ایسنا نوشت:

خبر خوشی که این روزها "نوبخت" با استناد به آمارهای مرکز آمار از آن سخن می گوید مهار تورم 12 ماهه و نقطه به نقطه ای است که شیب فزاینده آنها پس از یک سال در فواصل زمانی متفاوت متوقف و معکوس شده و امید برای رسیدن به تورم کمتر از 25 درصدی پیش بینی شده و حتی کمتر را در آینده ای نزدیک افزایش می دهد.

اگر چه تنها دو ماه از نزولی شدن تورم ماهانه می گذرد اما بیش از شش ماه است که تورم نقطه به نقطه این روند را در پیش گرفته و در این مدت 13 درصد کاهش یافته است.

طبق آمارهای اخیر مرکز آمار تورم نقطه به نقطه یعنی درصد تغییر قیمت ها نسبت به ماه مشابه سال قبل از 21.8 درصد در خرداد سال 91 به 41.2 درصد در خرداد سال جاری رسید تا تورم در این بخش نزدیک به20 درصد در طول یک سال افزایش یافته باشد.

اما از تیرماه به بعد روند افزایشی تورم نقطه به نقطه متوقف و معکوس شد تا در ادامه در شش ماه میانی سال با گذر تابستان و پاییز 13 درصد از 20 درصد افزایشی که طی یک سال ایجاد شده بود در نصف این زمان کاهش یابد.

این در حالی است که درصد تغییر قیمت کالا و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل از 41.2 درصد در خرداد به 39.1 درتیر،38.4 در مرداد،37 درشهریور،32.3 در مهر، 29.8 درآبان و در نهایت به 28.8 درصد در آذر ماه کاهش یافت.

در عین حال تورم 12 ماهه که نیز پنج ماه دیرتر ازتورم نقطه نقطه یعنی از مهرماه 91 رشد فزاینده ای را آغار کرده بود و از 24.8 به 36.2 در مهر سال جاری رسیده بود به مانند تورم نقطه به نقطه بعد از 12 ماه صعود بالاخره ایستاد و معکوس شد.

بر این اساس نرخ تورم در این بخش نیز با شیبی هر چند آرام اما نزولی از 36.2 درصد در مهر 92 به 35.9 در آبان و 35.6 درصد در آذر کاهش یافته است.

این بار مرکز آمار "نوبخت" را امیدوار کرد

اما محمد باقرنوبخت- معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور- که پیش از این از پیش بینی و برنامه ریزی برای مهار تورم 40 درصدی(اعلامی بانک مرکزی) خبر داده بود در روزهای اخیر آمارهای مرکز آمار در مورد تورم را سند ادعای دولت برای کاهش تورم قرار داد و ابراز امیدواری کرد که روند کاهنده تورم در ادامه نیز تداوم داشته باشد.

وی این بار با تاکید بر آمارهای مرکز آمار مبنی بر کاهش تورم نقطه به نقطه تا مرز 28 درصد این نکته را نیز یادآوری کرد که با وجور مهار تورم در کشور این ارقام به منزله کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه روند افزایش قیمت‌ها در حال تغییر بوده و در حال نزولی شدن است.

به گفته نوبخت با توجه به این آمار می‌توان انتظار داشت که نرخ تورم که برای آن تا پایان سال 35 درصد پیش بینی شده بود کمتر نیز بشود.

اما انگار شرایط و اوضاع اقتصادی به گونه ای مثبت و موثر پیش می رود که معاون برنامه‌ریزی که تا چندی پیش کاهش تورم تا 25 درصد را تا پایان سال آینده در حد پیش بینی اعلام کرده بود اکنون معتقد است که با توجه به سیاست‌های دولت و اطمینان برخی از کارشناسان اقتصادی مبنی بر کاهش تورم به کمتر از 25 درصد، این نرخ می تواند بدبینانه یا محتاطانه نیز باشد.

براین اساس کمتر از سه ماه دیگر زمان تا انتهای سال مانده است تا تورم 40 درصدی که دولت بر آن همواره تاکید داشت به 35 درصد کاهش یابد این در حالی است که این 40 درصد مربوط به آمارهای محاسبه شده بانک مرکزی بود که اکنون به حدود 39 درصد کاهش یافته و باید در مدت باقی مانده چهار درصد دیگر نیز از آن کاسته شود.

3939

کد خبر 330502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  9 14
  روحانی متشکریم .
 • طولابي A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  7 2
  يا هو
 • علی IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  10 1
  به درک بزار گران بشه خودرو صفر گران شد
 • هموطن A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  18 4
  وقتی مردم افزایش تورم را در سفره های خود به صورت شفاف می بینند یعنی آمار درست نیست قیمت شیر طی یک سال گذشته دهها بار افزایش قیمت داشته حتی قیمت سیب زمینی 6 برابر شده مردم فقیر حتی دیگه از خوراک سیب زمینی و تخم مرغ هم محروم شده اند ایا همه این فلسفه بافی ها برای این است که حقوق کارگران و کارمندان بیش از 18 % افزایش پیدا نکند ؟
 • بی نام IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  17 5
  با حلوا حلول گفتن دهن شیرین نمی شود . ما از این سقوط تورم چیزی رااحساس نمی کنیم
 • بی نام A1 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  13 4
  به امید خدا تورم کاهش یابد مردم نفسی بکشند البته خود مردم ازجمله فروشندگان هم باید دست به دست هم دهند
 • امیری A1 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  16 2
  آمارها همه دروغه.بس کنین تورو خدا.اون موقع که همه چی 3 برابر شد بجای اینکه اعلام کنن تورم 300 درصده ؛ اعلام کردن 31 درصد تورم داریم!!!!!!!!!!!!