تسنیم نوشت:

19 روز پس از یکصدمین روز عمر دولت تدبیر و امید وزیر راه و شهرسازی مهمان برنامه نگاه یک بود و عملکرد وزارتخانه متبوعش را در حوزه های مسکن و حمل ونقل تشریح کرد.

عباس آخوندی سخنانش را با انتقاد از سیاست های هشت سال اخیر در بخش مسکن آغاز کرد و با بیان این که مسئله ای که در 100 روز فعالیت دولت یازدهم با آن مواجه بودیم یک سری برگشت های بنیادی است از برنامه های اجرا شده در راستای اصل 44 قانون اساسی، سهام عدالت، توزیع یارانه ها و سیاست مسکن مهر به شدت انتقاد کرد.

وی با اشاره به این که نتیجه اقداماتی که از سال 84 اجرا شد وابستگی مردم به دولت، افزایش تورم و کاهش تولید بود، اظهار کرد: تا پیش از اجرای طرح مسکن مهر سالانه 60 میلیون مترمربع ساختمان ساخته می شد و مردم می توانستند خانه مورد نیاز خود را از بازار تهیه کنند و عمده سیاست ها در جهت توانمندی مردم بود.

وزیر راه و شهرسازی با طرح این پرسش که با اجرای طرح مسکن مهر چه اتفاقی افتاد، گفت: مسکن مهر 8500 هکتار به محدوده شهرها افزود و جمعیت تهران به مرز غیرقابل قبولی رسید. شهر پرند برای 130 هزار نفر طراحی شده بود که با یک مصوبه به 700 هزار نفر  افزایش یافت. شهرهای پردیس و هشتگرد نیز برای جمعیت 170 و 160 هزار نفر طراحی شده بودند، اما این دو شهر نیز با یک مصوبه به 400 و 600 هزار نفر جمعیت افزایش یافتند.

آخوندی با بیان این که این داستان به ظاهر به نفع مردم بود، یادآور شد: در مسکن مهر تمرکز بر گروه های 1، 2 و 3 بود در حالی که سیاست ها به درد این گروه ها نمی خورد و در نهایت به عدم تعادل در مسکن و حوزه شهری دامن زد.

وی تاکید کرد: این حرف ها را از این جهت مطرح می کنیم تا با همدیگر برای نجات کلانشهر ها فکری بکنیم. دولت مجبور است یک سری حقایق را با مردم مطرح کند و نمی توانیم بدون گفتن این حقایق تغییر مسیر دهیم.

وی در واکنش به سخنان مجری برنامه مبنی بر این که رئیس جمهوری در کارزار انتخاباتی در باره مسکن مهر گفته بود اصلا این طرح خوب بوده و مورد بازنگری قرار می گیرد، گفت: برنامه من این است که کل مسکن را ببینم و باید برای کل مردم مسکن را در نظر بگیریم. اولین مشکل من این بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که باید کاری را انجام دهیم که همه مردم قدرت خرید مسکن را پیدا کنند، افزود: دولت نباید در قیمت گذاری و تولید مسکن دخالت کند و برنامه های اقتصاد کلان و خرد به گونه اجرا شودکه یک قدرت خرید با پس انداز 5 تا 6 باربر شود.

*پرداخت وام 100 میلیونی توسط صندوق های پس انداز

آخوندی  در ادامه با اشاره به پرداخت تسهیلات در قالب طرح مسکن مهر گفت: آیا با 20 میلیون تومان می توان خانه خرید. یکی از برنامه هایم این است که در قالب صندوق های پس انداز مسکن بیش از 100 میلوین وام به مردم پرداخت شود.

وی درباره رایزنی برای افزایش تسهیلات مسکن مهر با بانک مرکزی گفت: در این باره رایزنی نکرده ام و درباره کل برنامه مسکن با بانک مرکزی صحبت کردیم. ایده من این است که خانه ای با سلیقه خودم برای 2 میلیون نفر بسازم یا این که 2 میلوین نفر با سلیقه خودشان خانه بسازند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که گروه هایی را مامور به روزرسانی طرح جامع مسکن کرده ام، بیان کرد: بر این اساس مدل های مالی، فنی و مهندسی برای اقشار مختلف جامعه تهیه می شود که امیدواریم تا پایان سال این کار انجام شود.

*در یک جلسه یک طبقه روی شهر تهران گذاشته شد

سیاست های شهرداری تهران نیز از انتقادهای آخوندی در امان نماند و وی در بخشی از برنامه دیشب نگاه یک به التماس کارشناسان در خصوص یکی از تصمیمات شهرداری پایتخت اشاره کرد.

وی در این باره اظهار کرد: 9 اردیبهشت سال گذشته در یک جلسه شهرداری یک طبقه روی شهر تهران گذاشته شد. سوم اردیبهشت کارشنانسان ان زمان یک نامه خواندنی نوشتند و التماس کردند که این کار را نکنند چراکه تهران با مشکل مواجه می شود.

آخوندی ادامه داد: جمعیت پذیری تهران به بالای 12 میلیون نفر رسیده است، اما مگر می شود با توجه به وضعیت ترافیک، آلودگی و تامین آب این گونه شهر را اداره کرد. باید از مردم پرسیده شود آیا دوست دارید این روند ادامه پیدا کند. کسی با مردم این گونه با صراحت صحبت نکرده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، با مصوبه کمیسیون ماده 5 حدود 500 هزار مترمربع از باغات تهران از بین رفته است.

*ساخت مسکن در شعاع 150 تا 200 کیلومتری شهرها

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش  با اشاره به این که وقت آن رسیده که با مردم گفت وگو کنیم، اظهار کرد: اولین اتفاق جلوگیری از توسعه شهرهاست و جمعیت و اشتغال باید به سمت شهرهای متوسط رفته و از بارگذاری جمعیت در شهرهای بزرگ خودار شود. بنابراین مسکن باید در فاصله 150 تا 200 کیلومتری شهرا ساخته شود.

*صندوق های پس انداز برای خانه دار کردن مردم

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه راه اندازی صندوق های پس انداز گفت: در هشت سال گذشته کسی نگفت اگر می خواهید خانه دار شوید باید پس انداز کنسد. در حال حاضر دوستان در حال تهیه طرح صندوق های پس انداز مسکن هستند که در قالب آنها در مدت 3 تا 5 سال مردم می توانند با پس انداز 25 تا 30 میلیون تومان خانه دار شوند.

آخوندی با اشاره به راه اندازی صندوق های املاک و مستغلات درباره اخذ مالیات از خانه های خالی اظهار کرد: حتما باید در اولین خرید خانه مالیات های به شدت کاهش یافته و در حد صفر باشد، اما در خریدهای دوم، شوم، چهارم و... باید مالیات ها افزایش یابد.

وی با اشاره به آمار مرکز آمار ایران مبنی بر وجود 450 هزار واحد مسکونی خالی در تهران، تصریح کرد: مالیت تصاعدی داستان سوداگری را پایان می دهد.

*معاملات مسکن مهر آزاد می شود

وزیر راه و شهرسازی  در ادامه گفت: گفته می شود مردم حق خرید و فروش مسکن مهر را ندارند، چرا حق فروش را ندارند باید مسکن مهر خود را تبدیل به احسن کنند. اعتقادی به بگیر و ببیند ندارم و به همین منظور تا چند هفته آینده بخشنامه آزاد شدن معاملات مسکن مهر را صادر می کنم.

*20 هزار مسکن مهر آماده افتتاح است

آخوندی  با بیان این که 1.2 میلیون واحد مسکن مهر تحویل شده و 800 تا 900 هزار واحد آن باقیمانده است، تصریح کرد: در حال حاضر 20 هزار واحد آماده عرضه است و در 100 روز عمر دولت یازدهم 1600 میلیارد تومان تسهیلات به پروگه های مسکن مهر تخصیص یافته است. همچنین در این مدت 60 هزار واحد مسکن مهر به مرحله نازک کاری رسیده اند.

وی با تاکید بر این که تا پایان سال آینده بیش از 80 درصد واحدهای مسکن مهر تحویل متقاضیان خواهد شد، افزود: گروهی دروزارتخانه مامور مستندسازی تمام پروژه های مسکن مهر شده اند و باید گفت این طرح مهمان 5 دولت آینده خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش یکی از بینندگان برنامه گفت: با بنیاد شهید توافق کردیم در هر کجای ایران که اعلام کنند خانه را با قیمت  های دولتی در اختیار جانبازان قرار خواهیم داد.

*ارزش 200 هزار میلیارد تومانی راه های کشور

بخش دوم برنامه نگاه یک به حوزه حمل ونقل اختصاص داشت.وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ارزش راه های موجود کشور 200 هزار میلیارد تومان است، گفت: نگهداری راه ها و تجهیز آنها به سیستم های کنترلی الکترونیک دو برنامه ما در این بخش خواهد بود.

آخوندی با بیان این که حمل ونقل یک صنعت ملی است و وابستگی آن به خارج بسیار اندک است، اظهار کرد: با توجه به شرایط تنگای بودجه کشور باید برای تامین مالی یک نگاه بیرونی داشته باشیم و از فاینانس برای پروگه های حمل ونقل استفاده کنیم.

وی با اشاره به این که اظهارات در این خصوص که درآمدهای ناشی از ترانزیت بادرآمدهای نفتی برابری می کند اغراق آمیز است، گفت: هم اکنون سالانه 12 تا 13 میلیون تن بار ترانزیت می شود و ظرفیت بنادر 186 میلیون تن است که از این ظرفیت 140 میلیون تن استفاده می شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به این که 40 میلیون تن ظرفیت خالی در بنادر داریم در بهترین حالت ممکن ظرفیت ترانزیت کشور بیش از 50 میلیون تن در سال نخواهد بود.

به گفته آخوندی، هدفگذاری برای افزایش 20 میلیون تنی ظرفیت ترانزیت تا سال 96 محقق خواهد شد.

وی با بیان این که ظرفیت حمل مسافر از طریق شبکه ریلی باید از 27 میلیون نفر تا سال 96 به 40 میلیون نفر افزایش یابد، افزود: همچنین ظرفیت 34 میلیون تنی حمل بار تا سال 96 باید به 64 میلیون تن افزایش یابد.

*برقی کردن خط آهن تهران-مشهد هنوز شروع نشده است

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این که برقی کردن راه آهن ترهان-مشهد هنوز آغاز نشده است، گفت: با توجه به حجم بالای اعتبارات مورد نیاز، این پروژه باید با فاینانس خارجی انجام شود و اعتبار مورد نیاز آن حول و حوش میلیارد دلار است.فکرهایی برای فاینانسور این پروژه داریم.

آخوندی در خصوص آزادراه افسانه ای تهران-شمال نیز اظهار کرد: این پروژه کاملا نامتوازن است، اگر قطعه یک این آزادراه به اتمام برسد ایجاد مشکل می کند. دو راه حل برای این کار مد نظر است؛ یکی آن که همزمان با ساخت قطعه یک که در حال حاضر حدود 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد افزایش ظرفیت جاده موجود تهران-شمال نیز انجام شود. دیگری این که پس از اتمام قطعه یک بهره برداری از آن را انجام ندهیم و همزمان با ساخت قطعات 2 و 3 که پیشرفت فیزیک ندارند از این قطعه استفاده شود.

وی با بیان این که قطعه یک 2.5 سیاله تمام می شود، تصریح کرد:مشکل ما در آزادراه تهران-شمال اعداد بزگ مقیاس برای اعتبارت است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به این که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه فرودگاه امام باید به یک شهر تبدیل شود، خاطرنشان کرد: این شهر فرودگاهی به سیستم های جاده ای ریلی وصل می شود و یک بندر خشک در اطراف تهران داریم که در آن حمل ونقل ترکیبی خواهیم داشت.

آخوندی با اشاره به این که موافق تفکیک پرواز حجاج نیسیتم، بیان کرد: تفاوتی بین حجاج و سایر مسافران حمل ونقل هوایی نیست.

*میکروب ها ایجاد مزاحمت می کنند

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص وضعیت نوسازی ناوگان هوایی به توافق اخیر ژنو اشاره کرد و افزود: وقتی رخم کهنه ای می خواهد ترمیم شود خیلی از میکروب ها مانند صهیونیست ها و القاعده ایجاد مزاحمت می کنند و آمریکا نیز تحت فشار صهیونیست ها این کار (تحریم 19 نفر) را انجام داد.

آخوندی با بیان این که به حرف آنها (آمریکا) اعماد نمی کنیم، گفت: باید به دنبال منافع ملی باشیم و به این فراز و نشیب ها واکنش نشان ندهیم. خیلی بدبین نیستم و اگر به جایی برسیم بیش از 100 هواپیمای زمینگیر ناوگان هوایی از طریق تامین قطعه عملیاتی می شوند.

وی ادعای رویترز مبنی بر مذاکره ایران برای خرید 400 فروند هواپیما را تایید نکرد.

آخوندی در پایان اظهار کرد: دوست دارم با مردم صادق باشم، شاید حرف من تلخ و پذیرش آن سخت باشد، اما کسانیکه حرف هایی در خصوص ساخت مسکن زدند به بن بست رسیدند و در مجموع باید فضا را برای زندگی بهتر فراهم کنیم.

3131

کد خبر 327639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  90 16
  ما امیدواریم که با این طرح آقای وزیر بتونیم صاحب خونه بشیم.
  • بی نام IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   15 3
   شما در دولت جدید اگر تونستی فقط یک میلیون تومن از بانکهای خصوصی یا دولتی وام بگیری منتظر باش تا صد میلیون هم بهت بدهند!رفتم بانک ملت گفتم دو میلیون وام ضروری میخوام(تازه مشتری خوش حساب هم هستم و وام هم سالهای قبل گرفته بودم که تسویه کامل شده):میگه 4 میلیون بیار و 6ماه بخوابون تو حساب ! تا 6 ماه بعد بهت 2 میلیون وام با نزول(24 درصد ) بدیم(این اعداد دیگه بهره و سود نیست رسما ربا و نزوله).گفتم مرد حسابی اولا گفتم وام ضروری یعنی حداکثر 10 روزه میخوام و ثانیا 4 میلیون داشتم که وام 2 میلیونی میخواستم چیکار؟!!!!!
 • علیرضا A1 ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  من هر ماه 500 هزار تومان اجاره میدم با کلی پول پیش اگر دولت 100 میلیون به من وام بده من خانه دار میشم حداقل با 700 -800 تومن قسط خیالم راحته خانه میشم-اگر این طرح اجرایی بشه بازار برای خرید و فروش خوب میشه عوضش اجاره ها کم میشه-طرح خوبیه
  • بی نام IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   12 2
   اونوقت به نظرت قیمت مسکن چند میشه که شما بتونی خونه دار بشی؟
  • بی نام IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   8 4
   مطمئن باشید این کار مثل یک قرص مسکن در مدت کوتاهی جواب خواهد داد زیرا طمع کاران به محض راه افتادن بازار قیمت را بالا خواهند برد اگر یک ساز و کارمناسب برای قیمت گذاری و سپس الزام قانونی و بعد از آن افزایش وام مسکن باشد، اثر تورمی این وام روی قیمت مسکن را میتوان تا حدودی کنترل کرد و اثر وام را در دوره بلند مدت تری خواهیم دید از دولت خواهش میکنیم مجموعه عوامل را در نظر بگیرد تا دست سود جویان کوتاه شود
  • بی نام GB ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   9 4
   وقتي وام مسكن زياد بشه قيمت خونه هم به شدت بالا ميره بازم ميشه همون آش و همون كاسه. 100 مليون وام ميشه مثله 20 تومن الان.
  • بی نام IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   12 2
   آقاي عليرضا من وام براي مسكن فرسوده گرفتم با هزارو يك مشكل و چند ميليون پول زير ميزي دادم اما الان پشيمونم چون وقتي براي بازپرداخت وام حساب كردم ديدم بانك سوده 40 درصدي ميگيره تمام آقايان هم مي دانند ولي بروي مباركشان هم نمي آورند .
  • بی نام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   13 2
   منم ماهی همینقدر اجاره میدم ولی دوست عزیز اون خونه‌ای که الان 100 میلیونه و ما نمیتونیم بخریمش اگه ما این وام رو داشته باشیم و بتونیم بخریمش دیگه قیمتش 100 میلیون نیست. اولین اتفاقی که بعد از اعلام این وام میافته گرون شدن جهشی قیمت مسکنه!
  • دلال واسطه بساز و بفروش A1 ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   3 7
   من بساز و بفروشم ، دلالی خانه هم انجام میدم (بطور قولنامه ای که جایی ثبت نشه تا مجبور به دادن مالیات بشم) ، عمرن ، اگه ببینم 100 میلیون تو دست شما و امثال شما قرار گرفته و من حاضر باشم به قیمت امروز بازار ، خانه ها و املاکم را بفروشم !!!!!!!!!!! من تمام زندگی و ماشینهای گرانقیمت و ثروت چندین میلیاردیمو از تورم و دلالی بدست آوردم ، اونوقت با وجود یه همچی طرح نابی ، دست رو دست بزارم و قیمتها را ثابت نگه دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام GB ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   7 0
   فکر میکنی اگه وام 100 میلیونی بدن قیمت خونه ثابت میمونه؟!!! نه عزیز جان!!! قیمت خونه هم به اندازه ی همون وام 100 میلیونی بالا میره! اینقدر ساده نباش!!!!
 • بی نام IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  74 23
  وقتی 25 میلیون تا 35 میلیون پس انداز کردید در 3 سال آنوقت با این تورم قیمت خانه شده 2 تا 3 برابر شده و ان 100 میلیون هم دیگه دردی دوا نمیکنه
  • بی نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   2 0
   تازه همين هم كه ميگي يعني ماهي يك ميليون پس انداز كه اكثريت مردم اين توان رو ندارند!
 • مجید IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  2 2
  پیشنهاد میکنم برای خانه دار کردن مردم ، دولت خودش خانه بسازه وبعد به مردم واگذار وهزینه ان را قسطی از مردم بگیره و بعد سند بنام کند.البته با توجه به فرهنگ مردم نه اینکه مانند مسکن مهر بیاد در شهر های کوچیک ، یک بلوک 20 واحدی خیلی شلوغ بسازه و 20 خانواده بکنه تو یک اپارتمان که قطعا برای هر 10 بلوک باید یک پاسگاه نیروی انتظامی مستقر کنه برای رفع مشکلات مردم.که بنظر من این یک جنایته وباید با مسببان ان برخورد شود.
 • بی نام EU ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  1 2
  حالا تو راه حل بده ببینیم چند مرد حلاجی
 • بی نام IR ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  1 3
  آقای آخوندی کلاً متشکریم ولی اینکه دولت قبلی فرزندی بدنیا آورد به نام مسکن مهر باید حتماً این طرح تمام شود بعد اختراع جدیدشما رونمایی شود مسکن مهر اینقدرهم بزرگ نبود مدیران خوبی نداشت آقای آخوندی یک بچه مثل هدایت شده میرعامل پردیس با1000تاپرسنل حقوقشون راکی میده متقاضیان مادرمرده کارشون چیه پاسکاری کاغذ بازی وگرنه آقای آخوندی مثلاً با70میلیون هرمتقاضی شماحساب کن 1000تا متقاضی 45میلیون سهم متقاضی 25میلیون سهم دولت وام نمیشه توپردیس خونه ساخت خوب میشه مدیرنداشت سازنده ها پیمانکاران هی بازی در آوردند کاررا شل کردند از اول برای آنها روز شمارنگذاشتند شاید الان اینطوری نبود وخیلی ها صاحب خونه بودند با همون پردیس بی امکانات
 • 36 IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  7 3
  الان من چند نفر رو میشناسم که وضعشون خوبه چند تا خونه دارن و تو پرند چند تا مسکن مهر تحویل گرفتن اما خود من مستاجرم و نتونستم توی مسکن مهر خونه بگیرم دولت عزیز من فکر میکنم اگه شما دارید وام 100 ملیونی میدید دوباره همون پولدارا میگیرن نه ما ها ؟
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  2 3
  آقای وزیر ! اگر قرار انتخاب دست مردم باشه تا خانه دلخواه را بخرند چرا باید به 100 یا 200 کیلو متری تهران بروند ! اقای وزیر محترم شما هم مثل خیلی ها قشنگ صحبت می کنید ! ولی کی این امر اجرایی می شه خدا می دونه !
 • بی نام A1 ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  2 3
  راستی مسکن مهر با ۲۰ میلیون وام علت العلل تورم و افزایش نقدینگی از سوی دولت راستگویان معرفی شد حالا صد میلیون تومان وام اصلا هیچ اثری ندارد؟؟ راست گویی در ناصیه این دولت حک شده است و پاک شدنی هم نیست
  • بی نام A1 ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   3 0
   برای این که اون وام از ذخیره بانک مرکزی میاد ولی این پول از پس انداز خود مردم است.
 • علی A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  3 2
  این سیاست ها بشرط کاهش و کنترل تورم کارآمده و الا نه تنها دردی دوا نمیکنه که اوضاع بدتر هم میشه ضمن اینکه قیمت مسکن در ایران مثل قیمت پراید غیر کارشناسیه
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  6 2
  تجربه ثابت كرده تو ايران طرحي كه اكثريت مردم قبولش داشته باشن و مناسب باشه معمولا اجرا نميشه
  • بی نام A1 ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
   1 0
   هزار تا لایک
 • بی نام IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  29 11
  خدا کنه همه این حرف ها راست باشه
 • جواد IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  52 4
  این طرح زمانی برای قشر کم درامد خوب میشه که فرد با حدود 30 تا 40 میلیون پس انداز در بانک، در نهایت بعد از شش ماه تا یک سال بتونه وام خود رو دریافت کنه و خونه خرید کنه، نه اینکه 30 تا 40 میلیون کل سرمایه خود را در بانک بزاره بعد از 3یا 4 سال بگن به این شرط و اون شرط بیا وامتو بگیر
 • بی نام A1 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  55 20
  این آقا انگار نمیدونه اینجا ایرانه و وزیر مسکن عملا در زمینه مسکن هیچ کارست ! حرفهای یه دلال مسکن به مراتب قابل استناد تره تا حرفای ایشون
 • بی نام IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  80 21
  100 تا وام بدی 300 تا میره رو خونه! جون مادرت کاری نکن
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  4 2
  آقا من 26 سالمه به امید مسکن مهر میخواستم زن بگیرم شما ثبت نام و قطع کردی . . . امیدوارم کاری نکنید که به شخصه بگم اون بنده خدا خیلی بهتر بود از اینا . . . . مسکن 35 متری دیدی تا حالا از نزدیک ؟ بهش میگن دخمه . . . تو رو خدا شعار نده طرح های خوب بده
 • بی نام IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  3 0
  تجربه نشان داده همیشه افزایش وام مسکن باعث بالارفتن نقدینگی و بالارفتن قیمت خانه ها شده. چه بخواهیم و چه نخواهیم
 • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  1 0
  لطفا آقای وزیر مسکن ، قبل از طرح دادن و بیان ارقام و اعداد بالا ، یه مشورتی با اقتصاد دانان بکنند . در دولت قبل که برای هر واحد مسکن مهر 20 تا 25 میلیون وام میدادند که تازه یکجا هم نبود ، نقدینگی هشت برابر و تورم و گرانی اینی شد که میبینیم (بقول خود دولتیها که 50درصد عامل افزایش نقدینگی و تورم را مسکن مهر ارزیابی میکنند) ، حالا شما میخواین 3 الی 5 ساله نفری 100 میلیون بدین ، خود خبرش باعث گرانی و رشد قیمتها میشه چه برسه به عملش بجای این طرح ها یه فکری برای بالا بردن دستمزد و حقوق مردم بکنین ، مردم خودشون از عهده سایر مشکلات بر میان
 • مهدی IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  3 0
  جناب آقای وزیر اتفاقاً این صحبتها به صحبتهای آقای احمدی نژاد شبیه است شما را بخدا قبل از حرف زدن کمی جستجو کنید و مشاوره بگیرید چنین وامی فقط باعث بالاتر رفتن قیمت مسکن میشود و بعد وامها قطع شده و خانه های 70-80 میلونی در شهرهای کوچک هم به 500-600 تومن میرسد و دیگر کاری از دست هیچ کس ساخته نیست! چرا در این کشور هیچکس قبل از بیان عقیده شخصی خود تحقیق نمیکند، حتی در پستهای کلان؟؟!!! به هر حال قبول کنیم پروژه مسکن مهر بر خلاف تمام طرحهای اقتصادی و عمرانی دولت صحیح بود.
 • جوان ایرانی A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  1 1
  با آزاد شدن معاملات مسکن مهر , بازار مسکن رونق میگیره و بازار از رکود خارج میشه. و این به نفع همه هستش
 • مستاجر IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  4 0
  من يه پزشكم كه اجاره نشين هم هستم، جون مادرت وام رو نبر بالا!! الان يه خونه ٦٠ متري رهن كردم ٧٠ تومن. با صد تومن وام شما ( حتي اگه همين فردا بدون پول تو بانك خوابوندن بديد) اين خونه كه ٤٠٠ تومن هست رو كه نميشه خريد، اما همين خونه يهو ميشه ٥٠٠ تومن و عملا بهار سال آينده رهنش ميشه صد تومن!! يعني با يك تصميم شما ( كه سودش به بساز و بفروش ها ميرسه) عملا مردم خونه دار كه نميشن كه هيچ، يه تكوني هم به بازار اجاره و فروش دادي و يه سي، چهل تومن از جيب ما به سمت صاحبخونه ها حركت دادي!
 • بی نام IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  11 5
  آقاب رئیــــــــــــــــــــس جـــــــــــــــمهور لطفا به وزیرتان بگوییــد سکــــــــــــــوت کند قیمت مســـــــــــــکن داره میـــــــــــــاد پایین متاسفانه آقای آخوندی عین اقای سیف بانک مرکزی داره عمل مــــــــــیکنه که با حرفهاش میخواد از ریزش قیمت در بازار مسکن جلوگیری کنه اینه دولت تدبیر و امیـــــــــــــــــــــــد؟ دوستان باهوش باشــــــــــــــــید همان اتفاق جلوگیری از ریزش قیمت دلار را وزیر مسکن ماهرانه برای جلوگیری از ریزش قیمت مسکن داره انجام میـــــــــــــــده به هوش
 • بی نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  3 0
  وام صد میلیونی یعنی گران شدن چند برابری مسکن. راستی ، آقای وزیر 5 سال پس انداز کنیم و چندین سال قسط وام 100 میلیونی بدیم ،اون وقت تازه بریم 200 کیلومتر خارج از شهر زندگی کنیم؟اون وقت دولت قبلی بد کرده شما داری اصلاح میکنی؟
 • محسن A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  0 6
  به نظر من که این طرح وام خیلی خوبه. چون یه جورایی قیمت مسکن داره زیادی پایین می آد. و این زیاد پایین اومدن اصلاً خوب نیست. مگه توی کشور ما چه کالایی تو سال 92 ارزون شده که ما توقع داریم مسکن ارزون بشه. اگه مسکن بیش از حد پایین بکشه. سرمایه گذاری توی مسکن هم کم میشه. و این یعنی کمبود مسکن ظرف یکسال آینده . تازه اون موقع هست که همه می فهمن چه اتفاقی افتاده و یهو قیمت ها چند برابر میشه. به نظر من که وزیر محترم مشکل الان رو خیلی خوب درک می کنن.
 • سعید A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  5 0
  وزیر محترم اهداف خاص خود رادنبال میکند در حقیقت ایشان با مطرح کردن این حرفها می خواهد جلوی پایین آمدن قیمت مسکن را بگیرد وباعث رشد قیمت مسکن شود تاکسانی که تعدادزیادی مسکن ساخته اند به سود بیشتری برسند .سیاستهای ایشان باسیاستهای وزیر محترم دارایی متفاوت است .درحالی که دکتر طیب نیا مهمترین برنامه برای مهار تورم را کنترل نقدینگی می داند وزیر مسکن به دنبال بالا بردن قیمت مسکن است آن هم باهر هزینه ای. وقتی صاحبان قدرت در خدمت صاحبان ثروت هستند هزینه آن راباید اقشار ضعیف تربپردازند.متاسفانه رییس جمهور محترم به علت عدم اشراف کافی به مسایل اقتصادی توانایی هماهنگی بین تیم اقتصادی رانداردوامیدها را برای آینده اقتصادی کم رنگ می کند
  • حمید A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
   1 0
   درود بر شما سعید جان با شما کاملا موافقم. حرف دل من و ملیونها هموطن مستاجر بی خانه را گفتید.
 • ایراندوست A1 ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  0 1
  مشکل ماایرانیها اینه که عجولانه نظرمیدهیم فرمایشات جناب وزیربنظرم عالیه اگراعمال قانون بشه قضیه دریافت مالیات پلکانی ازدارندگان املاک اجرابشه نتیجه مثبتی خواهدداشت دیگه املاک خالی مشاهده نمیشه البته دولت بایدمشوقهایی هم بایدبده که بحثمون طولانی میشه ازاینکه ایشان میففرمایند شهرهایی در200کیلومتری ایجاد بشه درست میفرمایند چه فرقی میکنه برای من نوعی که مستاجرهستم ورویایی صاحب خونه شدن رودارم مطمین باشید دراحداث شهرهای جدیدباتوجه به اینکه شهرهای جدید بااصول مهندسی جدیدازپایه ساخته نیشن خیلی ازاین قسمتهایی که داریم بهتر چون طراحی ازپایه علمی وزیباسازی شده میشه ازلحاظمشاغل هم درهمان شهرهای جدید برای همه کاراست چون ی شهر ازاداری وتجاری وغیره بهترین طرح است بشدط ایفقط اسکناس چاپ نشه برای ا
 • مرتضی IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  3 0
  نظرات سایر عزیزان منو که می خوام خونه بخرم سردرگم کرده از سویی وزیر میگه این وام تاثیری در قیمتها نداره از سویی نظرات مردم چیز دیگری است موندم الان خونه بخرم یا منتظر طرح دولت باشم در حال حاضر هم قیمت ها روند نزولی داره واقعاً گیج شدم.....
 • مریم IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  ماشااله چقدر کارشناس داریم . ای کاش یه فالگیر داشتیم که پیش بینی هاش درست بود . آخه تو ایران که کارشناس درست و حسابی نداریم . تو کشورهای پیشرفته با سیاستهای صحیح از الان تا 100 سال آینده رو میشه پیش بینی کرد ولی تو ایران تا فردا رو هم نمیشه پیش بینی کرد . خدایا چه جایی به دنیا اومدیم !!!!!!!!
 • بی نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  1 0
  اصلا نگران نباشید اگه این طرح اجرایی بشه قیمت خونه 5 برابر میشه پس بازم نمیتونید خونه بخرید