احمدتوکلی به روزنامه شرق گفت:

 من از یک زاویه از حضور نظامیان در اقتصاد دفاع هم کرده‌ام.قانون اساسی می‌گوید  ظرفیت‌ تولیدی نیروهای نظامی در زمان صلح نباید بیکار بمانند و باید در روند سازندگی و توسعه دخالت داشته باشند. یک وقت ما این دخالت را جوری ترجمه می‌کنیم که این اتفاق می‌افتد که اینها فعالیت اقتصادی انتفاعی می‌کنند. یک وقت اینجور است و بانک می‌زنند، شرکت پیمانکاری می‌زنند و مشابه اینکه الان به این مسیر می‌رویم. یک وقت مثل بعضی از کشورها ارتششان را (در خدمت تولید درمی آورند) پینوشه که ما به هزارویک دلیل با او خوب نیستیم او از ارتشش اینطور استفاده کرد و کار درستی بود.

*می‌توانیم راهی پیدا کنیم تا نیروهایی که انگیزه درست و قوی دارند برای خدمت به مردم، توانش را هم دارند و تربیت‌شده هستند، از آنها استفاده شود اما تبدیل به کانون قدرت اقتصادی نشوند. اینجور که می‌گویند همه کارها دست سپاه است حرف نسنجیده‌ای است. آسمان‌ریسمان‌کردن واقعیت است. ولی چون سپاه یک نهاد مقدسی است که با فداکاری، ملت و تمامیت ارضی ما را حفظ کرد و این حرمت ارتش و سپاه باید حفظ بماند که همه احساس تعلق کنند، همه آنها را مال خودشان بدانند و خودشان را هم مال آنها بدانند، این خیلی مهم است، چون خطر این وجود دارد که قدرت سیاسی و نظامی با هم جمع شود و لطمات سیاسی بخورد به اندک آن هم باید حساس باشیم. معنی آن این نیست که سپاه همه‌چیز را در دست دارد. برآوردهایی که در ذهن من است کمتر از 10درصد است. ولی چون برای ما خود وجود سپاه و سازمانش، ارتش و سازمانش اهمیت دارد که ملی تلقی شوند، باید حساس شویم که راه بهتری انتخاب شود.1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 316269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  52 4
  شايد بشه گفت ده درصد ولي اين ده درصد ميشه كل پروژه و طرح هايي كه درآمد كلان دارند و شاهرگ هاي اقتصادي هستند.
 • بی نام IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  64 3
  مردم نیزبه این موضوع خطرناک اعتراض دارند لطفا نمایندگان رسیدگی کنند
 • حميد IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  49 3
  برآوردهایی که در ذهن من است کمتر از 10درصد است شما كه ماشاالله اهل تحقيق و به چالش كشيدني .چنين برآوردي از شما بعيده.
 • بی نام IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  50 2
  سپاه گلوگاههای اقتصادی را در دست دارد.چرا از اینهمه نیروی فعال در کار کشاورزی یا دامپروری استفاده نمی شود؟
 • بی نام A1 ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  35 2
  شما فکر کردین ده درصد اقتصاد مملکت یعنی چی؟ اصلا دولت مگه سهم چند درصدی از اقتصاد داره؟
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  31 2
  فعاليت نيروهاي نظامي در سياست و اقتصاد در كشورهاي توسعه نيافته انهم از نوع بي ثبات اش ديده مي شود در حاليكه در كشورهاي توسعه يافته آثاري از حضور انها در غير فعاليت نظامي و امنيتي يافت نمي شود.
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  4 0
  آقای توکلی عزیز، چرا فکر می کنید که کسی که کار اقتصادی می کنه، منافعش رو دو دستی تقدیم دیگران می کنه. این حرف اصلا منطقی نیست.
 • اميد IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  8 0
  شايد 10 درصد به لحاظ تعداد باشه اما بلحاظ فراواني و كيفيت بستر از 50 درصد پروژه هاي كلان و حسابي دست سپاهه.
 • بی نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۶
  0 0
  یکی از امپراطورهای روم پیشنهاد کرده بود نظامیان که در زمان صلح کاری ندارند ، برای اینکه مثل زمان جنگ حقوق دریافت کنند باید در زمان صلح از آنها در کارهای عمرانی مانند سدسازی ، کشاورزی ، دامپروری و غیره استفاده شود ... ده روز بعد این امپراطور توسط گارد ويژه خود ترور شد.