فارس نوشت:

وزیر نفت با اشاره به مذاکراتش با شرکت شل گفت: این مذاکرات در خصوص بخشی از پول بلوکه‌شده ایران در خارج بود اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

 بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هنوز پیشنهاد مشخصی از شرکت‌های خارجی برای توسعه میادین در ایران مطرح نشده است، گفت: مذاکراتی را با برخی از شرکت‌های خارجی شروع کردیم اما هنوز زود است که وارد بحث‌های جدی در خصوص ورود شرکت‌های خارجی به صنعت نفت ایران شویم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاس کشورهای صادر کننده گاز که قرار است شنبه و یکشنبه هفته آینده در تهران برگزار شود، گفت: هر سال این اجلاس به صورت عادی در کشورهای عضو برگزار می‌شود، به طوری که امسال نیز قرار است این اجلاس طی دو روز در تهران برگزار شود.

وزیر نفت ادامه داد: همانطور که می‌دانید در این اجلاس قرار است دبیرکل این سازمان نیز مشخص شود و از آنجا که نامزد ایران دارای شرایط خوبی است و همچنین از امتیاز میزبانی نیز برخورداریم، امیدواریم بتوانیم دبیرکلی این سازمان را از آن خود کنیم.

وی تصریح کرد: در حاشیه این اجلاس قرار است نمایشگاهی از توانمندی‌های صنعت نفت و گاز ایران برگزار شود تا بتوانیم هم پیمانکاران و مشاوران داخلی را به صنعت نفت و گاز جهان معرفی کنیم تا از این طریق بتوانیم زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه دنیا در تلاش می‌شود تا گاز از طریق بورس انرژی و مستقل از نفت قیمت‌گذاری و فروخته شود، گفت: ما نیز دنبال این کار هستیم اما تا زمانی که این اتفاق بیفتد ممکن است سالیانی طول بکشد.

زنگنه در ادامه با اشاره به تامین گاز زمستانی گفت: امسال نیز همانند روند سنتی در اولین قدم باید گاز را وارد کنیم و سپس مصرف نیروگاه‌ها را کم کرده و بجای آن سوخت مایع تحویل نیروگاه‌ها بدهیم و از طرفی نیز می‌توان کم کردن گاز به صنایع بزرگ و در نهایت کاهش تزریق را برای تامین سوخت زمستانی پی بگیریم.

وزیر نفت با اشاره به قراردادهای صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه گفت: هم‌اکنون قراردادهایی با کشور ترکیه داریم، قرار است بزودی قرارداد دوم صادرات گاز به عراق منعقد شود و همچنین به دنبال انعقاد قرارداد صادرات گاز به عمان و امارات هستیم.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی، در خصوص قرارداد پاکستان گفت: من زیاد امیدوار به این قرارداد نیستم.

زنگنه ادامه داد: من به کار صادرات گاز به پاکستان اصلاً امیدوار نیستم و با این شرایط که پاکستانی‌ها می‌گویند بعید به نظر می‌رسد صادرات گاز به پاکستان رخ دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای پاکستانی‌ها هم فرقی نمی‌کند چه جریمه شوند و چه گاز از ایران وارد کنند در دو حالت پولی ندارند که به ایران بدهند.

وی در ادامه با اشاره به قیمت نفت در بودجه سال 93 گفت: پس از بررسی‌های جامع به این جمع‌بندی رسیدیم که قیمت نفت در بودجه سال 93 می‌تواند 100 دلار باشد که این رقم غیرمعقول نیست.

زنگنه در ادامه با اشاره به اینکه صنعت نفت اعتقادی به یکپارچگی گاز ندارد، گفت: به نظر من برای آنکه گاز را بتوانیم یکپارچه کنیم، نیازمند کار عمیق مطالعاتی و همه جانبه است و بزودی نمی‌توان صنعت گاز را یکپارچه کرد.

وی در ادامه با اشاره به ارقام بلوکه شده فروش نفت در خارج از کشور گفت: من صلاح نمی‌دانم که این ارقام را اعلام کنم.

وی در پاسخ به سئوالی درخصوص مذاکراتی که اخیرا با شرکت شل داشته است، گفت: این مذاکرات نیز در همین راستا بوده اما هنوز به نتیجه نرسیده است ولی امیدواریم که بتوانیم به نتایج دلخواه برسیم.

3939

کد خبر 320071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • یک شرکتی منطقه ویژه عسلویه IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۹
    3 1
    چرا وزیر نفت از همه چی میگه جز از ما شرکتی های منطقه ویژه عسلویه که بهمون ظلم شده؟همکاران ما الان یکی درمیون تبدیل وضعیت شده اند و یکی درمیون شرکتی باقی ماندند.مگه خون اون همکاران ما از خون ما رنگی تره؟چرا در جهت رفع این تبعیض اقدام نمیکنه؟