رهبر حزب‌بیتنا تاکید کرد که از میانجی‌گیری ترکیه میان اسرائیل و سوریه خبری نیست

اوضاع سیاسی در داخل اسرائیل تعریف چندانی ندارد. درست در روزهایی که فشار افکار عمومی بر دولت بنیامین نتایناهو نخست‌وزیری این رژیم برای آزادی شلیط و تن‌دادن به خواست حماس در تبادل اسرا ،افزایش یافته‌است،شکاف سیاسی در ائتلاف حاکم بیداد می‌کند . اواخر هفته گذشته بود که نتانیاهو در اقدامی عجیب از تمایل خود برای حضور حزب کادیما در ائتلاف حاکم سخن گفت . هر چند تزیپی لیونی در جامه رهبر این حزب ،پیشنهاد نخست‌وزیر را رد کرد اما ذات مطرح کردن این تمایل نشان‌دهنده شکاف میان لیکود و حزب بیت‌نا است . رهبری حزب بیت‌نا را آویگدور لیبرمن بر عهده دارد . تندروترین سیاستمدار این‌روزهای اسرذائیل که حتی به اعراب اسرائیلی هم رحم نمی‌کند . لیبرمن از زمان اغاز مذاکره میان اسرائیل و حماس برای آزادی گلعاد شلیط تا‌کنون بارها هشدار دادة‌است که مخالف آزادی اسرای فلسطینی است که در کشته‌شدن اسرائیلی‌ها در چند دهه گذشته دست داشته‌اند .

البته ساز مخالف لیبرمن با میانه‌روهای اسرائیلی به همین موضوع ختم نمی‌شود . وزیر امور خارجه کابینه نتانیاهو با تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل در کنار هم مشکل دارد . مخالف مذاکره با تشکیلات خودگردان فلسطین است و سرسختانه تاکید دارد که صلح با فلسطینی‌ها در حال حاضر اولویت اصلی دولتش نیست .
در این میانه مردی در کاخ سفید نشسته است که بارها بر حمایت بِ‌قید و شرط دولتش از اسرائیل اذعان داشته اما به دنبال پایان دادن به مناقشه خاورمیانه در دوران ریاست‌جمهوری خود است . اوباما به شدت مخالف حضور تندروهایی مانند لیبرمن در ساختار دولت اسرائیل است . در میان کشورهای اروپایی هم کم نیستند کسانی که بارها در خفا و آشکار به نتانیاهو برای حضور لیبرمن در کابینه‌اش هشدار داده‌اند .

اکنون نتانیاهو ر بن‌بست سیاسی عجیبی گرفتار شده است. لیونی که حزبش در انتخابات در مجموع یک رای بیشتر از لیکود به دست آورده بود،چندان از دست و پا زدن‌های رقیب در این روزهای سخت ناراضی نیست . او از همان روزهای نخست ائتلاف حاکم،پیش بینی امروزی را می‌کرد که نخست‌وزیر دست دوستی به سمتش دراز کند .
آویگدور لیبرمن اما در تازه‌تیرت اظهارات خود نوک پیکان حملاتش را به سمت ترکیه نشانه رفته است . در شرایطی که ترکیه در چند سال گذشته شریک استراتژیک خوبی برای اسرائیلی‌ها بوده است،اظهارات تند و تیز نخست‌وزیری این کشور در خصوص کشتار زنان و کوئدکان در نوار غزه توسط ارتش اسرائیل خشم لیبرمن را برانگیخته است . ترکیه پیش از این ناآرامی‌ها نقش میانجی میان اسرائیل و سوریه را بازی می‌کرد . هم‌اکنون اما لیبرمن تاکید دارد که تا زمان حضور او در مسند وزارت امور خارجه ترکیه حق میانجی‌گری میان این رژیم و سوریه را نخواهد داشت .
آویگدور لیبرمن در دیدار با سفیران خارجی در تل‌آویو از ایهود باراک وزیر جنگ و بن الیعازر وزیر صنایع و بازرگانی ، به دلیل اعلام تمایلشان جهت از سر گیری میانجی گری ترکیه بین این رژیم و سوریه به شدت انتقاد کرد.

لیبرمن تاکید کرد: برخی طرف‌های حاشیه‌ای در دولت پیشنهاداتی مطرح کرده و از وجود شرایط برای ازسرگیری میانجی‌گری ترکیه خبر می‌دهند. من به آنها می‌گویم که نباید دچار توهم شوید و اظهاراتی را بیان کنید که با واقعیت مرتبط نیست.
وزیر امور خارجه این رژیم تاکید کرد: تا زمانی که من وزیر امور خارجه اسراییل باشم و حزب  بیت‌نا در دولت حضور داشته باشد، میانجی‌گری ترکیه صورت نخواهد گرفت.
وی گفت: چنانچه سوری‌ها خواهان مذاکره با ما هستند، این اقدام تنها از طریق ارتباط مستقیم امکان پذیر است.

 

کد خبر 32729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =