۰ نفر
۱ مهر ۱۳۹۲ - ۰۳:۵۶

درحالی که اغلب حیوانات تصور می‌کند استتار، پوست سخت و درندگی بهترین دفاع در حیات وحش است، 5 گونه هستند که می‌دانند بوی بد بهترین شیوه دفاع در برابر هر مهاجمی است!

مجید جویا: هیچ چیزی مثل بوی بد نمی تواند دیگران را فراری دهد. حتی حیوانات هم این را می دانند! بسیاری از حیوانات تا اندکی بوی بسیار بد حس می‌کنند،  پا به فرار می‌گذارند و پنج گونه جانوری این موضوع را بهتر از هر جنبده دیگر روی زمین درک کرده‌اند.

کرکسکرکس

کرکس‌ها با قدرت استفراغ آشنا هستند. آنها لاشخورهایی هستند که مهمانی خود را بر روی گوشت فاسد حیوانات مرده برگزار می‌کنند. (البته آنها با پاک کردن محیط زیست و مناظر طبیعی از لاشه‌ها و باکتری‌های موجود در این لاشه‌ها برای ما انسان‌ها خیلی هم مفیدند). زمانی که کرکس‌ها احساس خطر می‌کنند، استفراغ می‌کنند تا بوی بد لاشه‌های خورده‌شده بلند شود و مهاجمان فرار را بر قرار ترجیح دهند. قی کردن به کرکس مجال پرواز و دور شدن سریع را خواهد داد و آن ماده متعفنی که به جا می‌گذراد خاری است به چشمان دشمن متجاوز. معمولا این روش موثری است، مگر این‌که مهاجم پرروتر از این حرف‌ها باشد.

صاریغ

ساریغ

با توجه به این که صاریغ‌ها می‌توانند خود را به مردن بزنند، تولید بود بد انتخاب اول آنها نیست. این حیوان گاهی چندین ساعت با زبان آویزان دراز می‌کشد تا شکارچی مرگ او را باور کند و در جای دیگری به دنبال غذای تازه بگردد. حتی اگر حمله چندین بار تکرار شود، باز هم آنها مثل مجسمه سر جای خود می‌مانند.
این بازیگران بی‌نظیر که حتی لیاقت دعوت شدن به هالیوود را هم دارند، برای طبیعی‌تر شدن بازی خود، بوی زننده جانوران مرده را هم از خود ساطع می‌کنند.

هوآتزین

هواتزین

برای ملاقات با یکی از بزرگ‌ترین خوانندگان، رقصندگان و نمایشگران دنیای پرندگان باید بینی خود را مسدود نگه دارید؛ چرا که این پرنده فکر می‌کند گاو است! این پرنده هواتزین نام دارد و بویی مانند کود گاوی تازه تولید می‌کند. غذای غالب این حیوان برگ است و تنها پرنده‌ای شناخته شده‌ای است که همانند گاو از روش تخمیر برای هضم استفاده می‌کند. این فرایند منجر به تولید بوی بدی می‌شود و این پرنده را شایسته نام پرنده بدبو می‌کند. آوازه بوی بد این پرنده چنان در حیات وحش پیچیده که هیچ موجودی تمایلی به شکار و خوردن گوشتش ندارد.

هزار پا

هزارپا

هزارپاها موجودات حقه بازی هستند. درست است که به کرم شباهت دارندد، اما حتی حشره هم نیستند. آنها جزو مفصل‌داران هستند و هم خانواده خرچنگ و عنکبوت‌ها. اما با وجود ظاهر ترسناکشان، برگ می‌خورند و انسان‌ها را نیش نمی‌زنند.
یکی از شیوه‌های دفاعی هزارپاها در مقابل شکارچیان متعددی که به دنبال آنها هستند (منجمله مارمولک‌ها و پرندگان)، به خود پیچیدن به صورت یک توپ است. برخی از آنها اسپری دفاعی مهلکی را آزاد می‌کنند که می‌تواند پوست و چشم را آزار دهد و بوی وحشتناکی هم دارد.

گفته می‌شود که هزارپاها 30 نوع ترشح متفاوت شیمیایی دارند و بستگی به شانستان دارد که با کدام یک مواجه شوید. یکی از آنها سیانید هیدروژن است. نوعی دیگر نیز بنزوکویینون را آزاد می‌کند که می‌تواند دست شما را لکه دار کند.

در واقع مواد ترشحی دفاعی آنها برای مقابله با حیوانات کوچک‌تر است، اما اگر در مقابله با یک انسان، چنین کاری انجام دهند، تنها کاری که فرد باید انجام دهد، شست و شوی دستانش است.

