مهر نوشت:

دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: وزارت کشور از مهمترین وزارتخانه ها در جمهوری اسلامی ایران است. دلیل اهمیت این وزارتخانه به کار ویژه های آن بر می گردد.

این وظایف را می توان ترکیبی از امور سیاسی - اجتماعی، امنیتی - انتظامی و عمرانی - شهرداری دانست. زیرمجموعه وزارت کشور در هر استان، استانداری و فرمانداری است و این وزارتخانه به اداره امور درون مرزی کشور می پردازد . در واقع ، این وزارتخانه با شبکه اجرایی سرتاسر کشور روبرو است که مجری سیاست های نظام و دولت است.

در دولت یازدهم دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی توانست با آرای بالایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد و این امر می تواند عامل مهمی در همکاری و اجراسازی و برنامه های وزیر باشد این گزارش در پی آن است با بررسی و واکاوی برنامه های وزیر کشور، به بیان نقاط قوت و ضعف آنها بپردازد.

شرح وظایف وزارت کشور شامل «فراهم کردن موجبات حفظ نظم و امنیت در کشور، تامین آزادی های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون، اجرای سیاست عمومی، حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی با استفاده از مشارکت های عمومی، نظارت بر اداره امور مناطق کشور از طریق استانداران ، فرمانداران ، بخشداران و دهداران و رفع بحران های ناشی از حواث و وقایع غیرمترقبه » می شود.

در واقع وزارت کشور حافظ نظم و امنیت ، هماهنگ کننده سازمان های دولتی، محلی و مردمی در سطح شهرستان ها و استان ها و فراهم کننده موجبات اجرای سیاست های عمومی دولت است. تدوین سیاست های کلان در حوزه تقسیمات کشوری، اقوام و اقلیت ها، احزاب و تشکل ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا و طراحی برنامه های عملیاتی در این حوزه ها بر عهده این وزارتخانه است. همان گونه که ملاحظه می شود وظایفی که برای وزیر کشور تعریف شده را می توان ترکیبی از امور سیاسی - اجتماعی ، امنیتی - انتظامی و عمرانی - شهرداری دانست. در واقع، وزارت کشور به واسطه گستره وظایفی که دارد و هم اینکه به نوعی مسئول مدیریت سیاست داخلی کشور است اهمیت فوق العاده ای دارد. زیرمجموعه وزارت کشور در هر استان، استانداری و فرمانداری است و این وزارتخانه به اداره امور درون مرزی کشور می پردازد. در این وزارتخانه با شبکه اجرایی تمام کشور که مجری سیاست های نظام و دولت است روبروییم.

این گزارش در ادامه می افزاید: دکتر حسن روحانی و عبدالرضا رحمانی فضلی در مقاطع مختلف درباره وزارت کشور ، کارکردها و اهمیت آن سخن گفته اند. حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در تاریخ 28 مردادماه 1392 در مراسم تودیع و معارفه وزرای کشور دولت دهم و یازدهم ، سخنان مهمی درباره جایگاه این وزارتخانه در دولت ایراد کرد.

از نگاه رئیس جمهوری ، مشروعیت سیاسی نظام از طریق تلاش و برنامه ریزی و به دست مدیران این وزارتخانه محقق می شود ؛ زیرا در کشور، مشروعیت سیاسی نظام از طریق آرای مستقیم و غیرمستقیم مردم حاصل می شود.

در نتیجه مدیران وزارت کشور باید بکوشند اعتماد مردم را جلب و آنها را به مشارکت در انتخابات ترغیب کنند. همچنین این وزارتخانه موظف است ضمن رعایت قوانین و مقررات، شفافیت در انجام امور را بالا ببرد و در این صورت است که اعتماد مردم نیز نسبت به این وزارتخانه و همچنین کل دولت افزایش خواهد یافت.

به عقیده رئیس جمهوری، وزارت کشور یک وزارتخانه فرابخشی است و استانداران به عنوان یک مدیر معمولی در یک استان نیستند ، بلکه استانداران نمایندگان عالی سیاسی نظام جمهوری اسلامی در استان محسوب می شوند . استانداران به عنوان نمایندگان دولت مسئولیت امنیتی، اجتماعی، اقتصادی ، هر منطقه را بر عهده دارند.

از طرف دیگر به نظر می رسد برای نیل به سیستم حزبی و پاگرفتن و پررنگ شدن نقش احزاب در اداره امور نیاز به عزم جدی و پی ریزی برنامه های مدون از سوی نهادهای مختلف همچون مجلس شورای اسلامی و به ویژه وزارت کشور است که بدون شک یکی از مهمترین نهادها در این زمینه به حساب می آید و به همین دلیل نیاز به نگاه و توجه جدی تری در این حوزه احساس می شود.

به نظر می رسد موضوع احزاب گرچه به وفور در سخنان دولتمردان جدید برجسته شده اما می توان گفت که با توجه به مشکلات این حوزه و عدم شکل گیری سیستم حزبی به صورت اصولی نتوان به دستاوردهای قابل توجهی در این زمینه با ادامه این فرآیند دست یافت.

برای ایجاد سیستم حزبی در کشور باید عزم و برنامه جدی در این زمینه وجود داشته باشد. همان طور که گفته شد گرچه این بحث یکی از دغدغه های مشترک رئیس جمهوری و نیز وزیر کشور است ولی برای پیشرفت در این زمینه باید با برنامه ای مدون و مشخص، گام های عملی برداشت.

/27295

کد خبر 327703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =