امروز در مرکز طبی کودکان به مناسبت روز جهانی کودک، در مرکز طبی کودکان برای کودکان بیمار مراسم جشنی برگزار شد و گروه های موسیقی و تئاتر به اجرای برنامه پرداختند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در ابتدای این برنامه علی سنگی مدیر کل سلامت جمعیت، خانواده وزارت بهداشت به موضوع حمایت از کودکان و کودک آزاری پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در سال 1936 سازمان ملل متحد در حمایت از کودکان سازمان یونیسف را ایجاد کرد و 8 اکتبر را روز جهانی کودک اعلام کرد گفت: در این روز برای حمایت از کودکان و کاهش بیماری های کودکان تلاش هایی می شود.

وی به آسیب هایی که ممکن است به کودکان وارد شود اشاره کرد و گفت: آزار و آسیب کودکان از جرایم عمومی است و‌ کودک آزاری حیطه وسیعی دارد و غفلت و بی‌توجهی و آسیب فیزیکی را شامل و جرم عمومی محسوب می‌شود.

سنگی به پیشرفت مراکز بهداشتی در بهبود سلامت کودکان اشاره کرد و گفت: در کشور 7 میلیون کودک زیر 5 سال داریم که الان آمار و مرگ و میر کودکان بسیار کاهش یافته است.

وی در مورد جدیدترین آمار و مرگ و میر در کودکان گفت: اکنون مرگ کودکان زیر یک سال به 18 مورد در هزار تولد و در کودکان زیر 5 سال به 20 مورد در هزار نفر رسیده است.

 

مهدکودک ها برای دهک های پایین جامعه رایگان شود

همچنین در نشست خبری روز جهانی کودک رییس اداره سلامت کودکان و ترویج تغذیه با شیر مادر وزارت بهداشت از دلایل عدم ارسال لایحه «ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی» به مجلس، اظهار بی اطلاعی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سیدحامد برکاتی در این نشست خبری گفت: کارهای کارشناسی مربوط به این لایحه در وزارت بهداشت و کمیسیون های دولت انجام پذیرفته و از بهمن ماه سال 91 آماده ارائه به مجلس است. بحث افزایش مرخصی زایمان مادران به مدت 9 ماه و مرخصی 15 روزه پدران از این لایحه اخذ و در مجلس تصویب شد ولی لایحۀ ارائه شده توسط وزارت بهداشت بسیار کامل تر از این موارد است.

او مرخصی مادران دارای فرزند دوقلو و چند قلو، کودکِ به فرزندی پذیرفته شده، رحم جایگزین، سیاستگذاری برای ورود، تولید و توزیع شیر مصنوعی در کشور، تبلیغات صدا و سیما و رسانه ها برای کودکان و تعیین تکلیف بخش خصوصی برای مرخصی مادران مواردی است که در لایحه پیشنهادی ما تعبیه شده است.

دکتر برکاتی گفت: در قانون مصوب مجلس مبنی بر افزایش مرخصی زایمان مادران باردار به 9 ماه در خصوص مادران شاغل در بخش خصوصی چیزی پیش بینی نشده است ولی در این لایحه در این خصوص به صورت کامل بحث شده است.

رییس اداره سلامت کودکان و ترویج تغذیه با شیر مادر وزارت بهداشت بیان داشت: متاسفانه مباحث مربوط به کودکان زیر 6 سال در کشورمان توسط خانواده ها و مسئولان مورد بی توجهی قرار می گیرد. به عنوان مثال نظر ما اینست که به دلیل اهمیت نقش مهدکودک ها در رشد و پرورش این کودکان هزینه ای در قبال ثبت نام این کودکان در مهدکودک ها از خانواده ها اخذ نشود و اگر این امر ممکن نیست دولت لااقل از خانواده هایی که در دهک های پایین جامعه قرار دارند در این خصوص حمایت کند.

او گفت: تمام مسائل جامعه اعم از مسکن و اشتغال والدین در سرنوشت کودکان نقش موثر ایفا می کند و برای اینکه هرم جمعیت کشور بنا به توصیه رهبر معظم انقلاب تغییر کند، چاره ای جز حمایت از کودکان نداریم.

برکاتی گفت: برنامه تغذیه با شیر مادر کودک در ساعت اول نیز در 4 بیمارستان کودک تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پایلوت شده و پس از اجرای آن در 10 بیمارستان بزرگ کشور از سال 93 در کلیه بیمارستان های کشور اجرایی می شود.

وی از طراحی بسته مدون سوانح و حوادث کودکان خبر داد و با اشاره به اینکه 45 درصد آسیب ها به کودکان از طریق سوانح رخ می دهد که 20 درصد آن ها قابل پیشگیری است، گفت: حوادث یکی از موارد عمدۀ آسیب دیدگی کودکان است. این بسته برای مربیان، مراقبان کودک و والدین و خانواده ها تدوین شده و کتابچه های آموزشی نیز برای کودکان در این خصوص تدوین شده است. سوختگی، غرق شدگی، افتادن، گیرافتادن اجسام سخت در مجاری تنفسی از حوادثی است که به کودکان آسیب می زند.

47232

کد خبر 316488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =