امروز گزارش برنامه‌های ستاد نانو و جهاد دانشگاهی در جلسه نقشه علمی کشور مطرح شد. فردا نیز گزارش سند علوم و فناوری‌های شناختی و سند جامع هوافضای کشور ارایه می‌شود.

جلسه 94 کارگروه مشورتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور روز یکشنبه، 12 آبان ماه به ریاست دکتر منصور کبگانیان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

وضعیت علوم و فناوری نانو
به گزارش ایسنا، دستور اول این جلسه بررسی پیشنهاد مدل ارزیابی وضعیت علم در ایران، با مطالعه موردی ارزیابی وضعیت کشور در شاخص‌های علوم و فناوری نانو بود و یکی از مسؤولان ستاد توسعه فناوری نانو گزارشی در این باره ارائه کرد.

در این گزارش، با بررسی داده‌های برخی از پایگاه‌های بین‌المللی در زمینه آمار پیشرفت‌های حوزه‌های علم و فناوری بعضی از کشورها، بر لزوم استفاده از پایگاه‌های خبری استاندارد و متنوع‌تر تاکید شده است.

همچنین لزوم استفاده از یک الگوریتم علمی و دقیق برای انتخاب کلید واژه مناسب جهت بررسی دقیق جایگاه هر کشور در یک حوزه مشخص علم و فناوری در جهان و همچنین تعیین تعداد مقالات چاپ شده هر کشور در مجلات معتبر بین‌المللی نیز از دیگر مطالب مورد تاکید در این گزارش بود.

در ادامه جلسه، ضمن تاکید بر لزوم استفاده از مدل‌های استاندارد ارزیابی علمی و فناوری در کشور، خبر راه اندازی سایت www.statnano.com و استقبال کشورهای دیگر از آن به عنوان یک سایت مرجع برای رتبه بندی کشورها در زمینه علوم و فناوری نانو نیز اعلام شد.

پیمایش مستمر وضعیت کشورهای مختلف و اعلام رتبه جهانی و منطقه‌ای سایر کشورها در شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری و همچنین دسترسی به اسناد سیاستگذاری کلان این کشورها در توسعه فناوری نانو از جمله مطالبی است که در این سایت درج خواهد شد.

وضعیت جهاد دانشگاهی
دستور دیگر این جلسه، بررسی امکانات و توانایی‌های جهاد دانشگاهی برای تحقق نقشه جامع علمی کشور بود.

در گزارش ارائه شده توسط مسؤولان جهاد دانشگاهی، ضمن اشاره به اهداف تشکیل این نهاد، مزیتها و توانمندی‌های بالفعل جهاد دانشگاهی و همچنین کمبودها و خلاهای نهادی نظام علم و فناوری کشور، بر آمادگی جهاد دانشگاهی جهت پذیرش و انجام ماموریتهای گوناگون برای ایفای نقش در اجرایی‌سازی راهبردها و اقدامات نقشه جامع علمی نیز تاکید شده است.

در این گزارش همچنین با تاکید بر توجه ویژه به تجاری‌سازی فناوری در کشور، انتقال فناوری از خارج به داخل به عنوان یکی از اهداف کلان جهاد دانشگاهی بیان شده است.

اسناد جامع علوم شناختی و هوافضا
هم‌چنین به گزارش خبرگزاری مهر، رائه گزارش پیشرفت اجرای "سند علوم و فناوری های شناختی" و "سند جامع هوافضای کشور" در دستور کار چهلمین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور قرار گرفت. این جلسه عصر سه شنبه چهاردهم آبان برگزار می شود.

بررسی اقدام ملی 2 از راهبرد کلان 1 نقشه جامع علمی کشور و ارائه گزارش پیشرفت اجرای "سند علوم و فناوری های شناختی" و "سند جامع هوافضای کشور" در دستور کار چهلمین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور قرار گرفته است.

این اقدام ملی برای ایجاد هماهنگی و انسجام بین نهادهای ذیربط در علم و فناوری و تکمیل نهادهای مرتبط با چرخه علم و فناوری، تدوین شده است.

در جلسه این هفته ستاد راهبری اجرای نقشه جامع که قرار است عصر سه شنبه چهاردهم آبان، به ریاست دکتر مخبر دزفولی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شود، تقسیم کار ملی در حوزه علم و فناوری، و ماده واحده ماموریت های مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری در راستای نقشه جامع علمی کشور، به بحث و بررسی گذاشته می شود.

در این جلسه همچنین قرار است اخبار علم و فناوری و گزارش پیشرفت اجرای "سند علوم و فناوری های شناختی" و "سند جامع هوافضای کشور" نیز ارائه شود.

5353

کد خبر 320904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =