ایران جنگ تحمیلی را با چند میلیارد دلار اداره کرد؟

نگاهی به ارقام بودجه کشور طی دوران جنگ نشان می دهد، سر جمع بودجه تخصیصی به امور دفاعی 52 میلیارد دلار بوده است.

علی پاکزاد: تجاوز نظامی عراق علیه ایران طی سالهای 1359 تا 1367 هزینه های انسانی فراوانی را به پیکره کشوری که تازه از تلاطم یک انقلاب بیرون آمده بود تحمیل کرد، اما نگاهی به ساختارهای اقتصادی کشور نشان می دهد که در دوران دفاع مقدس، دولت توانسته است با حداقل امکانات ضمن دفاع در مقابل تهاجم همه جانبه کشور را اداره کند.

یکی از نکات قابل تامل در دستاوردهای اقتصاد مقاومتی ایران در دوران جنگ این است که به رغم تمامی کمبود ها و تحریم های همه جانبه ای که نظام نوپای ایران را تهدید می کرد، مدیریت اقتصادی کشور توانست امنیت غذایی کشور را حفظ کند، جلوگیری از قحطی و دیگر فجایع اقتصادی اجتماعی که در جنگها امری معمول تلقی می شود در دوران جنگ تحمیلی در ایران رخ نداد و در عین کاهش سطح رفاه عمومی توزیع منابع به گونه ای شکل گرفته بود که تمامی طبقات جامعه امکان دسترسی به حداقل های لازم برای امرار معاش را داشته باشند.

این در حالی است که در آن دوران درآمدهای نفتی کشور به عنوان منبع اصلی درآمدی دولت در اثر جنگ به شدت کاهش پیدا کرده بود. نگاهی به سطح درآمدهای نقتی کشور نشان می دهد، متوسط درآمد نفتی کشور طی سالهای 1359 تا 1367 معادل 13.6 میلیارد دلار بوده است، میزان بودجه عمومی دولت در سالهای مورد اشاره 328 میلیارد تومان بوده است که با توجه به نرخ رسمی دلار هفت تومانی معادل سالی 47 میلیارد دلار می شود.

سر جمع بودجه دلاری کشور در این سالها به نرخ دلار 7 تومانی معادل 421 میلیارد دلار بوده که از این محل کل بودجه دفاعی کشور رقمی معادل 52 میلیارد دلار است، به عبارت ساده تر ایران توانسته جنگ هشت ساله را با رقمی معادل 52 میلیارد دلار اداره کند.

بودجه عمومی و بودجه دفاعی دولت طی دوران جنگ تحمیلی

مقایسه این ارقام با معادل دلاری بودجه عمومی در سالهای 84 تا 91 جالب است، بودجه عمومی کشور در سالهای 84 تا 91 به طور متوسط 104 هزار میلیارد تومان بوده است که با احتساب نرخ ارز رسمی طی این سالها می توان میزان متوسط بودجه عمومی کشور را طی این سالها معادل 101 میلیارد دلار در سال دانست یعنی رقمی معادل 809 میلیارد دلار، در یک نگاه می توان تفاوت اداره کشور در دروان جنگ تحمیلی و دوران فعالیت دولتهای نهم و دهم را متوجه شد.

/31222

کد خبر 313336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید A1 ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  درود بر شهدا و قهرمانان وطن عزیزمان
  • صدای جوانان IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   54 55
   آن دوران يه چيز ديگه بود / افسوس ميخورم كه چرا جواني من در دهه شصت نبود
 • h-sh IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  150 3
  رقم كل بودجه عمومي كشور طي 8سال ازرقم اختلاس3000ميلياردي كمتره...راستي كي برد؟كي خورد؟چي شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
  • آرمان IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   شما اين احتمال را هم بده كه در دوران 8 ساله سازندگي و همچنين اصلاحات، چه قدر اختلاس شد و شما نفهميدي؟ باز خوبه كه احمدي نژاد با فساد اقتصادي مبارزه ميكرد.
  • بی نام IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   58 6
   آرمان جان حالت خوبه؟ اون 16 ميليارد وساختمان هاي اهداي به دانش گاه ايرانيان و همچنين اون 24 هزار سند تاريخي يادمون نرفته؟ نكنه اين ها هم در زمان سازندگي و اصلاحات رخ داده
  • بی نام A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۰
   1 3
   عزیزم 50 میلیارد دلار الان میشه 150 هزار میلیارد تومان انوقت چطوری از 3 هزار میلیارد تومان بیشتره!
  • یسول A1 ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۰
   5 0
   بلههههههههههههه! آرمان جون! والبته اضافه کن تخلفات دیگه با تموم وجود احساسش میکنیم و مدرکی براش موجود نیست به عنوان نمونه: چطور شد که قیمت دلار به یک باره به مرز 5000 تومن نزدیک شد!!!!!!!
 • حامد A1 ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  یاد دولتمردان آن دوران هم گرامی باد...
 • بی نام IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  بسیار مطلب زیبایی بود. یکی 8 سال ممللکت در حال جنگ رو با نفت 7 دلار مدیریت میکنه و یکی 8 سال مملکت در حال رشد و ترقی رو با نفت 100 دلار جنگ زده میکنه....
 • مظفر IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  74 15
  یاد ان شیر مردان بی ادعا گرامی باد.
  • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   51 1
   در اینکه اون زمان همه بی ادعا بودن شکی نیس ولی بعد از جنگ عده ای هم از حضورشون در جنگ سوء استفاده کردن و خودشو به مقام و مال و منالی رسوندن!!!
 • بی نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۰
  4 0
  لطفاً يه دوست وارد به اقتصاد به من كم سواد بفرمايد اين جمله آخر گزارش كه گفته:"در یک نگاه می توان تفاوت اداره کشور در دروان جنگ تحمیلی و دوران فعالیت دولتهای نهم و دهم را متوجه شد" يعني چه؟ ميشه تا يه حدودي فهميد چه بلايي سرمون اومد، اما كاش بيشتر توضيح داده مي‌شد.