خرگوش دریایی

خرگوش دریایی

خرگوش‌های دریایی جانورانی خوشمزه ولی سمی هستند و به همین دلیل مطبوع ترین منو در زنجیره غذایی دریایی محوب نمی‌شوند. با این وجود این نوع خرگوش دریایی، روش دفاعی زیرکانه‌ای در تولید بوی بسیار بد دارد که در تضاد با همتاهای بوداری است که پیش از این با آنها آشنا شدید. خرگوش دریایی جوهر ارغوانی لزجی را ترشح می‌کند که گوشت این حیوان را برای صیادش بی‌مزه‌تر می‌کند.محققان دریافته‌اند که خرچنگ‌های دریایی که با جوهر خرگوش دریایی آغشته شده‌اند رفتارهای مضطربانه‌ای همانند تکان دادن دم و ساییدن قسمت‌هایی از دهان را نشان داده‌اند. تحقیقی با استفاده از خرچنگ‌های خاردار به عنوان شکارچی، نشان داده که رنگ جوهر خرگوش دریایی گیرنده شیمیایی خرچنگ را مسدود می‌کند و خرچنگ نمی‌تواند غذای خود را بو بکشد. به عبارت دیگر خرگوش دریایی بینی دشمنان خود مسدود می‌کند بنابراین آنها طعمه را نمی‌توانند تشخیص دهند.
53271

کد خبر 314273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  138 3
  جالب بود تشکر خبر آنلاین
  • من خودم تنها A1 ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
   40 1
   خبر آنلاین دیگه خودشم از اسلایدر عکسش خسته شده خوشم اومد همه عکسا رو همینطوری بذارید
 • بی نام A1 ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  317 2
  فکر کنم کسی که این مطلب رو نوشته از بوی پای سربازانی که از اردو و رژه به اسایشگاه برمیگردن غافل بوده .
 • روبرو آماده باش IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  27 9
  بوي سوت محسن قهرماني هم در بازي‌هاي مختلف موجب وارد آمدن صدمات جبران ناپذيري به تيم‌هاي مختلف (پرسپوليس، استقلال، تراكتور، راه‌آهن، ذوب آهن و.......) شده است، البته در مرحله اول از ژست‌هاي عجيب و خشونت آميز استفاده مي‌كند و در مرحله بعدي دست به سوت (لب به سوت) مي‌شود :-q
 • بی نام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  10 1
  تو اتوبوس هم چند روز پیش سوار بودیم شاگرد در اومد گفت اوه اوه امشب از همین الان شروع کردن می گفت که دیشب چند تا کشف رو هم انداخته بیرون چون کفشارو از پاشون در آورده بودن صبح مسافرا دنبال کفش می گشتن
 • بی نام A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  34 1
  پس راسو چی ؟ راسو که بین همه معروفه
 • بی نام A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  4 6
  این بوهای بد واسه آدما بده وگرنه برا حیوونایی که غذاو زندگیشون با این بوها آمیخته س دیگه معنی نداره!! منظورم اینه این موضوع به بوی بد شاید ربطی نداشته باشه و بیشتر هشدار دهندگی اون بو باشه که جانوران دیگه رو ازونجا دور میکنه (مثه هشدار ماده ی سمی و اینا).... اگه یه متخصص زیست شناسی در مورد گفته ی من نظر بده ممنون میشم
 • محسن IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  5 1
  عجب پرنده ی گاوییه. با حال بود راستی راسو یعنی از اینها خوشبوتره؟؟؟
 • عقیل IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  23 5
  یادش بخیر اراک که بودم یه همکاری داشتیم فکر کنم بوی بدن و بخصوص دهنش از همه این جونورهایی که گفته شد بدتر باشه، یه چرکو به تمام معنا بود
  • اون یکی همکار عقیل A1 ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
   7 17
   به هم میومدین حتما تو هم مثل اون بودی دیگه
  • محمد IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   9 1
   آره ...آره... ما هم توی دفتر کناریمون یکی رو داریم که بوی دهنش آدم منگ میکنه.بخاطر اینکه بو رو تحمل نکنم کارش زودتر از بقیه راه میندازم.واقعاً بوی بد سلاح کارآمدی هست
 • مهرداد A1 ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  9 1
  پس راسو چی؟
 • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  18 2
  بوی گند دهان های عفونی از بوی مردار لاشخور هم بدتر است و در درجه بعدی دهان های مسواک نزده و بوی روده های تحریک پذیر هم بدترین بوها در دنیا هستند و راسو می آید و در مقابل این ها تعظیم می کند
 • مهدی IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  33 2
  هیچ حیوانی بد بو تر از انسانی نیست که صبحانه نمیخورد و مسواک هم نمی زند . تازه بعضی همکاران زحمت حمام رفتن به موقع را هم به خود نمیدهند . این ردهها از بد بو ترین موجودات شطح زمین هستند .
 • بی نام IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  12 3
  تبارک الله احسن الخالقین
 • بی نام A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  11 3
  خرگوش دریایی؟؟؟ تازه اسمشو شنیدم
 • بی نام CN ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  19 1
  توالت عمومی های جاده تو اماکن بدبو رتبه اول رو دارند!
 • پویا A1 ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  10 11
  ""این بازیگران بی‌نظیر که حتی لیاقت دعوت شدن به هالیوود را هم دارند، برای طبیعی‌تر شدن بازی خود، بوی زننده جانوران مرده را هم از خود ساطع می‌کنند."" خداییش این تیکه خیلی باحال بود !!
 • مینا IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۰
  2 0
  اوه واقعا عالی بود من عاشق زیست جانورانم و مطلبتون به دانسته هام اضافه کرد ممنونم