در سمینار مدیریت‌رفتار با جنس‌مخالف در ارتباط زناشویی عنوان‌شد؛ باید انرژی‌جنسی را به طور صحیح هدایت کرد

کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری فرهنگسرای ارسباران سمینار «مدیریت رفتار با جنس مخالف در ارتباط زناشویی» را با حضور خانم دکتر مرقاتی خویی استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی فارغ‌التحصیلان، دکتر مرقاتی خویی در ابتدای این سمینار با اشاره به آیه شریفه 21 سوره روم، گفت: حضور زن و شوهر در کنار هم مایه آرامش هردو است همانطور که در این این آیه آمده «خداوند برای شما از جنس خودتان همسری آفرید تا در کنار او به آرامش برسید و میان شما رأفت و مهربانی برقرار گردد».

استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه 24 نوع دوستی می‌تواند بین افراد برقرار شود، تصریح کرد: تعامل کلامی و اجتماعی یک نیاز و خواستگاه طبیعی انسان است که گاهی موارد بین دو جنس مخالف برقرار می‌شود و انواع دوستی‌ها را شکل می‌دهد، اما از 24 نوع دوستی، تنها در دوستی رومانتیک است که کشش جنسی وجود دارد. این کشش نه در روزهای اول آشنایی بلکه در ماه‌های سوم تا ششم دوستی به وجود خواهد آمد.

وی سپس یکی از عوامل شایع در ازدواج‌های ناشیانه را برقراری رابطه و تجربه جنسی زودرس عنوان کرد و گفت: اگر مدت زمان ذکر شده برای شکل‌گیری یک رابطه صحیح جنسی طی نشود، رابطه به‌زودی تخریب خواهد شد، زیرا در محرک طبیعی و واقعی جنسی باید وابستگی وجود داشته باشد، و اگر رابطه جنسی ناشی از میل جسمی صرف باشد و زودهنگام و غیرقابل کنترل شکل بگیرد، هرگز به آن لذت عمیق و معنوی که انسان نیاز دارد و می‌خواهد تجربه کند، نمی‌رسد و این روابط به‌زودی پایان می‌یابد.

دکتر مرقاتی خویی در ادامه با طرح این سئوال که «آیا بدون عشق، رابطه زناشویی لذت‌بخش و رضایت‌بخش خواهد بود؟»، تاکید کرد: این سئوال را تنها فردی که عشق را هرگز تجربه نکرده خواهد پرسید. اما در پاسخ به این سئوال باید گفت که لذت جسمی شاید پیش بیاید، اما هیچگاه آن خوشایندی و تقدسی را که در طول تمام زندگی باید برای طرفین یادآور شود، نخواهد بود.

وی با اشاره به محرک‌های جنسی در زندگی زناشویی، اظهار داشت: محرک جنسی همان چیزی است که شمع زندگی‌تان را پرفروغ می‌کند؛ اولین چیزی که از همسرتان در ذهنتان نقش می‌بندد. در واقع خاطره‌های جنسی در هر زمان از زندگی مشترک زناشویی، به عنوان محرک جنسی عمل می‌کنند و اگر رابطه جنسی به خاطره‌ای خوشایند در ذهن شما تبدیل نشود، باید به جسمی و ذهنی بودن آن شک کرد.

دکترای تخصص رفتارشناسی جنسی در ادامه انرژی جنسی را تشریح کرد و گفت: اولین عاملی که در تعاملات جنسی با جنس مقابل حرفی برای گفتن دارد، انرژی جنسی است. این انرژی از بدو تولد تا زمان مرگ در همه مردم وجود دارد و رابطه‌ای هم با محل زندگی افراد ندارد.

دکتر مرقاتی خویی با تاکید بر اینکه خودشناسی جنسی عامل مهم هدایت رابطه‌های جنسی به شکلی صحیح است، عنوان کرد: باید به این خودشناسی برسید که انرژی جنسی‌تان زیاد یا کم است و بتوانید آن را به شکل صحیحی هدایت کنید. اگر این انرژی آگاهانه هدایت شود یک شکلی به خود می‌گیرد و اگر هدایت نشود شکلی دیگر. اگر در مسیر مثبت هدایت شود، می‌تواند در مسیر خودش به شکل سازنده‌ای عمل کند، جامعه امنی را به ارمغان بیاورد و تجارب تعاملات بین فردی ما می‌تواند به تجربه خوشایندی تبدیل شود. شخصی که کاملا به انرژی جنسی‌اش اشراف دارد و می‌تواند آن را در مسیر صحیح کنترل کنید، انسانی خودآگاه، سرحال، صمیمی، نوآور و خلاق و با اعتماد به نفس بالا خواهد بود، از زندگی‌اش لذت می‌برد و می‌تواند رابطه سریع غیرجنسی با دیگران برقرار کند. افرادی هم که کنترلی روی انرژی جنسی‌شان ندارند به افرادی منزوی و خجالتی تبدیل می‌شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: شکوفا شدن انرژی جنسی در هر سطح و میزانی، وابسته به بستری است که در آن قرار گرفته است و برای به ظهور رسیدن یک تعامل جنسی باید بستر خاص و مناسبی برای آن انرژی وجود داشته باشد. دانشگاه بستر مناسبی برای این تعامل نیست مگر آنکه مدت زمان زیادی به آن اختصاص دهید.

دکترای تخصصی رفتارشناسی جنسی در مورد عوارض عدم شناخت انرژی جنسی و عدم کنترل آن، عنوان داشت: عادتها جنسی، اعتیاد‌ جنسی، آزارهای جنسی که در نزدیک به 40 درصد از موارد ناآگاهانه انجام می‌شوند و بیماری‌های انتقالی از عوارض این عدم شناخت هستند که ممکن است در اثر اعتمادهایی که روی تخته‌سنگ‌های ظریف ایجاد می‌شوند، باشند.

وی با ذکر مثالی 3 آیتم شکل‌گیری یک تجربه جنسی را تشریح کرد: اگر انرژی جنسی را در سطح صفر همچون آسانسوری در لابی هتل در نظر بگیریم، هر شخص ممکن است با توجه به جنسیت، شرایط سنی و میزان انرژی‌اش در هر طبقه‌ای پیاده شود.
استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: به رابطه جنسی به عنوان یک رابطه مقدس نگاه کنید، رابطه اختصاصی که فقط برای ارضاء جسمی نیست و می‌تواند صمیمت و همدلی شما را بیشتر کند.

وی سپس معیارهای ارزیابی سلامت جنسی دو طرف را تشریح کرد و گفت: رضایت آگاهانه دو طرف یکی از مهمترین معیارهای سلامت جنسی است؛ این رضایت به کلام و بحث و گفتگو نیست و علائم و شاخصه‌هایی دارد. تساوی به معنای اینکه هر دو نفر بدون مسئله جنسیت حق و حقوق مساوی داشته باشند، احترام متقابل، اعتماد و امنیت از دیگر معیارهای سلامت جنسی است.

دکتر مرقاتی خویی تعهد، صمیمیت و علاقه را سه ویژگی عشق نامید و تاکید کرد: این ویژگی‌ها در افراد مختلف به صورت‌های گوناگون قابل ارزیابی است، اگر فردی قدرت تشخیص این ویژگی‌ها را ندارد با مراجعه به مشاور می‌تواند آنها را ارزیابی کند.

استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر اینکه رابطه جنسی سالم در زندگی بسیار تاثیرگذار است، گفت: اگر رابطه جنسی خوب و سالمی داشته باشید  15درصد تضمین‌کننده زندگی خوب و در صورت رابطه جنسی ناصحیح تا 70درصد مسئول تخریب زندگی شما است.

وی در مورد رفتار جنسی گفت: رفتار جنسی خیلی گسترده‌تر از تصوری است که تاکنون داشته‌اید. همه اعمال و پاسخ‌هایی که بیانگر جنسیت فرد است، هر رفتاری که شامل پاسخ جنسی در بدن فرد باشد و همه اعمال و پاسخ‌هایی که لازم است تا لقاح صورت بگیرد، از رفتارهای جنسی هستند.

سخنران سمینار از ظرفیت جنسی، انگیزش و کارایی به عنوان سه فاکتور  رفتار جنسی نام برد و گفت: ظرفیت جنسی آن چیزی است که می‌توانید انجام دهید، انگیزش شامل مواردی است که می‌خواهید انجام دهید و کارایی آن چیزی است که انجام می‌دهید. برای آنکه کارایی رابطه جنسی مناسب باشد باید بین انگیزش‌های جنسی طرفین هماهنگی وجود داشته باشد.

دکترای تخصص رفتارشناسی جنسی در بخش دیگر سخنانش گفت: رفتارهای جنسی به دو دسته تقسیم می‌شوند. اعمال و رفتار جنسی که عملکرد در آنها وجود دارد و  دیده می‌شوند overt نامیده می‌شود. دسته دوم رفتارهای جنسی covert هستند؛ رفتارهایی که دیده نمی‌شوند زیرا ذهنی هستند، همچون خیال‌پردازی‌ها و واکنش‌های روانی که در مقابل محرک‌های جنسی نشان داده می‌شوند.

دکتر مرقاتی خویی در پایان جلسه به پرسش‌های دانش‌آموختگان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد تنوع‌طلبی جنسی، گفت: ممکن است تنوع‌طلبی جنسی به لحاظ رفتاری وجود داشته باشد اما این تنوع‌طلبی به لحاظ محرک جنسی، یک نوع بیماری و غیرطبیعی است.

۴۷۴۷

کد خبر 310490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  نفستون از جای گرم بلند میشه خانم دکتر مرقاتی خویی !!! در جامعه ای دخترانش معنایی زندگی را در " مهریه " میبینند، و با حقوق اداره کار ازدواج امکان پذیر نیست، همایش شما " نمایش بی معنایی " بیش نیست!
  • حمید IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
   20 37
   چه ربطی داره آخه. هرکسی باید در حیطه‌ی تخصصی خودش اظهار نظر کنه. کسی که این حرفا را زده متخصص اقتصاد که نیست. در همون زمینه‌ای که تحصیلات داشته حرف زده. و حرفای مفید و بعضا عمیقی هم زده.
  • بی نام A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   29 14
   حمید جان؛ احیانا نفس شما هم از جای گرم بلند میشه؟! و یا اینکه شما هم تو این همایش های الکی سخنرانی میکنی ؟!!!!
  • دیوید IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   18 13
   ما با این وضعیت هیچ راهی نداریم جزء اینکه به هر شکلی دختر و پسر رو تو 20 سالگی بفرستیم زیر ی سقف . حالا اسمش ازدواج باشه ( موقت ) یا دوست پسر دوست دختری . بعدش باید یاد بگیریم ارتباط با جنس مخالف برقرار کنیم و نترسیم و محترمانه درخواست بدیم . دخترها هم بهتره وقتی از کسی خوششون میاد مثل ادم جواب مثبت بدن و بازی در نیارن و کلاس الکی نزارن . وگرنه 30 سالشون که شد مثل فشنگ میدوین دنبال شوهر . مثل همین الان که 90% دخترها 30 سالشونه و همه چی هم دارن ولی شوهر ندارن و روز و شب دنبال ی پسر خوبن .
 • بی نام A1 ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  127 6
  حرفاتون مثل این میمونه که برید یک پارکینگ بسازید اما هیچ ماشینی نداشته باشید که توش پارک کنید! خانم دکتر. شما اول ببین جوانها میتونن با این شرایط افتضاح، ازدواج کنند یا نه. بعدا راجب این موضوع بحث کن
 • بی نام IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  21 66
  مطلب آموزنده و جالبی بود.
 • بی نام A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  183 9
  ما كه 35 سالمون شد و با هيچ دختري هم رابطه جنسي نداشتيم نه ديگه انگيزشي داريم نه كارايي نه دلي نه دماغي ... بيكاري و بي پولي نذاشت ازدواج كنم
  • 102 ابن سینا IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
   71 12
   ناراحتی نداره خوش به حالت شده، اون قدی که مردم فکر میکنن لذت نداره میتونی از افراد آشنایی که ازدواج کردن و بهشون اطمینان داری بپرسی، فقط دردسره
  • بی نام A1 ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
   52 7
   بهتر دنبالش نرید جز بدبختی هیچی نیست
  • بی نام A1 ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
   8 2
   مگه می شه ۳۵ سال؟؟؟
 • بی نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  7 19
  جالب بود و بسیار آموزنده.
 • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  24 5
  زندگی یعنی مهریه؛ فقط همین رو یاد گرفتیم و بس
 • پرویز IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  8 24
  آخیه داداش چرا 35 سال اینجوری؟ ان شالله که ازدواج میکنی.
 • بی نام IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  25 3
  دختره میگه کارت کم درامده برو یه کار دیگه هم در کنارش پیدا کن و دوشغله باش تا بتونم از رفاه حداقلی برخوردار باشم الان یه شغلشم به زور گیر میاد کی میتونه بره شغل دوم داشته باشه البته بلا نسبت بعضی ها ما که نمیتونیم درامدمون همه همینه برای ازدواج لنگیم اون وقت رابطه ی جن سی دیگه ................
 • بی نام A1 ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  17 3
  ایده‌ال گرایانه و غیرواقعی بود. بیان حرفهای بدون پشتوانه نظری و علمی و همچنین بدون راهکار عملی برای اجرای اونها، دردی رو دوا نمی کنه.
 • در ارزوی ازدواج A1 ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  22 3
  بازم خوبه یکی پیدا میشه ازین سمینارها میزاره کمتر دیدم از این جالسات برگزار بشه پرداختن به موضوعات جنسی یک تابو هست
 • میثم A1 ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  31 2
  خانم دکتر! بیا و بنشین پایه صحبت های خوانندگان خبرآنلاین و کامنت گذاران! قطعاً در یک مدت زمان کوتاه تمام این تحلیل های جنسی شما 180 درجه تغییر خواهد کرد. مشکل همه مسئولین و نخبه های ما این هست که واقعیت و زمان " حال ساده " یا " پرزنت تایم " جوان ایرانی رو یا عاجز از درکش هستند یا خود را به تغافل می زنند و همچون این خانم دکتر جوان ایرانی رو همچون جوان سوئیسی و امریکایی می انگارد.
 • بی نام A1 ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  23 4
  حبف این همه وقتی که گذاشتم ابن متن رو خوندم. چی شد آخرش ؟!
 • بی نام A1 ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  4 14
  از مطالب ارسالی و منفی و مثبتهای این مطالب میتوان عمق اندیشه بینندگان و خوانندگان خبر آنلاین را دانست و ارزشگزاری کرد . برای مطالب سیاسی به درد میخورد
 • ساسان IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  12 1
  بابا جان یواش یواش ؛ یکم صبر داشته باشید. توی یه مطلب یه صفحه ای 62 بار از کلمۀ جنسی، جنسیت و جنس مخالف استفاده شده که این خودش روزنۀ امیدیه ! گفتن این کلمه حتی برای ما ممنوعه حالا که یکی پیدا شده (اونم یه خانم - میدونید یعنی چی؟) این حرفها رو به ما ندیده ها بزنه شما نذارید. فقط عیبش اینه که نباید ازدواج رو در چارچوب رفتارهای اجتماعی طبقه بندی کنن یا اقلا توی مملکت ما نباید اینکارو بکنن. وقتی اسم "جامعه" میاد وسط و بعدش حق انتخاب تنها یک گزینۀ نامعلوم رو داری (اونم تازه مال مرفهین بی درده نه مال ما، شما به خودتون نگیرید) آدم احساس توهین به شعور پیدا میکنه.
 • مهدي IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  13 1
  به نظر من تو زندگي امروزي سبك زندگي غربي جواب ميده، نه روش سنتي. البته هميم الان هم بسياري به اين سبك در حال زندگي هستند. پسري كه فقط از روي غريزه جنسي تن به هر مسئله حقوقي ميده (مهريه)، معلوم كه پس از چند روز كه ميلش فروكش كرد، ديگه لذتي از زندگي به اصطلاح مشترك نمي بره. دختر و پسر بايد حداقل يك يا دو سال با هم زندگي كنند، بعد اگر ديدند كه به درد هم مي خورند ازدواج دائم، اگر نه يا به همان شيوه ادامه دهند يا جدا شوند. زمان پيامبر هم اين مشكلات، نظير خونه، كار، مهريه و . . . نبود و كساني كه مشكل داشتند به راحتي جدا مي شدند. حال كه قوانين اشكال دارد، خود جوانها بايد هوشيار باشند! مثلاً مي توان به جاي مهريه، مثل كشورهاي اروپايي شرط نصف شدن دارايي ها را گذاشت، يا حق طلاق را به زن داد.
 • بی نام IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  12 6
  به نظر من چیزی به نام عشق وجود ندارد.همه آنچه که اتفاق میافتد هوس زودگذر است که پرده بر حقایق کشیده و حتی بر فرض تا مرحله ازدواج هم پیش برود ،با اولین دست انداز مالی و مشکلات ریز و درشت چهره حقیقی افراد مشخص شده،شمع فروزان عشق میمیرد و جهنم زندگی رخ نشان میدهد.
 • بی نام A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۰
  9 0
  انرژی جنسی کجا بوده خدا خیرت بده با این همه مشکلات و گرفتاری ادم دیگه به این چیزا فکر نمیکنه
 • محسن بوشهري IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
  0 0
  سلام راسته كه گفتن هرچي سنگه ماله پاي لنگه .. اين حرفا رو فقط به قشري از جامعه زدن كه شبا وقته خواب بايد تو خوابشون اين حرفا رو اعمال كنن والي اون باباي كه از همه لحاظ تو اسايشه كه ديگه به اين حرفا گوش نميده پس بهتره روي حرفمون اول به اونا باشه نه به قشر 6و8 جامعه.
 • عطا IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
  6 4
  وقتی میگویم هر شغلی را به زنان نباید داد مثل این صحبتها همش بیمورد در میآید آخر عزیزانم بگذارید زنان شغل خانه داری را پیشه کنند الا شغلهایی مثل آرایشگری زنان خیاطی زنان لباس فروشی زنان معلمی دبستانها و پرستاری و نظافت بیمارستانها بخش زنان والسلام
 • امیر IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۵
  1 0
  وقتی تو جامعه فعلی ما همه معیارها به پول ختم میشه و یک دلال درآمدش چندین برابر درآمد یک استاد دانشگاهه ، دیگه جایی برای شعور ،آگاهی ، تحصیلات و انسانیت باقی نمیمونه و ما میمونیم و این آمار بالای طلاق و زندانیان مهریه