فارس نوشت:

تصمیم‌گیری بانک مرکزی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن به بعد از اصلاح نرخ سود بانکی موکول شد، در حال حاضر تسهیلات مسکن ۲۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد.

پس از برگزاری چندین جلسه برای افزایش سقف وام مسکن، مسئولان ارشد بانک مرکزی تصمیم‌ گرفتند، تا بررسی این موضوع را متوقف کنند.

این گزارش می‌افزاید: توقف برگزاری جلسه برای تعیین افزایش سقف وام مسکن از سوی بانک مرکزی از دو هفته پیش به دلیل در دستور کار بودن اصلاح نرخ سود بانکی از سوی شورای پول و اعتبار است.

به نظر می‌رسد طرح اصلاح نرخ سود بانکی در راستای رویکرد جدید بانک مرکزی و بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است.

مسئولان بانک مسکن بارها بررسی‌ کارشناسی خود را در خصوص پوشش دادن میزان کنونی وام مسکن و کفاف دادن این وام برای خرید یک واحد مسکونی را به بانک مرکزی ارائه کرده‌اند، اما ظاهرا بانک مرکزی تا زمانی که نرخ سود بانکی تعیین نشود، هیچ اقدامی برای افزایش سقف وام مسکن انجام نخواهد داد.

کارشناسان مسکن معتقدند، عدم افزایش سقف وام مسکن در 8 سال گذشته باعث شده، تا وام مسکن دیگر کفاف حتی 20 درصد قیمت یک واحد مسکونی در تهران را ندهد.

اگرچه برخی نیز اعلام می‌کنند، هر گونه افزایش سقف وام مسکن موجب رشد قیمت مسکن می شود و این در حالی است که در 8 سال گذشته قیمت مسکن علیرغم رشد سقف وام مسکن 5 برابر افزایش یافته است.

به تازگی بانک مسکن پیشنهاد کرده تا وام خرید مسکن از 20 میلیون تومان به 30 میلیون تومان و وام ساخت مسکن از 30 میلیون تومان به 40 میلیون تومان افزایش یابد.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرده که تعیین نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است.

ظاهرا قرار است در جلسه هفته آینده شورای پول و اعتبار، موضوع «اصلاح نرخ سود بانکی» و کاستن فاصله و شکاف بین نرخ سود و تورم، در دستور کار قرار بگیرد.

3939

 

کد خبر 319081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • -- IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  1 0
  با آرزوی موفقیت برای مسؤلین عزیز سه ماه پیش به امید دریافت وام مسکن و با خوش بینی زیاد نسبت به دولت قبل اقدام به ساخت و ساز کردم والان زیر بار قرض هاین کمرم شکسته است . امیدوارم دولت جدید وام مسکن را برای خانه به دوشان آزاد کند.
 • علی IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
  1 0
  امیدوارم همه مسئولین,خصوصاوزیرمحترم راه وشهرسازی ورییس کل معززبانک مرکزی,باافزایش سقف وام خریدمسکن بشدت مخالفت کنندچراکه این افزایش دارای بارروانی بوده وموجب افزایش کاذب ومجددقیمت مسکن میگردد,مسئولین گرامی:درحال حاضرخیلی ازبانکهاوخصوصاموسسات مالی واعتباری معتبروشناسنامه دار,وام خریدمسکن حتی بالای 50میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت میکنند,تقاضای افزایش وام خرید مسکن توسط مسئولین بانک مسکن,سعی درایجادجوروانی وتحریک تقاضاست تاشایدبتوانند واحدهای ساخته شده بادکرده رودستشان را بفروشند,کمی بفکرفرزندان مستاجرنشینان باشند.