مهر نوشت:

عضو شورای فرهنگی - اجتماعی زنان با تاکید بر اینکه قانون باید تضمین کننده امنیت شغلی زنان شاغل که می خواهند از مرخصی 9 ماهه زایمان استفاده کنند باشد گفت: مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز باید با پیگیریهای خود در تدوین آیین نامه های اجرایی، نگرانی زنان شاغل را برطرف کند.

منیره نوبخت گفت: انجام فعالیتهای اجتماعی و همچنین ایفای نقش مادری برای زنان شاغل باید به صورت همزمان انجام شود . نباید این مرخصی بهانه ای برای از دست دادن فرصت شغلی زنان شاغل باشد.

وی با بیان اینکه با افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه موافق هستم، تصریح کرد: زنان بر مبنای الگوی اسلامی باید نقش فعال و پررنگی در فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی داشته باشند، اما نکته مهم آن است که از سوی دیگر زنان باید نقش مادری خود را نیز ایفا کرده و نباید فعالیت در یک حوزه منجر به حذف دیگر فعالیت ها شود.

به گفته نوبخت، نباید شرایطی بوجود آید که بچه دار شدن منجر به کاهش فعالیتهای اجتماعی و اشتغال زنان در جامعه شود. مهم آن است که تدوین قوانین و آیین نامه ها بگونه ای باشد که زنان جامعه بتوانند در هر دو حوزه فعالیت کنند.

این فعال حوزه زنان با اشاره به زنان شاغل در آموزش و پرورش که حتی بچه دار شدنشان مانعی برای فعالیت و شغل آنها نیست، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از زنان شاغل نگران این افزایش مرخصی هستند، چرا که ممکن است جایگاه و موقعیت شغلی خود را از دست بدهند. اما قانون باید تضمین کننده امنیت شغلی بانوان باشد.

وی به نقش معاونت امور زنان اشاره کرد و گفت: معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری باید در دولت جدید با پیگیریهای جدی خود نقش اساسی در تدوین آیین نامه های اجرایی داشته باشد، چرا که تدوین این آیین نامه‌ها می تواند بگونه ای باشد که زنان متضرر شوند و یا آنکه قوانین به نفع زنان اجرا شود.

نوبخت به معاون امور زنان رییس جمهور توصیه کرد: د رحال حاضر اکثریت زنان ایرانی اعتقاد به مبانی و اعتقادات اسلامی دارند و به همین دلیل فعالیتهای این مرکز نیز باید به این سمت و سو برود و خواسته های زنان را برآورده کند.

4545

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 321463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مادر IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  14 9
  تو رو خدا اینقدر ما مادرا رو دق ندید... یک ماهه که دارم با گریه به بچم شیر میدم... اول گفتن 9 ماهه...حالاکه مرخصیم داره تموم میشه میگن6 ماه... آموزش و پرورش میگه ابلاغ نشده... از اینجا تا محل کارم 120 کیلومتره... بچم فقط شیرخودم رو میخوره... پطور بذارمش مهد؟؟؟؟آه ما مادران پشت سرتونه
  • بی نام A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
   2 2
   خودتون عقل دارین وقتی شاغل هستین چرا بچه میارین؟ برای اینکه احساس افتخار کنین به داشتن بچه؟ بعد بچه هرجور خواست بزرگ بشه؟ حالا 9 ماه هم باشه بعدش چی؟
 • بی نام A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  23 6
  این طرح فقط به سود کارمندان زن رسمی. و افراد شاغل در برخی ادارات دولتی و نیمه دولتی
  • بی نام A1 ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
   25 6
   این طرح باعث کاهش اشتغال زنان در آینده میشود. لطفا آن را تصویب نکنید. این انصاف نیست که خوشی و رفاه یک عده به قیمت از دست دادن فرصت های کاری سایرین باشد.
 • بی نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  26 24
  می خواید مملکت رو کلا تعطیل کنیم تا خانم ها برن بچه به دنیا بیارن!! لطفا از این طرح ها ندید. کسی که بچه می خواد و نه ماه مرخصی باید پیه از دست دادن شغل و یا نزول رتبه شغلی اش را بپذیرد. مردم که علاف نیستند!!! مملکت احتیاج به کار داره.
 • بی نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  12 9
  واقعا که شما ها چه راحت مشکل حل ی میکنیین... اجرا نکردن دلیلی برای از دست دادن شغل زنان نیس... کارفرمایی که بخواد کارمند زن رو بیرون کنه با همون 6 ماه هم بیرون میکنه...یه خورده باانصاف باشین... شرایط اون مادر بدبختی که مجبوره فرزند6 ماهش رو ترک کنه و بره به محل کارش هم درک کنین... اگه مادر بودین میفهمیدین من چی میگم...
  • آیدا A1 ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
   10 10
   من مادرم با دو تا بچه و شاغل هم هستم اما با این طرح مخالفم درسته که به نفع من مادر و فرزندمه اما اقتصاد کشورم چی به نفعشه؟؟ اگر کشور من پیشرفته بود این قانون بهترین قانون میشد اما در شرایط فعلی....
  • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
   3 5
   آیدا خانم ما هنوز متوجه نشدیم که درست وقت گذاشتن برای فرزندانمان، به موقع در کنارشون بودن و تربیت صحیح اونها و تحویل یک فرد سالم و بامسئولیت به جامعه وقت تلف کردن نیست و بسیار به اقتصاد جامعه کمک می کنه . تا یه خانومی بره 9 ساعت تلفن جواب بده که به اقتصاد جامعه اش کمک کنه. وظیفه اصلی مادرها درست تربیت کردن و پرورش صحیح فرزندشون هست.
 • مادر انتظازی A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  15 4
  این طرح ظاهرا" خوب , ولی بدترین طرح بود دلیلش اینکه عملا" استخدام های خانم اکثر ادارات حذف و آقا استخدام میکنند . همان 6 ماه بهتر بود لااقل استخدام های خانم برقرار بود. دختری دارم چند سالی است در انتظار استخدام از جانب ادارات هستم با این وضع , استخدام خبری نیست . همه خانم ها رشته ی پرستاری و مامایی نخوانند که بلخاظ جنسیتی مشکلی در استخدام نداشته باشند. 85 درصد خانم ها در سایر رشته ها تحصیل و یا فارغ التحصیل شده اند. بنظر بنده که مادر و بیوه هستم , سختی فراوانی برای تحصیل دخترم کشیده ام و فرصت و زمان استخدام فرزندان دختر در حال سپری است ( محدودیت سنی استخدام ) , فراکسیو ن زنان مجلس با طرح 9 ماه افزایش مرخصی , خیانت بزرگی به جامعه دخنران و خانم ها نمودند.
 • بی نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  3 2
  باسلام به نظر من مثل اینکه فراموش کرده ایم زنان مادران جامعه هم هستند و باید علاوه بر اینکه در بیرون خانه شغلهای متفاوتی دارند باید باز به منزل برگردند و وظیفه مادری خودشان را به نفع احسن انجام بدهند که من فکر می کنم با این ساعت کار زیاد خانم ها که تا ساعت 5بیرون از منزل فعالیت دارند تا برسند خانه ساعت 6 می شود آیا می توانند نسل خوبی تحویل این جامعه بدهند پس باید دولت برای مادران شاغل تسهیلاتی در نظر بگیرد و ضمانت اجرا آن هم به عهده بگیرد.البته خوبه این رو هم بدانید از دامن زن مرد به معراج می رسد.
 • بی نام A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
  4 0
  شما ها چه را دعوا می کنید ما ازترس ازدست دادن شغلمون بچه دار نمیشیم شما چونه یه ماه ودوماه رو می زنید
 • بی نام IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
  5 0
  ای بابا اصلافکر بچه 6 ماه هستید که چه جورباید توی مهد از ساعت 8با 3 بعدازظهر باشه آخه خدا را خوش می یاد حداقل 3 ماه هم بیشتر پیشمون باشه سه ماه
 • بی نام A1 ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  1 4
  شما که نظر مخالف میدی یا مادر نیستی یا بچه نداری که بفهمی مرخصی زایمان چی و فرق بچه شش ماهه با 9 ماهه چقدره این تیتر ها هم بهانه برای عدم اجرای آن است
 • بی نام IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  3 20
  ههههههه با با دست مریزاد این یه بحث کارشناسی شده است واقعا که اونطرف آب دارند بهترین بسته های تشویقی ورفاهی رو برای بچه دار شدن و افزایش جمعیت با حلوا حلوا به مردم می دند این جا درحالی که تمام سیاست های کنترل جدیدا برچیده شده و دارند سه ماه مرخصی اضاف می کنند به مذاق چند نفر خوش نمی یاد ظاهرا یا بچه ندارید یا این که کلا از قضیه غافلید.انشا الله که به زودی طرح تصویب بشه این کشور به گفتهی رهبری احتیاج به جمعیت بیشتر داره