعالیتهای کشاورزی و صنعت وابسته به کشاورزی را توسعه بدهید تا شغلهای کاذب و مغازه دارهایی که مثل مور و ملغ رشد کردند جذب کارهای تولیدی شوند تا مشکل اقتصاد حل و بانکها هم خلوت شود ضمنا یادم رفت بگویم که مگر ما چقدر بانک میخواهیم الآن بانکها از جمع مدارس و مساجد و کودکستان و دانشگاه مخصوصا آزاد بیشتر شده است.
 • بی نام FI ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
  5
  چرا بانک ها تصویر چک وصول شده را بصورت آنلاین در اختیار صاحب حساب نمی گذارند؟
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  0
  40 میلیون برگ چک برگشتی هر برگشتی 3000 هزار جریمه اول 10 هزار رفع سوء اثر برای هیچ کس سودی نداشته باشه واسه در آمد بانکها خوبه .این نشان از اوج فاجعه در کسب وکار است