بهار نوشت:

«ماهی‌هایش مرده‌اند و فقط قورباغه‌هایش مانده‌اند.» این است وضعیت امروز دریاچه خلیج‌فارس در پارک چیتگر. رییس اداره محیط‌زیست تهران گفته این دریاچه با آب فاضلاب آبگیری شده و از آنجا که برای آبگیری آن عجله داشتند بدون ساخت تصفیه‌خانه آن را آبگیری کرده‌اند، دریاچه‌ای که قرار بود فرصتی برای نفس کشیدن تهران باشد حالا نفسش بالا نمی‌آید.
دو ماه پس از آبگیری دریاچه پارک چیتگر که نام آن پس از افتتاح به شهدای خلیج‌فارس تغییر کرد، خبرهایی درباره پیامدهای منفی زیست‌محیطی این دریاچه منتشر شد. معاون وقت عمرانی استانداری تهران از شرایط بغرنج شهروندان ساکن در محدوده پیرامونی این دریاچه خبر داد و گفت: «شاهد هجوم قورباغه‌ها و دیگر موجودات آبزی و پشه‌های بسیار خطرناک در منطقه هستیم؛ اتفاقی که به گفته مسئولان شهری، به‌وقوع پیوستن آن به این زودی پیش‌بینی نمی‌شد.» اگرچه از نظر ضوابط و قوانین زیست‌محیطی، ایجاد یک دریاچه بدون احداث تصفیه‌خانه خلاف قانون است اما مسئولان شهری تهران برای این‌که از روزشمار افتتاح پروژه‌هایشان عقب نمانند، یک ماه و 9 روز پیش از انتخابات امسال، این دریاچه را افتتاح کردند.
تصویر شهردار تهران سوار بر جت‌اسکی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شد. شهردار تهران این دریاچه را فرصتی برای همه شهروندان تهرانی خواند و گفت: «آبگیری دریاچه چیتگر یک کار منطقی و اصولی بوده که با هماهنگی کامل وزارت نیرو انجام شده است.»
حالا اما رییس اداره کل محیط‌زیست شهر تهران، حرف‌های دیگری می‌زند. او در بیست و ششمین نشست تالار گفت‌وگوی سبز با محوریت نقش شبکه فاضلاب در حفظ کیفیت محیط‌زیست شهر تهران، گفت: «براساس بررسی‌هایی که انجام شد قرار بر این بود که آب دریاچه چیتگر با استفاده از آب تصفیه شده رودخانه کن تامین شود اما چون این دریاچه سریعا آبگیری شد، تصفیه‌خانه‌ها ساخته نشده و این دریاچه با فاضلاب آبگیری می‌شود.»
«محسن شوکتی» افزود: « اگر طبق آنچه پیش‌بینی شده تصفیه‌خانه‌ها ساخته شود این دریاچه قدرت خودپالایی پیدا می‌کند اما در حال حاضر آب این دریاچه آلوده بوده و ماهیان آن مرده و تنها قورباغه‌ها زنده مانده‌اند. تنها کاری که در این دریاچه انجام می‌شود قایق سواری بوده و کسی به آب آن دست نمی‌زند. بنابراین تاثیری در به خطر انداختن سلامت مردم منطقه ندارد.» «محمد هادی حیدرزاده» اما درباره اظهارات گفته شده در این نشست مبنی بر آبگیری دریاچه چیتگر با فاضلاب اظهار کرد: «برای ساخت دریاچه چیتگر سه مطالعه در دست داشتیم که با انجام ارزیابی‌های زیست‌محیطی و با همکاری دانشگاه آزاد قرار بر این شد که مهم‌ترین منبع تامین آب این دریاچه رودخانه کن باشد.» رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تصریح کرد: «البته نکته بسیار مهم در این زمینه کیفیت آب است که چون در زمان افتتاح دریاچه فصل پرآب نبود و در این کار تعجیل شد متاسفانه تصفیه‌خانه‌هایی که قرار بود ساخته شود هنوز احداث نشده بود. اما در حال حاضر تصفیه‌خانه طراحی شده و مرکز تحقیقات آب دانشگاه شریف در مناقصه‌ای که در این زمینه برگزار کرده‌ایم برنده شده است و طبق برنامه‌ریزی‌ها طی دو سال تمام مراحل طراحی، جانمایی و ساخت آن به اتمام رسیده و به بهره‌برداری خواهد رسید. در حال حاضر نقدی را که در این زمینه به ما وارد شده می‌پذیریم زیرا باید پیش از افتتاح دریاچه تصفیه‌خانه آن را احداث می‌کردیم.»
این دریاچه اگرچه با هدف تلطیف هوای غرب تهران ساخته شد اما به گفته «رسول‌علی‌اشرفی‌پور» که مدیر کل اداره حفاظت محیط‌زیست استان تهران است، این دریاچه به سبب تفننی و تفرجی بودن استفاده‌اش، در تلطیف هوا نقشی ندارد و حتی شهرداری تهران، باید هزینه مستمری را صرف نگهداری و پویایی آن کند. اما «کاظم نصرتی» درباره منشأ و سبب این آلودگی به «بهار» گفت: «در دوره‌ای که توسعه منابع طبیعی کشور در کانون توجه قرار گرفت، مناطقی را برای جنگلکاری انتخاب کردند که به لحاظ سوق‌الجیشی، اهمیت بالایی داشت. در تهران نیز که در مسیر توسعه شهری قرار داشت، توسعه فضای طبیعی در دستور کار قرار گرفت تا جلوی ساخت وساز بی‌رویه گرفته شود که یکی از نمونه‌های آن، پارک چیتگر بود. به این ترتیب برای دریاچه، شبکه آبیاری ثقلی که آب را پمپاژ می‌کرد هم ساخته شد.»
او در ادامه با اشاره به انباشته شدن آب و امکان ایجاد آلودگی، اظهار داشت: «وقتی آب را انباشته می‌کنیم، باید شرایط طبیعی، اجتماعی و اقتصادی منطقه هم سنجیده شود. در واقع همه کارشناسان محیط‌زیست بر این عقیده هستند که هرگونه توسعه، نباید به قیمت بر هم زدن طبیعت تمام شود. به همین دلیل هم هست که نباید در اطراف شهرها، جریانات آبی را دستکاری کرد. زیرا درآن صورت مانند دریاچه پارک چیتگر، به جای آن‌که مایه حیات شود، منبع‌ آلودگی می‌شود.»
البته «بهزاد سعید پور» که از اعضای هیات علمی دانشگاه محیط‌زیست است توضیحات کامل‌تری را ارائه داد: «یکی از دلایل آلودگی آب دریاچه پارک چیتگر، کم عمق بودن آن است که در اواخر فصل تابستان به اوج خود می‌رسد زیرا با کمترین ورودی هم در این مدت مواجه می‌شود. البته نباید این را هم نادیده گرفت که آبگیری دریاچه، زمانی انجام شد که دیگر فصل بارش به اتمام رسیده بود. به‌هرحال قرار بود منبع آب آن، مسیل‌های شمال شهر تهران باشد تا هم عمق آن حفظ شود و هم راکد نماند. اما حالا تنها مسیل رودخانه کن باقیمانده است که این هم نمی‌تواند به تنهایی تامین‌کننده اصلی باشد.» او در ادامه یکی دیگر از مشکلات آن را ناشی از رشد پلانکتون‌ها می‌داند: «در دریاچه‌های باز، این اتفاق با عنوان کشند قرمز معرفی می‌شود که در دریاچه‌های بسته، تروفی نام دارد که همین موضوع، سبب تغییر رنگ آن شده است. در واقع شهرداری تهران باید فکری به حال آب این دریاچه بکند و منابع آب را مدیریت کند.» دریاچه پارک چیتگر که به گفته شهردار تهران، قرار بود تا 50 سال دوام یابد، 135 روز پس از افتتاح، هیچ حال و روز خوشی ندارد و دریاچه‌ای که قرار بود، هوای تهران را مرطوب کند به پهنه بزرگی از آب فاضلاب تبدیل شده که سلامت مردم را تهدید می‌کند. به گفته کارشناسان، دریاچه مصنوعی چیتگر با شرایط فعلی در خطر مرگ زودهنگام اکوسیستمی است و نه تنها به خاطر راکد بودن، این دریاچه را به مرداب و گنداب تبدیل می‌کند بلکه مردم را هم مورد هجوم حشرات و موجودات گزنده قرار می‌دهد. حالا باید دید سرنوشت این دریاچه که تا دو سال آینده، بدون تصفیه‌خانه خواهد بود، چه خواهد شد.

47301

کد خبر 313552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  250 7
  اولين بار نيست كه شاهد افتتاح هاي زودتر از موعد هستيم. سلامت و بهداشت و امنيت مردم فداي چند تا راي در انتخابات....
  • بی نام A1 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   57 7
   خخخخخخخ
  • کنی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   30 4
   1.دریاچه در محل گندمزار های اهالی کن در لتمال کن ساخته شده حالا نمی دونم چرا اسمش شده چیتگر!! 2.آیا گندمزارها نمیتوانست تبدیل به توتستان شود؟ نمیشد بجای همت که بسیاری از توتستان های کن از بین رفت توتستان دیگری بجای زمین گندم درست میشد؟ 3.شهرداری منطقه 22به ازای هر متر زمین250 هزار تومان میدهد این انصاف است زمین مردم را به زور بگیری و تصاحب کنی بعد هم خودت براش قیمت بگذاری ؟
  • حسن IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   36 2
   البته این افتتاح پیش از موعد نبوده و با کلی تاخیر هم انجام شده است. اگه میخواستند تصفیه خانه هم بسازند که دیگه تاخیر در تاخیر میشد، لذا رای آوردن توی انتخابات مهمتر از سلامت مردم به نظر می رسید و در نتیجه به دست توانای آقای قالیباف افتتاح شد
 • mohsen A1 ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  خدا رو شکر مردم گول جت اسکی سواری بعضی ها رو قبل انتخابات نخوردن
  • بی نام IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   67 5
   به چه حالي ميداد،جت اسكي وسط فاضلاب،تازه آيب دريچه هم غني بود و براي پوست خئب بود
  • بله A1 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۶
   3 1
   اون دوست عزیزی که در مورد محل احداث و نامگذاری نظر دادن دو مبحث براشون بیان می کنم: 1. دوست عزیز موضوع در مورد محیط زیست و سلامت منطقه هست 2. شما چیزی که می گید به لحاظ جغرافیایی ممکن نیست. نقشه تهرانرو از مترو، به قیمت هزار تومان می تونید تهیه کنید.
 • بی نام IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  از سردار قالیباف!!! ممنونیم!!!!
  • بی نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   67 8
   اففتتاح طرح به اين فضاحت از قاليباف بعيد بود،اين خرابكاري ها مختص به رييس دولت قبلي بود مثل راه آهن شيراز
 • پونه IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  102 6
  قابل توجه خانم راستگو ! ببخشید سرکار خانم گفتین چه چیزایی رو بررسی کرده بودین که به صلاحیت آقای قالیباف رسیدین!؟
 • بی نام A1 ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  75 2
  خوبه که قورباغه ها زیاد بشن پشه هارو میخورن!!! فقط خودشونو کی بخوره؟؟!!!
  • بی نام A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   13 1
   املاک ها و بساز. بنداز هاش
 • بی نام IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  78 3
  دکتر قالیباف! از طرح های دهن پرکن و گنده چه خبر؟ اگه دلت خواست یه کم به فکر خدمت به مردم هم باش...هر روز ساعت ها وقت و نفس مردم توی ترافیک گرفته میشه؛ به جای "طول" اتوبان ها به فکر "عرض" اونها و کیفیتشون هم باش... به جای پارک های بزرگ و بی خاصیت به فکر جلوگیری از ساخت و ساز توی دل کوه و وسط باغات هم باش...
 • حمید IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  45 3
  تاسف باره !!!!
 • بی نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  63 4
  خانم راستگو واقعا مرحبا به تحقیقاتی که انجام دادین و مرحبا به حسن انتخابتون .
 • میرزایی IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  24 2
  نمیدانم چه بلایی خودمان داریم سر خودمان می آوریم؟چرا افتتاح طرحها باید اینقدر عجولانه باشد و کلی نیروی انسانی - هزینه مالی و زمان بر ببرد درنهایت همچین افتضاحی از آب در بیاید از آقای قالیباف که مدیر مدبری بود این کوتاهی که در رابطه با بدون ساخت تصفیه‌خانه چنینانتظاری نداشتیم متاسفانه انگار بیت المال هیچ ارزشی ندارد همچنین سلامتی مردم!آیا وقت آن نرسیده برای این همه اهمال کاری ستادی(تعزیراتی) تشکیل شود تا برای رفع این ندانم کاری ها و منبعد هم برای ساخت مسکن- سد - دریاچه و....تعهدی درست و حسابی گرفته شود تا شاهد از بین رفتن بیت المال و سلامتی مردم نباشیم؟نمیدانم مسئولان چه فکری می کنند که این همه اهمال در کارهای عمرانی میکنند؟
 • بانوى ايرانى IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  52 4
  دقيقا به همين دليل نبايد يك نفر براى سه دوره شهردار شود! در صورت داشتن شهردار جديد أميد داشتيم كه بررسى و نظارت كارهاى قبل بيشتر شود ولى حالا........!
 • بی نام A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  46 1
  آقاي قاليبلاف بيايد و بقيه امورات مربوط به درياچه را درست انجام دهد
 • ناصرالدین شاه IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  64 1
  همه چیزمان به همه چیزمان میاید!!!
 • بی نام A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  20 1
  نیمه پر لیوان را ببینید: قورباغه ها زنده اند!
  • بی نام IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   9 1
   همچینم نیست تو قسمتای پیاده رو شاهد مرگ دلخراش بچه قورباغه ها هستیم همیجور پهن ولو شدن
 • علی IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  19 4
  غورباقه هاشو ملت بد بخت تهران با گربه ها میل می کنند
 • کیومرث A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  23 4
  شورای شهر تهران باید هرچه سریعتر طرحی را به تصویب برساند تا کسی که شهردار تهران میشود نمی بایست کاندیدای ریاست جمبهوری شود تا هر فردی نتواند به خاطر تبلیغات این همه ضرر و زیان مادی و محیط زیستی به مردم وارد کند .ای کاش سیاستمداران کشور ما کمی از غربیها یاد بگیرند و به خاطر این اشتباه بزرگ اگر استعفا نمی دهند حداقل از مردم عذرخواهی کنند.
 • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  20 1
  بانوی ایرانی کاش نظرات ما هم مهم بود
  • بانوى ايرانى IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
   26 0
   من اعتقاد دارم كه فشار افكار عمومى مى تواند به تدريج تاثير داشته باشد. اصلا به همين دليل است كه نظراتمان را مى نويسيم! به اميد ايران اباد!
 • محسن A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  24 3
  الان چند ماهی میشه که از افتتاح بزرگراه امام علی گذشته ولی خیلی از خروجی و ورودیهاش هنوز تکمیل نشده... دریاچه چیتگر هم یکی دو بار رفتم ولی هنوز نیمه کارست و کاملا مشخصه که با اهداف سیاسی افتتاح شد
 • بی نام IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  11 8
  خوب شد ... میانگین قیمت مسکن توی تهران میاد پاییین. چون اطراف دریاچه کلی برج ساختن که الان منظره ابدی فاضلاب رو دارن....
 • ناشناس A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  16 6
  حتما پروژه اتوبان صدر هم مانند همین دریاچه خواهد شد!!!
 • مهدی IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  18 7
  منتظر یه اتفاقه دیگه هم برای پل صدر باشید..
 • lk IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  9 2
  با خانواده در ماه مبارك رمضان يه سري به درياچه زديم چيزي كه بيشتر به چشم ديديم بچه قورباغه هاي خيلي زيادي بود كه ميان مردم در حركت و پرش بودند
 • بهمن IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  8 2
  من ساکن شهرک نمونه سپاه که در رو به روی دریاچه واقع شده زندگی میکنم تقریبا مدتی هست بعد از پرشدن اگو های این محله فاضلاب سرریز شده و از طریق جوب اب به طرف دریاچه میره {شهردار منطقه 22 کاری بکن }
 • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  10 0
  قالیباف مچکریم!!!!!
 • علی IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  1 14
  بابا عجب ملت جو گیری هستیم. بذارین جوابیش بیاد بعد کامنت منفی بزارین . من خودم از اول با طرح و احداث دریاچه تو منطقه مسکونی مخالف ودم . چون تجربش رو تو پاریس و کنبرا (استرالیا ) دیدهخ بودم.ولی حتما شهرداری پاسخی برای این پروژه عظیو و سرمایه بر داره. با مشکلات ساکنین در ایجاد ترافیک را هم به همه اینها اضافه کرد. ایشالله درست میشه. صبر پیشه کنید
 • بی نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  5 3
  یکی از مشکلات این دریاچه ورودی به این دریاچه است که مناسب نیست و باید از سمت شرق دریاچه هم ورودی داشته باشه که در طرح تفضیلی دیده شده و محور چهار باغ نام داره ولی نمیدونم چرا شهرداری از اجرای این طرح طفره میره. همچنین بی روح بودن دریاچه بعلت ساخت و ساز زیاد در اطراف اون هم مزید علت شده
 • بی نام EU ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  1 10
  اینهایی که این حرفها را میزنند یک شب سری به انجا بزنند بعد اضهار نضر کنند
 • بی نام IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  12 14
  البته تا اونجا که ما که در کنار دریاچه هستیم می بینیم هم ماهی ها زنده اند و هم از هوای لطیف اش لذت می بریم. شاید بهتر باشه نویسنده قبل از نوشتن مطلب سری هم به دریاچه بزنه ...
  • بی نام IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۸
   17 0
   آقا ما خونمون اونجاست چرا دروغ می گی پر پشه هوای لطیفیه!!! شاید تازه اومدی منطقه 22 برای همین نمی دوونی این منطقه همیشه هوای خوبی داشته نه به دلیل این دریاچه ....