حذف یارانه نقدی 3 دهک پردرآمد جامعه در شرایطی مطرح می​شود که بسیاری از نمایندگان موافق این موضوع هستند.

رضا الیاسی: حدود 3 سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می گذرد. در شرایطی که قرار بود این قانون در 5 مرحله اجرایی شود، همچنان در فاز نخست این قانون قرار داریم. نمایندگان مجلس نیز با توجه به شرایط موجود اقتصادی کشور، اجرای فاز دوم این قانون در سال جاری را ممنوع کرده اند.

این در شرایطی است که دولت طی 3 سال گذشته به صورت یکنواخت به تمام افراد جامعه یارانه نقدی پرداخت کرده است و بر اساس آمارهای موجود دولت، ماهیانه حدود 3 هزار و 500 میلیارد تومان باید برای پرداخت یارانه نقدی هزینه کند. در شرایطی که حجم نقدینگی موجود در جامعه در آستانه رسیدن به 500 هزار میلیارد تومان قرار دارد بسیاری از کارشناسان پرداخت یارانه نقدی به تمام افراد را آسیبی برای اقتصاد کشور مطرح می کنند.

موضوعی که اخیرا در رابطه با قانون هدفمندی یارانه ها مطرح شده است، حذف یارانه 3 دهک پردرآمد جامعه است که اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طی هفته گذشته در نشست های متعددی این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

در همین رابطه شب گذشته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم درباره حذف یارانه افراد پردرآمد جامعه با بیان این که هم اکنون به بیش از 76 میلیون نفر جمعیت یارانه داده می​شود، گفته است روز 22 هر ماه چنین یارانه​ای باید بین مردم پخش شود. بخشی از مشکلات دولت هم بر سر این است که چطور این پرداخت صورت بگیرد. باید این منبع را تهیه کنیم. در حال حاضر کسری بودجه داریم و نمی خواهیم از محلی که قانون پیش بینی نکرده هم برداشت کنیم. بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه​ها باید از محل افزایش حامل​های انرژی، مبلغ یارانه​ها تامین شود. نباید از محل​های دیگر هم چنین برداشتی صورت بگیرد.

نوبخت همچنین اعلام کرد که حتما دو دهک ثروتمند کشور باید از لیست دریافت کنندگان یارانه حذف شوند. {اینجا}

این در شرایطی است که دولت 4 کارگروه را جهت شناسایی دهک های جامعه برای پرداخت یارانه نقدی تشکیل داده و قرار است نمایندگان مجلس و دولت فردا در یک نشست مشترک موضوع بودجه سال 93 و قانون هدفمندی یارانه ها مورد بررسی قرار دهند. {اینجا}

در جدول زیر اظهارنظر نمایندگان مجلس درباره حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد جامعه آمده است:

نماینده

اظهارنظر

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس

در قانون این طور پیش بینی شده بود که 30 درصد از فروش درآمدهای نفتی برای حمایت از تولید صرف شود که این موضوع انجام نشد و منشاء ایجاد چالش در این عرصه شد. ما از دولت انتظار داریم دولت در لایحه بودجه سال آینده اجرای مراحل بعدی قانون هدفمندی را هم پیش بینی کنند.

حسین امیری عضو کمیسیون انرژی

پرداخت یارانه نقدی مشکلات فراوانی را برای دولت ایجاد کرده که اساسی ترین آن هم مشکل در تامین منابع مالی دولت برای این قانون است و این در شرایطی است که حقیقتا افراد پردرآمد نیازی به دریافت یارانه ندارند و باید یارانه نقدی افراد پردرآمد حذف شود.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس

دولت باید برای هر ماه کلاه بگرداند و پول قرض کند. دولت نمی‌تواند از بانک مرکزی این مبلغ را تامین کند. از این رو باید به بنگاه‌ها فشار بیاورد و از آنها پول بگیرد که این به اقتصاد ضربه می‌زند. ما به 73 میلیون نفر یارانه می‌دهیم اما می‌توانیم قسم بخوریم که دو تا سه دهک اقتصادی به این یارانه‌ها نیازی ندارند، از این رو حداقل دو دهک را می‌توان حذف کرد.{اینجا}

غلامرضا تاجگردون نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه

پیشنهاد ما به دولت در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی آن است که اقشاری که از درآمد بیشتری برخوردارند مشمول دریافت میزان افزایش یافته یارانه نقدی نشوند. بدان معنا که تمامی دهک‌های جامعه از یارانه نقدی مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها برخوردار باشند ولی تنها چند دهک یارانه نقدی را در فاز دوم دریافت نمایند.

احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه

به دلیل کمبود منابع قابل پرداخت برای یارانه نقدی حذف یارانه پردرآمدها ضروری است و در حال حاضر نحوه پرداخت یارانه کاملاً ناعادلانه و غیرهدفمند است و در عین حال نباید با چاپ اسکناس منابع یارانه نقدی تامین شود. از صدر اسلام تا کنون خمس و زکات به اهل آن و مردم فقیر بدون مشکل پرداخت می شده و شناسایی فقرا نیز در جوامع اسلامی هیچ مشکلی نداشته است.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه

یکی از ایرادهای جامعه ما فقدان اطلاعات است و من معتقدم دولت باید سریعا اطلاعات لازم را جمع کند و سه یا 4 دهک را حذف کند که با این کار کمبود منابع هم جبران می‌شود.

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی

با حذف یارانه دهک های درآمدی موافقم و فکرمی کنم حذف یارانه افرادی غیراز روستاییان و بازنشستگان وآنهایی که  تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند مشکلی ایجاد نمی کند. به طور قطع می توان با حذف یارانه دهک های پردرآمد بخشی از کسری بودجه را جبران کرد و امکانات کافی برای شناسایی دهک های پردرآمد وجود دارد.

محمد قسیم عثمانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه

پرداخت یارانه نقدی یکسان به تمام افراد جامعه دولت را با مشکل تامین بودجه رو به رو می کند و بر همین اساس دولت باید یارانه نقدی افراد پردرآمد جامعه را حذف کرده و از تولید حمایت کند.

ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی

بحث اصلاح بودجه 92 و حذف سه دهک بالایی به شرط آنکه ما را در راهبرد اجرای عدالت دچار خطا نکند، فرصت خوبی برای هدفمند شدن یارانه ها به معنای واقعی کلمه است. اگر این قانون و حذف دهکهای برخوردار درست اجرا نشود، از عدالت فاصله می گیریم، یعنی ممکن است شاهد این باشیم که یک خانواده توامند یارانه ها را بگیرد اما در عوض فشار مالی افزایش قیمت ها را یک خانواده نیازمند تحمل کنند.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44

پرداخت نقدی یارانه​ها باید اصلاح شود و برخی از دهک ها را می توان کاهش داد. دولت می تواند نحوه پرداخت یارانه ها را تغییر داده و از شیوه های غیر نقدی استفاده کند. به طور مثال کمک به زیرساخت های مسکن و اشتغال و بیمه را در دستور کار خود قرار دهد. البته در کنار این موضوع از تولید که در قانون هدفمندی یارانه ها به آن تاکید شده است نیز حمایت کند.{اینجا}

جعفر قادری سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه

حذف ۳ دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه برای کمک به تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز دولت است.

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن

دولت پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از تولید به خوبی حمایت نکرده و به جای آن یارانه نقدی را به صورت کامل میان مردم تقسیم کرده است. هم اکنون در شرایطی که 3 سال از اجرای قانون هدفمندی می گذرد دولت باید برای ادامه اجرای این قانون فکر اساسی داشته باشد. به نظر بنده نیازی به پرداخت یارانه یکسان به تمام افراد جامعه نیست.

علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی

بنده مخالف پرداخت نقدی هستم و باید بیمه بیکاری را دولت تقویت کرده و از تولید حمایت کند. حذف یارانه 3 دهک مشکل را حل نمی کند و باید از افراد نیازمند به صورت جدی و اساسی حمایت شود.

غلامرضا مصباحی مقدم  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه

با حذف 3 دهک از فهرست یارانه بگیرها، کمک قابل توجهی به دولت جهت جبران بخشی از کسری‌های بودجه خواهد شد. هر ماه تعلل در حذف سه دهک مزبور،‌ هزار‌ میلیارد ‌تومان کسری روی دست دولت خواهد گذاشت.

ابراهیم نکو دبیر کمیسیون اقتصادی

کمک های نقدی که به مردم ارائه شده نه تنها نتواسته قدرت خرید مردم را افزایش دهد بلکه موجب تضعیف قدرت خرید شده است و از سوی دیگر مدام شاهد گرانی و تورم هستیم و این نقدینگی تورم و گرانی را به همراه داشته است. امروز به جای این که ماهیانه حدود 3500 میلیارد تومان به مردم پرداخت کنیم باید به سمت تقویت قدرت خرید مردم حرکت کنیم و این کار با حمایت از تولید، بازار کسب و کار محقق می شود.

 • اسامی نمایندگان در جدول فوق به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده است.

/29295

 

کد خبر 317378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  45 7
  کارشناسان آقای احمدی نژاد که هدفمندی یارانه ها رو قبل از اجرا بررسی میکردن الان کجا هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یادم رفت اون 40000 هزار بازرس که قرار بود بر بازار نظارت داشته باشن کجا رفتن؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  51 9
  از اول هم اجراي اين طرح اشتباه بود. اگر دولت قبل از اجراي طرح در فشار بود ميتوانست در گامهاي كوچك نرخها را افزايش دهد و تورم هم با گامهاي كوچكتري افزايش ميافت ولي نه اينكه يك مرتبه پول يارانه به مردم بدهد و نقدينگي را زياد كرده و اينطور تورم لجام گسيخته به بار آورد. با اينكه دير است ولي جلو ضرر را هر جا بگيريم منفعت است. پرداخت پول يارانه را به كل مردم متوقف كنيد و در فاصله يك ماه پول آن را صرف حمايت به كالاهاي اساسي و بهداشت و درمان و توليد و انرژی و آموزش اختصاص دهيد. اينطور تورم هم پايين خواهد آمد.
  • بی نام IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
   11 18
   ببخشید شما؟
  • مهراد IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
   3 2
   به نظر من تحليل شما عالي بود
 • 11111111111 A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 0
  قابل توجه روزنامه رسالت
 • بی نام IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 0
  خواهش می کنیم یک فکری هم برای بهره برداری سریعتر از چاههای مشترک نفتی با ایجاد دوستی با کشورهای پیشرفته و بهره برداری سریعتر از اون رو بکنید
 • جمال IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  28 39
  بايد يارانه كساني كه تو تهران زندگي ميكنن حذف كنن چون فقط مصرف كننده هستند
 • علی A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  15 50
  خدا عوض بده احمدی نژاد
  • بی نام A1 ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
   3 2
   مگه تو گدایی
 • حسینی و رضایی (کارمند) A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 2
  یاراانه ماهانه , حق مسلم ماست.
 • بی نام SE ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 1
  خوبه که مال پردرامدهارو به کم در امدها.
 • بهمن A1 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  1 0
  اینکه هم یارانه ها حذف شود وهم قیمتها آزاد شود خدا به فریاد اقشار متوسط وپایین جامعه برسد.......
 • با نام A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 1
  آقا بگید کسانی که نیازی به یارانه ندارند بیان داوطلبانه انصراف بدن وگرنه بعدا در صورت اثبات جریمه می شوند به خدا تمام اقوام ما از قشر مرفه هستند همشون هم دارند یارانه می گیرند که خرج نصف روزشون هم نیست اینو بگید همین امروز انصراف میدنوگرنه هرچی که من میگم گناهه گوش نمیکنند من خودم هم مرفه بی دردم یارانه نمیگیرم اینو گفتم که نگین طرف عقده ایه به مرفه ها حسادت میکنه
 • محمد A1 ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 0
  خداوکیلی اول یارانه تمام وزرا و خانواده هاشون و تمام نمایندگان مجلس و خانواده هاشونو باید قطع کنند. این واجب تر اون دهک 3 هست.
 • علی A1 ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  4 2
  یعنی چی حذف کنند ... یعنی پزشکان و متخصصان و سایر افراد که زحمت کشیده و الان به رفاه رسیدن دیگه نباید یارانه رو بگیرند؟ برای چی؟ دیگه ایرانی نیستند.... این پول حق همه مردم ایرانه
 • امیر مسعود A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  1 1
  سلام به نظرمن باید یارانه پولدارا رو 100درصد حذف کنن
 • صادق IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 1
  ظلم و ناعادلانه است که بدون رضایت طرف یارانه اش قطع شه،همه باید از یارانه بصورت برابر بهره مند بشن. دو راه هست: 1 افزایش حامل های انرژی(مخصوصا بنزین)(چرا بنزین باید 700 یا 400 تومن باشه)طرف ماشین 1 میلیاردی میخره بعد با 50 تومن باکش رو پر میکنه،اون هم هر روز!!!(ازاد سازی نرخ بنزین(منهای تاکسیداران و اژانس ها-ایجوری خیلی از این کارمند های زحمت کش که توی اداره چرت میزنن بعد از ظهر بازار این بنده خدا ها که شغل شون جابجایی مسافر هست خراب نمیکنن ) 2 قطع کلی یارانه ها بصورت نقدی و پرداخت اون بصورت کپن یا ...
 • جاسم IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  0 0
  ((بخشی از مشکلات دولت هم بر سر این است که چطور این پرداخت صورت بگیرد. باید این منبع را تهیه کنیم.)) یعنی با قطع کردن یارانه این بخش مشکل نبود منبع حل میشود؟و آیا این راه حل در آینده نزدیک شامل حال دیگر اقشار هم خواهد شد؟و آیا این راه حل ازبین بردن مشکل این طرح میباشد؟وقتی منبع تهیه اعتبار طرح وجود نداشته پس اجرای چنین طرحی چه لزومی داشته؟بیائید بیشتر فکر کنیم
 • حسنك IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  2 0
  يارانه حق تمام ايرانيان است ومديريت آن باخود فرد است در صورت اسراف هزينهاي خودش زياد ميشود. چرا مردم كسري بودجه را جبران كنند؟
 • بی نام IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  2 0
  من ثروتمند نیستم کارمند بازنشسته هستم به نظرم یارانه حق همه افراد جامعه ایرانی است و نباید بین افراد فرق گذاشت و فرد ثروتمند خودش باید تصمیم بگیرد دریافت کند یا نه ، اما وقتی انرژی گران شود بازم آن شخص ثروتمند است که مصرف میکند و پول بیشتری پرداخت میکند و این کار خودش کمک است به دولت ... ثروتمند مصرف کند و هزینه کند بهتر از این است که کم درآمد مصرف نکند تا چرخ اقتصادی کشور نچرخد...
 • بی نام A1 ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  3 0
  قیمت حامل های انرژی رو افزایش دادند که اونو با دادن یارانه جبران کنند که البته تورم این طرح و فشار اقتصادیش خیلی بیشتر از این بود که یارانه جبرانش کنه. الان میخان همون یارانه رو هم قطع کنند و البته باز قیمت ها رو بالا ببرن. عدالت اسلامی که میگن یعنی این؟؟؟؟
 • مصطفی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  2 1
  سلام اگه قانون هست باید برای همه باشد این چه بازی که میخوان در بیارن یا کلاً برای همه بردارن یا مثه ادم به همه یارانه بدن
 • ناصر IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  4 0
  منظور از پر درآمد چند تومان درآمد یا چند دلار ؟ یک کارمند معمولی در کشورهای اروپایی حداقل 3000 دلار حقوق دارد از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها ، متاسفانه همه اجناس - لوازم - خوراکی ها - گوشت و همه مایحتاج ها . . . . . بر اساس دلار برآورد میکنند . (حقوق 3000 دلاری یک کارمند یعنی 10 میلیون تومان ) آیا 5 میلیون درآمد ، جزو قشر پر درآمد میباشد ؟ یعنی 1600 دلار درآمد ایرانی ها اگر 5 میلیون تومان درآمد داشته باشند با مقایسه با در آمد اروپایی ها نصف درآمد آنان حقوق میگیرند. در حالیکه در آمد یک کارمند معمولی در ایران 700 هزار تومان است حال / چند میلیون تومان درآمد در ایران ،‌قشر پر درآمد محسوب میشود؟
 • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  0 0
  من که فکر میکنم یارانه باید با نرخ دلار حساب بشه بدشم ندن بهتره چون باید یه چیزیم بذاریم روش بدیم به خودشون واقعا از کدوم کشور ما داریم تقلید می کنیم ما پرچمدار اسلام ناب محمدی هستیم