اعراب نگرانند که نزدیکی ایران و آمریکا منجر به حمایت واشنگتن، غرب، چین و روسیه از سیاست های ایران شود به خصوص اینکه این کشورها از سنی های افراطی نیز حمایت کرده‌اند.

عبدالرحمان الزوحیان، در یادداشتی در پایگاه اینترنتی عرب نیوز به آب شدن یخ رابطۀ میان تهران- واشنگتن و ریشه های نگرانی کشورهای عربی از این مسئله پرداخته است. خلاصۀ این یادداشت را در ذیل می خوایند:
نزدیکی ایران و آمریکا گفتمانی را میان نخبگان و روشنفکران عربی به خصوص کشورهای حاشیۀ خلیج فارس به دلیل قرابت جغرافیایی آنها با ایران و همچنین سایر مسائل به راه انداخته است. در حالیکه ملاحظات آنها بیش از همه ناشی از منافع ژئوپولیتیک بلندمدت غرب در خاورمیانه و همچنین زمان این خوش و بش سیاسی میان ایران و آمریکاست. این طبقه از روشنفکران در تأئید استدلالات خود، به گزارش هنری کمپبل-بانرمن(1970) و نقشۀ برنار لوئیس اشاره می کنند؛ تئوری هایی که تاریخ آنها به تعیین سرحدات و مرزهای خاورمیانه و هند براساس ویژگی های نژادی، قومیتی و زبانی اشاره می کند و به نظر می رسد که بیش از همه هدف آنها تثبیت هژمونی غرب در منطقه بوده است. قطعاً خاورمیانۀ متحد با کنترل کامل منابع طبیعی آن می توانست تهدیدی برای منافع و اهداف غرب و هژمونی آنها باشد.
طرفداران این تئوری، افرادی معمولی نبودند؛ سر هنری نخست وزیر انگلستان و برنارد لوئیس یکی از اعضای دفتر اطلاعات انگلستان(بخش خارجی) در زمان جنگ جهانی دوم که طبق برخی اخبار وی از چهره های برجسته ای بود که به جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور آمریکا مشاوره و استدلالات تاریخی، مذهبی و اخلاقی برای حمله به عراق داد.
با این حال، نگاه آنها مبتنی بر استدلالات آکادمیک بود و طرح های مهم علمی را برای آنها به همراه داشت.
موفقیت اجرای این طرح ها در خاورمیانه و در کنار آن اتحاد جماهیر شوروی سابق، آنها را نزد روشنفکران عرب تا به امروز مهم جلوه داده است. سر هنری پیشنهاد ایجاد یک دولت حائل میان بخش اسلامی آفریقایی و آسیایی به منظور جدا کردن خاورمیانه پیشنهاد داده بود و در واقع همین استراتژی بود که راه را برای ایجاد دولت اسراییل هموار کرد.
از طرفی، امروز خاطرۀ حملۀ آمریکا به عراق، هنوز در اذهان عمومی زنده است؛ مصالحه ایران با آمریکا یادآور تئوری "تخریب سازندۀ"( Constructive Chaos) کاندولیزا رایس است که بیانگر مدیریت خشونت ها و تنش ها در خاورمیانه است و می تواند این فرصت را برای آمریکا، انگلستان و اسراییل برای بازتعریف مرزهای خاورمیانه بر مبنای منافع آنها فراهم کند.
این در حالیست که آب شدن یخ رابطه میان ایران و آمریکا در زمانی رخ می دهد که بسیاری از کشورهای عربی (اعم از تونس، مصر، یمن، لیبی و سوریه) دستخوش ناآرامی ناشی از(به اصطلاح) بهار عربی هستند. در چنین فضایی اعراب نگران آنند که نزدیک شدن ایران و آمریکا می تواند منجر به حمایت آمریکا، غرب، چین و روسیه از سیاست های ایران شود به خصوص اینکه این کشورها با حمایت از تروریسم و سنی های افراطی در این اقدامات دست داشته اند.

ترجمه: زهرا خدایی/ 6 اکتبر 2013
5252


کد خبر 316452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 44
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  13 81
  منظورتون از سنی های افراطی چیه دقیقا؟؟؟؟؟
  • محسن A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   25 0
   سلفی ها !!
  • بی نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   20 1
   این عربها انسانهای جلبی هستند و مشکلاتشون ربطی به سنی بودنشون نداره
 • محمد مهدی IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  154 4
  چون روابط داره درست می شه توریستها میان ایران بعدشم مردم خودمون توایران می گردن اونوقته که باید در دبی رو تخته کرد و بشه شهر ارواح
  • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   93 4
   به لطف دشمنی های بی منطق وبیهوده بیابانی که تا 40 تا 50 سال قبل حتی عربهای بیابان گرد هم در آنجا زندگی نمیکرند حالا شده امارات و از منافعی که بر اثر روابط نادرست ایران با سایر کشورها براش به وجود آمد شدن ثروتمند و هرجنسی که خواست وارد ایران بشه یک طواف دردبی کردد و 20 تا 30 درصد سود باآورده نسیب عربها شد
  • بی نام A1 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   58 5
   هنوز خیلی مونده مردم از لحاظ فرهنگی و اجتماعی رشد کنن . بهبود روابط ایران و آمریکا باعث رشد فرهنگی و اجتماعی و به طبع اون رشد اقتصادی میشه .
  • بی نام A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   25 5
   بیشتر نگران رژیم های خودشون هستن در درجه اول. کشورهایی که بدون هیچ پایه و اساس و تاریخی توسط امپراطوری بریتانیا خلق شدن. تا ابد چشم دیدن یک کشور تاریخی ، مشروع و قدرتمند مثل ایران رو در نزدیکی خودشون ندارن.
  • بی نام A1 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   5 15
   همون امپراطوری بریتانیا،اعراب را از هزاران سال سلطه استعمارگزان پارس و عثمانی نجات داد.
  • اگه همصدا بشیم! A1 ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   0 3
   واقعا اگه ما با همسایه هامون دوست بودیم و با اونها در ارتباط بودیم غربیها حسرت ماهارو میخوردن ولی حیف که ما خودمون تا در داخل همصدا نباشیم و همسایه ها رو دشمن بدونیم وضع همین میشه، تفکر ما عوض بشه دوستان ما هم زیاد میشن. به نظرم مشکل از خود ماست نه دیگران. به قول بزرگی با دوستان مروت با دشمنان مدارا.
 • محمد IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  92 3
  ببینید ما باید چند تا شهر بین اللملی در کنار دبی داشته باشیم. الان شیراز و اصفهان و تهران و تبریز و مشهد هیچکدوم به دریا متصل نیست و ما باید در مقابل شهر دبی و کویت و قطر و بحرین ...یه شهر بین اللملی متصل به دریا داشته باشیم مثل آنتالیا و دبی و ...اونموقع است که خیلی از این آنتالیا و دبی رفتن ها ممکنه به کیش و قشم و یا چابهار و اهواز و بندرعباس و بوشهر ختم بشه و....
 • بی نام IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  85 2
  عربها از این تیرگی روابط دارن نهایت استفاده اقتصادی رو میبرن. به قول دوستان اگر ایران هم امکانات اونها رو داشت که میتونه داشته باشه کسی نمی رفت دوبی و ... الان در دنیا اقتصاد حرف اول رو میزنه. مسئولین ما باید از تندرویهایی که اوایل انقلاب باب شد دست بردارن و محدودیتها رو کم کنن. مثل کشورهای عربی که اسلامی هستن و تا نوعی هم آزادن.
 • بی نام IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  66 5
  خیلی سادست اگه رابطه ایران و آمذیکا خوب بشه و ایران به عنوان یک کشور عادی برگرده به جامعه بین الملل دیگه خیلی از کشورهای عربی (اگه بشه اسمشون رو کشور گذاشت) اهمیتشون و اصلا بحث وجودیشون زیر سوال میره اونوقته که باید برگردن سراغ شغل شریف آبا و اجدادیشون یعنی شترسواری و صحراگردی
  • بی نام A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   41 0
   ساده نیست عزیزم. چون لابیهای قدرتمند عربی و صهیونیستی زیادی در امریکا در حال فعالیت هستند و نفوذ زیادی روی کنگره و سنا و دولت امریکا دارند. در حالی که ما سالها فریاد مرگ بر امریکا سر دادیم و هیچ نوع سازمانی اونجا نداریم.
 • پوریا IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  53 0
  اعراب خاورمیانه بیشتربن منفعت رو از قطعی رابطه ایران و امریکا توی این 35 سال بردن، چراکه توی این سالها اعراب توی تمام معاملات کلان اقتصادی میون دو کشور نقش دلال رو بازی کردن و الآن برقراری ارتباط براشون معنای آجر شدن نون دلالیشون رو داره. باید این رابطه برقرار شه تا بدونن ایرانی یعنی چی و خلیج عربی تنها یک دروغ خنده داره...
 • ایرانی IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  45 3
  عربهاکلا به ایران و ایرانی حساسیت دارن وبطور طبیعی ایران رو دشمن اما اسرائیل رو دوست و رفیق فابریک وشریک میبینند.نمونه روشننش جنگ 8 ساله عراق علیه ایران بوده که به استثنای سوریه تمام کشورهای عرب از متجاوز تمام قد ،مادی و معنوی حمایت کردند و60 ساله که دارن با اسرائیل مماشات میکنن و لاس میزنند
  • amir IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   5 20
   پ اون جنگی که بین عربها و اسرائیل شکل گرفت چی بوده؟!
  • احمد IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   29 2
   در پاسخ به امیر: اون زمان که چهار کشور عربی (سوریه، اردن، لبنان و مصر) به طور مستقیم با اسراییل جنگیدن، زمان حکومت پهلوی بود و ایران دوست و شریک تجاری اسراییل بود.پس از انقلاب ایران دشمن شماره 1 اسراییل در منطقه شد و اعراب رفیق فابریکش. نتیجه: اعراب نگاه میکنن ایران با کی دوسته تا باهاش دشمنی کنن (سوریه و حزب الله کنونی) یا با کی دشمنه تا باهاش رفیق باشن. اصلا هم به حکومت کار ندارن به قول اخراجیهای 2: "نقد حزب اللهی و غیرحزب اللهی نیس، اونا با ایرونی جماعت عقده دارن."
  • بهنام اسدی IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   5 0
   عربها بیشترشون دوست و طرفدار اسرائیل هستن و دشمن مردم ایران حتی اون فلسطینی هایی که وقتی ایران داشت همه جا ازش دفاع میکرد نیرو به عراق میفرستاد تا علیه ما بجنگند و رئیس خائنش هم میگفت به ایران مربوط نیست ونباید ازشون دفع کنه و کله گنده اونها یعنی عربستان ورهبراش که خودشون رو خادم حرمین مینامند دائم علیه ایران تلاش میکنه ومیگه در کار کشورهای عرب دخالت نکنید اما با اسرائیل زد وبند میکنه و حتی مصر که بیشتر از 30 ساله که علیه ایران فعالیت میکنه وخلیج فارس رو هم دارن میکنن خلیج عربی .معلومه به نفعشون نیست ایران دوست داشته باشه میخوان همه با ما دشمن باشن
 • بی نام IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  53 1
  هیچ وقت ایرانی ها و عرب ها از همدیگه خوششون نیومده .
 • كور شود هر آنكه..... IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  53 3
  عربها چشم ديدن ايرانيها رو ندارن.آخرين حركت زشت و زنندشون هم در مسابقات واليبال امارات بود كه پرچم ايران رو از بين پرچم كشورها برداشتنو قهرمان آسيا پرچم نداشت در ورزشگاه!!!!!!!!
 • سيسي IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  38 1
  اعراب نگران سر بلندي و سر افرازي ايران هستند.از بدو تولد اينا با ما مشكل ذاشتن.پس طبيعيه نگران رابطه ايران با جهان باشند.مخصوصا آمريكا
 • مهدي IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  48 4
  دشمن اصلي ايران اعراب و اسراييل و روسيه هستند.اعراب رابط اسراييله براي نابودي ايران.بايد از اين اعراب ترسيد
  • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   19 38
   روسیه امروز دشمن ما نیست بلکه یک قدرت بزرگ اروپاست. با اسراییل و اعراب هم باید مدارا کنیم.
  • من IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   21 2
   روسيه كم با ايران دشمني نكرده
 • بی نام IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  51 5
  عرب جماعت همينه ديگه.هر جا ببينه كه ايراني وجود داره يك نقشه اي ميچينه تا نابودش كنه
 • حميد IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  40 0
  لازم نيست نگران باشند.ما عاشق فرصت سوزي هستيم.
  • بی نام A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   19 0
   گزارش باید در مورد این باشه که: چرا عده ای در داخل نگران نزدیکی تهران واشنگتن هستن
 • الهه IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  43 0
  از اول هم همین بوده. اینایی که الان دارن این جوری می سوزن، وقتی که اون زمان بیابون گرد بودن و دختر هارو زنده به گور میکردن ما زرتشتی بودیم و خدای یکتا رو پرستش می کردیم. الان هم اگر روابط خوب بشه ، اون کسی که باید در دوبی و تخته کنه و یا از نظر اقتصادی به مشکل بر می خوره فقط خودشه.همین
 • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  26 0
  متاسفانه فقط اعراب نیستندکه مخالف این قضیه هستندبعضی ازاقایون زبلا درداخل که منافعشون توخطرمیافته هم مثل اعرابن وهی مخالفت میکنن
  • عرب!!!!!!! IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
   2 0
   كساني كه داخل كشور هم هستند و اين كارها رو ميكنن شك نكن يا عرب هستند يا عرب صفت
 • محمد A1 ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  26 2
  اگرچه هزارن حرف پشت دوستی با آمریکاست ولی همه میدونن که ...... رفیق بی کلک امریکاست . هر داهاتی یه کدخدا داره / و در این جهان هم آمریکاست کد خدا ، پس بهتره بسازیم نه بسوزیم .
 • حسام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  29 2
  باور کنید انقدری که ایرانی ها با اسرائیلی ها منافع مشترک دارند با اعراب ندارند و نخواهند داشت...............
 • حمید IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  23 1
  اعراب در تمام ادوار تاریخ دشمن ایران و ایرانی بودند و هستن اقایان مارو به عربها نچسبونین
 • حامد UA ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  16 1
  به خاطر دشمنی بعضی مسئولین با آمریکا منافع ملی ما 33 سال از بین رفته...و بجاش کشورهای همسایه ثروتهای عظیمی بدست آوردند
 • بی نام A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  3 0
  جالبه که این حقایق از زبان یک تحلیل گر عرب بیان می شود.
 • محمد هادی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  25 1
  زنده باد ایران زنده باد آمریکا
 • بی نام IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  2 0
  الان دوستان کل مسائل ژئوپلیتیک و آینده خاورمیانه و این‌جور حرفا رو به دوبی و لب دریا و ... تقلیل دادن؟
 • محسن IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  1 0
  بنده 14 سال در یک کشور عربی زندگی کردم در آنجا هم در بین مردم حساسیت ضد ایرانی دیدم ولی با اینجا دو تفاوت دارد یکی اینکه به مراتب کمتر است و دیگری اینکه در آنجا بیشتر در بین عوام این حساسیت دیده میشه و در بین اقشار تحصیلکرده و روشنفکر کمتر است در حالیکه در اینجا افراد تحصیلکرده و حتی دولتی ها به اندازه عوام حساسیت ضد عرب دارند
  • 666 A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
   0 0
   تو یا دروغگویی یا کوری از این دو حالت خارج نیست
 • نفرت IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  1 0
  اعراب باعث و باني همه درگيريهاي ايران هستند.پشت پرده بر عليه ايران خيلي كارها ميكنن.آخرين حركتشون هم جلسه هاي محرمانه با نتانياهو براي شكر آب كردن رابطه ايران با آمريكا بود
 • تا كي؟؟؟ IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  2 0
  يك روزي همين عربها با هم متحد شده و با اسراييل بر عليه ايران بلند ميشن.حالا ببينيد.من نميدونم چرا تحريم نميكنيم عربها رو؟كم به ما بي حرمتي كردن؟
 • بی نام US ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
  1 3
  شما هم با این تیترهای عرب و عجم! به جای این که حالا بذارید رابطه مون با همه ی دنیا خوب بشه دشمن جدید می خواین بتراشید؟ قصه چیه؟
 • نیکزا A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
  0 0
  زنده باد ایران وبرقرارباد دوستی باتمام کشورها خصوصا امریک
 • بی نام A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  0 0
  زنده باد ایران و منافع ایران درور بر کسانی که با نگاه به منافع ایران در ایجاد رابطه با هر کشوری باز هم با حفظ منافع ملی درنگ نمی کنند با احترام به همه کشورها از جمله اعراب فقط تا زمانی که به کشور و منافع ملی ما احترام بگذارند