وزیر بازرگانی دولت دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به از بین بردن دیوار تعرفه در مناطق آزاد اعتقاد دارد.

رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که ایجاد مناطق جدید آزاد و ویژه اقتصادی در رشد و توسعه اقتصادی ایران نقش حساس و کلیدی دارند.

به گزارش خبرآنلاین،یحیی آل اسحاق گفت:در حال حاضر تمامی کشورهای منطقه به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تبدیل می‌شوند.

وی با بیان این مطلب که کشوری مانند عراق کاملا در حال تبدیل شدن به مناطق آزاد است، اظهار کرد: این کشور تعرفه‌های گمرکی خود را به صفر رسانده و مبادلات تجاری و شرایط کاری نیروی انسانی خود را نیز کاملا به شرایط مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تبدیل کرده است.

آل اسحاق با بیان این مطلب که ادامه این روند در کشورهای همسایه منجر به افزایش واردات ایران می‌شود، افزود:یکی از راهکارهای مقابله با افزایش واردات در ایران، گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور است.

وزیر بازرگانی دولت ششم با اشاره به اینکه حذف تعرفه و مالیات از مزایای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، تصریح کرد:اقتصاد کشورهای همسایه ما بر اساس توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شکل می‌گیرد، بنابراین باید ایران نیز در این راستا گام‌های موثری بر دارد.

وی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان حلقه اتصال میان ایران با سایر کشورها نام برد و گفت: برداشتن دیوار تعرفه‌ها و مالیات در این مناطق موجب رشد و توسعه روابط تجاری ایران با سایر کشورها می‌شود.

آل اسحاق خاطر نشان کرد: مناطق آزاد با یک مدیریت هدایت شده می‌توانند به نقطه عطفی برای تقویت تجارت میان ایران با سایر کشورها تبدیل شوند بنابراین این مناطق با مدیریت صحیح می‌توانند در رشد صادرات، تامین مواد اولیه و صادرات مجدد تاثیر بسزایی داشته باشند.

رییس اتاق بازرگانی تهران متذکر شد:با توجه به اینکه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مواد اولیه، با تعرفه صفر وارد می‌شوند بنابراین می‌توانیم با ایجاد خطوط تولید در این مناطق اقدام به تولید کالا با هزینه پایین کرده و کالاهای تولید شده را از همان مناطق صادر کنیم.

وی در پایان اذعان کرد: سرپرست جدید مرکز امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید این مناطق را به سمت صادراتی شدن هدایت کند زیرا در حال حاضر این مناطق بیشتر جنبه وارداتی دارند.

کد خبر 33093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =