۰ نفر
۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۵:۲۹
حج گذار چه پاداشی دریافت می کند؟

پاداش به جا آوردن حج خانه خدا و اهمیت برپایی حج در بیان آیت الله جوادی آملی

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کتاب «جرعه ای از صهبای حج»، آیت الله جوادی آملی با بیان روایاتی اهمیت به جا آوردن حج خانه خدا و پاداش بزرگی که حج گذار دریافت می کند را عنوان کرده است. بخشی از متن این کتاب را در ادامه می خوانید.

پاداش حج خانه خدا

رسول اکرم‏، که درود خدا بر او باد به شخص ثروتمندی که موفق به حضور در مراسم حج نشده بود فرمود: به کوه ابوقبیس بنگر اگر به اندازه این کوه طلای سرخ داشته باشی و آن را در راه خدا انفاق کنی هرگز به پاداش حج‏ گزاران، دست نخواهی‏ یافت.
سپس فرمود: حج‏ گزار چون مقدمات سفر خود را آماده کند چیزی بر نمی‏ دارد و چیزی نمی‏ نهد مگر آنکه خداوند ده حسنه برای او ثبت و ده سیّئه از او محو می‏ کند و ده درجه او را بالا می‏ برد. پس چون بر مرکب خود سوار شود، مرکبش گامی برنمی‏ دارد و گامی نمی‏ نهد مگر آنکه خداوند باز برای او چنان می‏ کند. پس چون به گرد کعبه طواف کند از گناهان خود بیرون می‏ آید و چون بین صفا و مروه سعی کند از گناهانش به‏ درمی‏ آید و چون در عرفات توقّف کند از گناهانش خارج می‏ شود و چون در مشعرالحرام توقف کند از گناهانش برون می‏ آید و چون رمی جمره کند از گناهانش خارج می‏ شود و این‏ چنین رسول خدا یکایک مواقف را برشمرد و فرمود: اگر حج‏ گزار در هر یک از این مواقف درنگ کند از گناهانش بیرون می‏ آید. آنگاه فرمود: تو کجا می‏ توانی به پاداش حج‏ گزار دست‏یابی؟

شاید مراد پیامبر گرامی‏ از تاکید بر خروج حج‏ گزار از گناهان خویش پس از هر یک از مناسک، بیان این نکته باشد که هر یک از این اعمال در آمرزش گناهی خاص مؤثر است و برای آمرزش آن گناه واجب شده است یا آنکه گناهان چون انباشته شود و زنگار و پرده ‏ای بر گنهکار شود، هر یک از این مناسک موجب کاستن از ضخامت این پرده‏ ها و کنار رفتن این پوشش ها از دل ها می‏ گردد.

 

حج بهترین وسیله سالکان برای رسیدن به خدا

حضرت علی، که درود خدا بر او باد درباره فضیلت حج و عمره فرمودند: بهترین وسیله ‏ای که سالکان برای رسیدن به خدا، بدان چنگ می‏ زنند، ایمان به او و پیامبرش و جهاد در راه او... و حج و عمره است؛ همانا حج و عمره فقر را از میان برمی‏ دارد و گناه را می‏ ریزد.

آن حضرت در ضمن وصایای خود نیز چنین فرمود: خدا را درباره خانه پروردگارتان در نظر بگیرید. تا زنده هستید آن را خالی نگذارید؛ زیرا اگر کعبه ترک شود، مهلت داده نمی‏ شوید.

/6262

کد خبر 313941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =