سیدحسن خمینی: صفحه‌ای در فیسبوک ندارم/ پارتی‌بازی، جوانان را ناامید می‌کند

حداقل سه صفحه در فیس بوک به نام سید حسن خمینی و دو صفحه هم به نام پسرش ثبت شده است.

صفحه هایی که عکسهای خانوادگی خانواده خمینی را منتشر و بارنشر می کنند. اما امروز حجت الاسلام سید حسن خمینی گفت:«صفحه‌ای در فیسبوک ندارم»

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی گفت: باید مراقب باشیم که بحث جوانان زیر سایه پر زرق و برق ورزش گم نشوند، چراکه با وجود اهمیت بسیار زیاد ورزش، تمام مسائل مربوط به جوانان در آن خلاصه نمی‌شود.

نوه امام راحل در نشست خود با وزیر ورزش و جوانان و مسئولان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، افزود: ورزش عامل بسیار مهمی برای سلامتی همگان است، اما ورزش قهرمانی مربوط به جوانان است. باید توجه کنیم که همه امور جوانان به حوزه ورزش وابسته نیست.

وی با تاکید بر ضرورت زمینه‌سازی برای ازدواج جوانان، اظهار کرد: زمینه‌سازی برای ازدواج جوانان به عنوان یک امر بسیار مهم مطرح است و لازم است ازدواج آنان را تسهیل کنیم؛ چراکه با این کار، از زمینه‌های وقوع بزه و ناهنجاری در جامعه کاسته‌ایم. دولت محترم نیز که از تدبیر لازم برخوردار است، تلاش می‌کند موانع لازم را در این زمینه برطرف و مقدمات لازم را فراهم کند.

یادگار امام (ره) تاکید کرد: لازم است زمینه‌ای را فراهم کنیم تا شاهد فرار مغزها نباشیم. هیچ چیز مانند تبعیض برای استفاده از فرصت‌های جامعه، جوانان را دچار رخوت نمی‌کند و پارتی‌بازی موجب ناامیدی آنان می‌شود. هنگامی که جوان حس می‌کند که در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و تحصیلات تکمیلی جایی ندارد و نمی‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند، از موازنه رقابت، دور و با بحران هویت مواجه می‌شود.

سیدحسن خمینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تفریحات جوانان اظهار کرد: تفریحات یکی از بحث‌های بسیار مهم برای همه اقشار به ویژه جوانان است که تفریح در حوزه جوانان معنای عمیق‌تری می‌یابد. شاید به این علت که روحیه جوانان ساختارشکن‌تر از سایر گروه‌های سنی است.

وی با اشاره به محدوده تفریح، اظهار کرد: از منظر دینی، محدوده تفریح، حدود شرعی است. البته باید توجه داشت که این مقوله یک واقعیت و ضرورت در سنین جوانی محسوب می‌شود.

سیدحسن خمینی با اشاره به سفارش‌های امام خمینی (ره) در این زمینه، گفت: ایشان به من سفارش کرده‌اند که نمازت را اول وقت بخوان و به درس و تحصیلت اهمیت بده و تفریح کن. بنابراین لازم است این سه مقوله در زندگی یک انسان مورد توجه قرار گیرد. البته تفریح باید در حدود قانون و شرع باشد و نباید محدوده آن را کوچک‌تر یا بزرگتر تعریف کرد.

نوه امام خمینی (ره) تاکید کرد: باید اجازه دهیم که جوان خود تعریف تفریح را ارائه دهد. البته باید توجه کنیم که باید از خطوط قرمز دینی و شرعی عبور نشود. بنابراین لازم است تعریف درستی از تفریح در محدوده شرعی داشته باشیم و آن را به عنوان واقعیت، نیاز و ضرورت بپذیریم.

وی با بیان اینکه حضرت امام (ره) تا سال‌های پایانی زندگی خویش به موضوع تفریح توجه داشتند، اظهار کرد: ایشان در این زمینه به خانواده خود تاکید می‌کردند و اگر جایی خطوط قرمز شرعی نزدیک بود نادیده گرفته شود، تذکر می‌دادند.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌هایی که در فضای علمی داریم، بحث علت موجوده و علت مُبقیه است. علت موجوده باعث پدید آمدن شیء می‌شود؛ به عنوان نمونه یک بنا دیواری را می‌سازد. اما علت مبقیه، علتی است که باعث بقای معلول می‌شود. به عنوان نمونه چسبندگی بین مصالح، علت مبقیه پایداری دیوار است.

نوه امام خمینی(ره) با اشاره به فرمایشات امام راحل، خاطرنشان کرد: ایشان می‌فرمایند علت موجوده انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، همان علت مبقیه آن است. علت موجوده، وحدت بین نیروهای انقلاب است. یکی از علت موجوده، جوانان و اهمیت دادن به آنان است.

وی افزود: توجه به جوانان از نگاه امام خمینی (ره) یکی از مهم‌ترین علل پیدایش انقلاب اسلامی بود. تمام مسئولان آن دوره جوان بودند و چه معجزه‌ای بالاتر از اینکه انقلاب اسلامی را امام خمینی (ره) با بهره‌گیری از افراد بسیار جوان به سرانجام رساندند و در ادامه مسئولیت وزارتخانه و نیروهای فعال در دفاع مقدس نیز به عهده جوانان گذاشته شد.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: جوان، توانمندی و قدرت اراده برای تغییر یعنی ریسک‌پذیری و خروج از خمودگی را دارد. برای باقی ماندن باید باورمندی به جوان را در فعالیت کشور نهادینه کنیم.

نوه امام خمینی(ره) ادامه داد: قرار است برای جوانان کاری کنیم یا قرار است جوانان کاری کنند؟ اشتباه است اگر گمان کنیم که ما باید برای جوانان اقدامی انجام دهیم؛ بلکه باید کاری کنیم که جوانان تحول ایجاد کنند. درواقع به آنان به عنوان سوژه ننگریم، بلکه آنان محور عملکرد باشند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در فرمایشاتشان تاکید زیادی در بحث جوانان داشتند، اظهار کرد: امام از جوان‌ترین رهبران دنیا از نظر روحیه بوده‌اند و در سن 63 سالگی مبارزه را آغاز کردند.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه جامعه ایران هنوز جوان است، تاکید کرد: این وضعیت یک ظرفیت است. چنین جامعه‌ای، پویا و پر از انتظارات است. البته بحث گسست نسلی نیز مطرح می‌شود و در صورت مدیریت درست، می‌تواند موجب اکتفا نکردن به وضع موجود شود.

نوه امام خمینی (ره) در ادامه تصریح کرد: وزیر ورزش و جوانان و معاون امور ساماندهی شیفته دیدگاه امام خمینی (ره) در حوزه جوانان هستند، چراکه پیوند امام و جوانان و ورزش می‌تواند آینده کشور و نظام را بیمه کند.

/27212

کد خبر 330753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • افشين A1 ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  7 1
  نگو آغا نگو ! مگه داريييييم ؟ ااااا... !!
 • بانوی ایرانی... IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  20 1
  " قرار است برای جوانان کاری کنیم یا قرار است جوانان کاری کنند؟ اشتباه است اگر گمان کنیم که ما باید برای جوانان اقدامی انجام دهیم؛ بلکه باید کاری کنیم که جوانان تحول ایجاد کنند. درواقع به آنان به عنوان سوژه ننگریم، بلکه آنان محور عملکرد باشند." بسیار کلیدی بود این بند...برقرار باشی سید...
 • مادر دلشکسته A1 ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  7 1
  سلام . خدا رحمت کند اما م را . ای کاش زنده بودند و میدیدند که چگونه جوانان که سرمایه های این ممکلکت هستند نادیده گرفته شدند .بیاییم برای جوانان این مملکت ، برای آن دسته از جوانانی که از نظر محبت و مالی فقر دارند درک کنیم . اون وقت ببینید چه کشوری میشود ایران . چون جوانان بزهکار شجاع تر از جوانان تحصیل کرده هستند . باید به جوانانی که از خانواده فقیر هستند بها داده شود. تا دیگر جوانی که سر به راه شده و فقط یک بار و فقط یک بار اشتباه کرده اعدام نشود .برقرار باشی نوه آقا . دلم برای مهربانی ها و خوبی های امام تنگ شده.
 • جوان IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  6 0
  زنده باد سید ولی امان از پارتی بازی با تحصیلات و مدرک کارشناسی مهندسی برق قدرت هر کجا می رویم می گویند نه چون پارتی نداریم چه کنیم سید ؟