وامی برای خرید 4.7 مترمربع خانه/ وام مسکن برای حفظ قدرت خرید سال 70 چقدر باید باشد؟

کاهش قدرت خرید وام مسکن، تاثیر آنرا در قدرت خرید مردم به صفر نزدیک کرده لذا برای رساندن قدرت خرید وام بانکی به سال 70 باید آنرا به 223 میلیون تومان افزایش داد.

علی پاکزاد: در حال حاضر وام خرید مسکن 20 میلیون تومانی توسط بانک مسکن به متقاضانی که دوره سپرده گذاری را طی کرده باشند، پرداخت می شود ولی این وام در شرایط فعلی عملا تاثیری در افزایش توان خرید ندارد.

افزایش قیمت مسکن در مناطق شهری طی سالهای اخیر بسیار سریع بوده است، سرعتی که باعث شده توان خرید وامهای مسکن 20 میلیون تومان را به صفر نزدیک کرده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران از متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طی سالهای 88 تا بهار 92  بالغ بر 58 درصد از توان خرید این نوع وام کسر شده است. براساس نرخ های اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای متوسط قیمت هر متر مربع فضای مسکونی در بهارسال 92 که رقم 4.2 میلیون تومان برای شهر تهران برآورد شده، در عمل توان خرید وام 20 میلیون تومانی در حدود 4.7 متر مربع است.

این در حالی است که در سال 90 با همین وام و بر اساس نرخ اعلامی مرکز آمار ایران خریداران مسکن می توانستند نزدیک به 9 متر مربع به توان خرید مسکن خود اضافه کنند.

این کاهش توان خرید وام به خودی خود می تواند یکی از دلایل کاهش تقاضای خرید و رکود بازار خرید و فروش مسکن تلقی شود. طی سالهای فعالیت دولت دهم در عمل بالاترین توان خرید وام مسکن مربوط به سال 88 است، سالی که قیمت ها در بازار حدود 14 درصد کاهش پیدا کرد توان خرید وام مسکن تا 11 مترمربع افزایش پیدا کرد.

با احتساب این وضعیت که البته قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها اتفاق افتاده است اگر سیستم بانکی بخواهد با احتساب نرخهای سال 91 توان خرید وام را به سال 88 بازگرداند باید وام مسکن را تا 63 میلیون تومان افزایش دهد و اگر سیستم بانکی بخواهد در شهر تهران وامی با قدرت خرید وامهای دو میلیون تومانی سال 1370 پرداخت کند باید به هر متقاضی خرید تا 223 میلیون تومان وام بدهد تا متقاضی بتواند یک آپارتمان 50 متری به نرخ بهار سال 92 خریداری کند.

البته سیر نزولی توان خرید وام مسکن در کشور سابقه ای طولانی دارد، در سالهای دهه 60 وام مسکن معادل 2.5 میلیون تومان بود و تنها به کارکنان دولت پرداخت می شد. توان خرید این وام 2.5 میلیون تومانی تا سال 72 یعنی قبل از اجرای سایت تعدیل بالغ بر 50 مترمربع بود، این وام در سالهای بعد به 3.5 میلیون تومان افزایش و محدودیت پرداخت آن به کارکنان دولت هم برداشته شد ام همزمان با آغاز موج تورمی سالهای 72 به بعد توان خرید وام مسکن هم به سرعت سقوط کرد و به غیر از برخی از زمانها که این توان خرید اندکی افزایش داشته، شیب توان خرید وام مسکن همواره رو به پایین بوده و در نقطه اوج نزول خود در بهار سال 92 به 4.7 متر مربع رسیده است.

مقایسه توان خرید وام مسکن ومیزان وام پرداختی

در عمل مقایسه متوسط توان خرید وام مسکن به متر مربع طی فعالیت دولتهای ششم تا دهم به این قدرت خرید در سال پایانی فعالیت هر دولت نشان می دهد که بیشترین افت توان خرید مسکن در دولتهای ششم و دهم اتفاق افتاده است که معادل 40 درصد توان خرید وام مسکن از میان رفته است.

قابل ذکر است در کشورهای توسعه یافته بخش عمده ای از قیمت واحد مسکونی توسط اعتبارات بانکی تامین می شود ولی در ایران به دلیل بالا بودن حجم تقاضای مسکن در مقایسه با توان وام دهی بانک ها از یک سو و از سوی دیگر سیاستهای کنترلی دولتها در بازار مسکن که از تاثیر تورمی پرداخت تسهیلات خرید نگران هستند در عمل سهم وام بانکی در تامین هزینه خرید مسکن سیر نزولی داشته است.

البته نباید فراموش کرد دلیل اصلی بالا بودن میزان تقاضای مسکن در ایران نقش سرمایه ای است این کالا در سبد خانوار دارد.

/31222

کد خبر 316701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  10 71
  حالا کی گفته همه تو تهران خونه بگیرن ؟
  • بی نام A1 ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
   47 2
   تو هر جایی که بخای خونه بخری کمتر از 70 میلون نیست حتی تو روستا حالا چه برسه به شهرها
  • مهدی IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
   8 45
   با نظرتون موافقم. کسی متوجه نیست تهران پایتخته و همه جای دنیا داشتن خانه در پایتخت برای مردم آرزوه. اطراف تهران شهرها و شهرکهای ارزان قیمت فراوانند که هر کسی میتونه راحت خونه بخره. قرار نیست همه از راه نرسیده توی نیاوران و پاسداران و زعفرانیه یا ولنجک ساکن بشن !
 • امیررضا A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  94 0
  20 میلیون تومان کفاف پول پیش رهن و اجاره رو هم نمیده چه برسه به خرید! مردم و مسخره کردن بخدا!
 • سعید A1 ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  64 6
  هیچ امیدی به آینده ندارم!سعید 23 ساله مجرد اصفهان!
 • جواد IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  63 3
  خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج حال و هوای امروز ما حاصل تدبیر و تفکر دیروز ماست همیشه می گیم درست میشه درست میشه … در حالیکه همیشه درست کج می رویم
 • پیام A1 ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  25 0
  نتیجه رونق نداشتن تولید و کسب کار، مهاجرت بی رویه به تهران، نگرفتن مالیات از دلال خرید و فروش مسکن ...
 • سعید A1 ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  50 0
  مگه خونه رو هم میشه خرید؟ من تا حالا فکر میکردم فقط میتونی اجاره کنی.... نکه خودمون فقط اجاره می کنیم...................... متشکر که اطلاعات عمومی منو بردید بالا
 • حسيني IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  33 4
  مهم اين نيست كه اقشار ضعيف و متوسط مالك مسكن بشند (فقط يه دونه) بلكه مهم اينه كه آقازاده ها و مايه دارايي مثل علي دايي كه خونه زير 400 متر رو آلونك حساب مي كنه صاحب املاك متعدد باشند. واييييييييييييييييييي بر مااااااااااااااااا
  • امیر IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۹
   2 9
   امثال علی دایی و خیلیا دیگه زحمت کشیدن زرنگ بودن پول دراوردن، هرکی زرنگ باشه خیلی راحت می تونه بگیره
 • بی نام A1 ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  6 0
  دولت و شورای پول و اعتبار مانع افزایش وام مسکنند والا بانک مسکن مصرانه پیگیر اضافه شدن وام مسکنه
 • بی نام IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  10 2
  این نتیجه کاهش شدید ارزش پول ملی و فقیر شدن همزمان تمام ایرانی ها است وگرنه به نسبت قیمت جهانی آپارتمان در ایران ارزون تر هم شده.
 • شاهپور IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۸
  8 1
  وقتی بدون فکر بخاطر طرح هدفمندی یارانه ارزش پول ملی رابه صفر رساندن باید ازاین بدتربه سرمان بی یاید
 • حمید صحرایی IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۹
  5 2
  این امار در تمام موارد به همین شکل است.سال 60دلار 7 تومان بود و حداقل دریافتی حدود 600 دلار ،امروز حداقل حقوق 200 دلار است.سال 60 تویوتا 80000 تومان بود امروز 180 میلیون. ما 30 ساله که داریم تاوان سو مدیریت را میدیم .