۰ نفر
۶ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۲

تزیپی لیونی پیشنهاد نتانیاهو را ترفنی سیاسی می‌داند

وزیر امور خارجه اسرائیل و رهبر حزب کادیما بر خلاف پیش‌بینی‌های انجام گرفته ، عضویت در دولت حاکم را رد کرد . قریب به ده ماه از تشکیل دولت در اسرائیل می‌گذرد . ماه مارس 2008 بود که اسرائیلی‌ها در انتخاباتی رای خود را به نفع راستگراها به صندوق انداختند . بنیامین نتانیاهو که رهبری حزب لیکود را بر عهده دارد ،ترجیح داد با رهبر حزب بیت‌نا ائتلافی داشته باشد . ائتلافی که از همان ابتدا بوی تندروی از آن به مشام می‌رسید . اکنون همزمان با نزدیک شدن به یک سالگی این دولت،بن‌بست در مذاکرات و مخالفت آویگدور لیبرمن رهبر حزب بیتنا با هر تصمیم نخست‌وزیری ،عرصه را بر نتانیاهو بسته است . در این شرایط بی‌بی دست دوستی به سمت لیونی دراز کرده و از او خواست که با حضور در ائتلاف مقدمات به حاشیه رانده شدن لیبرمن را فراهم سازد . خانم وزیر اما با مخالفت با این پیشنهاد ،بازی سیاسی با حزب حاکم را وارد مرحله جدید کرده است .

نتانیاهو پیش از این تاکید کرده بود که حتی اگر تزیپی لیونی با این پینشهاد مخالفت کند ، برای عضویت اعضای حزب کادیما به رهبری لیونی در دولت تلاش خواهد کرد.
نتانیاهو در بخشی از سخنانش در این خصوص گفت: اطز حضور لیونی در قدرت استقبال می‌کنم. اما هیچ تصمیمی برای متوقف کردن تلاش برای توسعه پایگاه دولت ائتلافی ندارم.
لیونی پس از دیدار روز پنجشنبه با نتانیاهو ضمن اعلام یک سری ملاحظات و تردیدهای جدی اظهار داشته که این پیشنهاد از سوی نتانیاهو یک ترفند است. این روزنامه افزود: لیونی گفته است این یک چرخش موضع رسانه‌ای شفاف از سوی نتانیاهو است.

اما با توجه به تهدید چند تن از اعضای حزب کادیما برای پیوستن به دولت نتانیاهو، تزیپی لیونی این مساله را در برنامه خود برای مذاکره با رهبران حزب کادیما قرار داده است.
پیشنهاد نتانیاهو در حالی مطرح است که حزب کادیما دچار اختلافات داخلی شده و نخست وزیر در تلاش برای حفظ ثبات در دولت این رژیم است.

 

کد خبر 32593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =