ایسنا نوشت:

گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران در اختیار 35 عضو شورای حکام قرار گرفت.

یوکیا آمانو آخرین گزارش خود درباره فعالیت‌ها و برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران را عصر روز چهارشنبه (6 شهریور) برای بررسی در اختیار 35 عضو شورای حکام قرار داد.

فریدون عباسی هفته گذشته در آخرین روز کاری خود با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای هسته‌یی کشور اظهار کرد: تعداد سانتریفیوژ‌ها و آمار دقیق آن توسط بازرسان آژانس در گزارش‌های این نهاد بین‌المللی ارائه می‌شود، اما من می‌توانم بگویم که موجودی ما در اول مردادماه بیش از 17 هزار سانتریفیوژ نسل یک است که بیش از 10 هزار تای آن در حال فعالیت هستند و 7 هزار تا آماده راه‌اندازی هستند.

او گفت: 1000 دستگاه ماشین سانتریفیوژ نسل جدید ساخت ایران هم نصب و آماده راه‌اندازی است و در مجموع 18 هزار سانتریفیوژ نصب و در حال فعالیت هستند.

وی درباره میزان غنی‌سازی زیر 5 درصد و تا 20 درصد گفت: نزدیک به 9 هزار سانتریفیوژ در سایت نطنز غنی‌سازی کم‌تر از 5 درصد را انجام می‌دهند و بیش از 700 سانتریفیوژ هم‌زمان در سایت نطنز و فردو غنی‌سازی 20 درصد را انجام می‌دهند.

عباسی با بیان این که یواف 6 غنی شده تا 20 درصد در اصفهان تبدیل به U3O8 می‌شود افزود: این مواد به صفحه سوخت تبدیل می‌شوند و در نهایت مجتمع سوخت برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: الان بیش از 20 مجتمع سوخت برای راکتور تهران ساخته شده است که 16 یا 17 مجتمع تحویل راکتور شده است و البته روند تبدیل UF6 بیست درصدی به U3O8 ادامه دارد.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: فرآیند تولید سوخت 20 درصد و تبدیل آن به صفحه سوخت، در کشور بومی شده است و اشکالات به مرور رفع شده است.

عباسی از در نظر گرفتن سوخت جدید برای راکتورهای تحقیقاتی در آینده خبر داد و گفت: سوخت‌های جدید، سوخت‌های معروف به سیلی ساید هستند که در مجتمع سوخت سازمان انرژی اتمی به نتیجه رسیده‌اند.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: برای تولید این سوخت، با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد. روند تکمیل تحقیقات بر روی سوخت در حال تکمیل شدن است.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی درباره وضعیت نیروگاه بوشهر و تحویل رسمی آن به پیمانکار ایرانی گفت: نیروگاه بوشهر وضعیت خوبی دارد و پیمانکار روس توانسته است در فرصت لازم و در آرامش مشکلات فنی که در خلال مراحل راه‌اندازی و آزمایش‌ها وجود داشت را رفع کند.

وی گفت: پیمانکار روس موفق شده است اشکال اصلی که به دفعات نیروگاه را به خاموشی کشیده بود را برطرف کند که مشخص شد این اشکال مربوط به بخش ژنراتور بوده است که تا اندازه خوبی این اشکال رفع شده است.

عباسی با اشاره به حضورش به عنوان ریاست سازمان انرژی اتمی به عنوان فردی که در اسفند 85 در لیست تحریم‌های سازمان ملل قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: وجود بنده در سازمان انرژی اتمی ثابت می‌کند که رفتار و حرکت ما در بحث هسته‌یی شفاف است. کسی که مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفت، تحت نظارت آژانس در سازمان انرژی اتمی بود و به شکلی عقلانی تصمیم گرفتم که UF6 بیست درصد را به U3O8 تبدیل کنم و نشان دهم که مساله ما کاملا صلح‌آمیز است.

وی تاکید کرد: ما دعوایی در بحث هسته‌یی نداریم. آنها (غربی‌ها) هستند که باید دست از لجبازی بردارند.

عباسی درباره حضور بازرسان و نظارت بر فعالیت‌های رآکتور اراک گفت: بازرسان هروقت که بخواهند طبق برنامه می‌توانند از رآکتور بازدید کنند.

/27212

کد خبر 310547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا A1 ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  34 1
  زنده باد ايران ! الانه كه منافق ها حمله كنن به كامنتم ! الفرار .....
  • بی نام A1 ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   9 0
   من باهاتم اقا رضا نترس. زنده باد ایران. و خدمت جماعت ماهواره بین طرفدار منافع غرب باید عرض کنم که فعالیت های هسته ای صلح امیز ادامه پیدا خواهد کرد. و تنها کاری که دولت جدید میکنه شفاف سازی و تلاش برای اثبات صلح امیز بودن برنامه هسته ای خواهد بود و نه تعلیق.
  • لطفا منتشر کنید A1 ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
   5 0
   من باهاتم اقا رضا نترس. زنده باد ایران. و خدمت جماعت ماهواره بین طرفدار منافع غرب باید عرض کنم که فعالیت های هسته ای صلح امیز ادامه پیدا خواهد کرد. و تنها کاری که دولت جدید میکنه شفاف سازی و تلاش برای اثبات صلح امیز بودن برنامه هسته ای خواهد بود و نه تعلیق.
 • بی نام CH ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  26 0
  یعنی چی حالا...چی میشه....
  • با نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
   32 1
   هیچی بازم مثل همیشه ایران برنده میشه
 • محسن IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  38 1
  من ازهمه دست اندرکاران صنایع هسته ای تشکرمیکنم وبعنوان یک ایرانی آرزومیکنم درتمام صنایع هایتک پیشرفت فوق العاده کنیم وتحقیقاتمان درلبه علمی روزباشداین تکنولوزی های هسته ای - فضایی - هوایی - نانو - موشکی هم درآمدهای ملی راچندبرابرمیکنندوهم امنیت واستقلال کشوررابیمه میکنندپس تمام دانشگاهها هم بایدپروزه های تحقیقاتی خودرادرراستای تامین نیازهای این صنایع تعریف کنندتا هم افزایی فوق العاده ای صورت گیرد. پاینده بادایران عزیز
 • بی نام IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  37 0
  ایول به ایران
 • بی نام A1 ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
  33 0
  مو به مو اطلاعات هسته ای رو نه فقط در اختیار امانو بلکه در اختیار تمام دنیا قرار میدهند. از تعداد سانتریفیوژهای نصب شده تا تعداد سانتریفیوژهای جدید ساخته شده و مقدار دقیق تولید اورانیم 5 درصد و زیر 5 درصد و 20 درصد و مقادیر ذخیره شده و مصرف شده... در حالی که اسرائیل هیچ وقت هیچی در مورد فعالیت های هسته ایش به کسی نمیگه. بعد این امریکای بی انصاف این همه گیر میده به ما و تحریم میکنه و تهدید میکنه. بابا امان از بی عدالتی.