۰ نفر
۱۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۹

برای شناخت ناکام ترین کشورها، بررسی دستاوردهای آنها در سیاست خارجی معیار مناسبی است.

سید صادق حسینی

در پایان سال 2013 میلادی در کنار فهرست ترین های سال خیلی ها می خواهند به دانند ناکام ترین کشور خاورمیانه در معادله قدرت منطقه ای چه کشوری بوده است؟ برای شناخت این ناکام ترین کشور، بررسی دستاوردهای آن در سیاست خارجی معیار مناسبی است.
آغاز 2014 با بمب گذاری در روسیه، لبنان و عراق و عملیات نظامی علیه گروه های مسلح و القاعده و اقمار آن در عراق و سوریه آغاز شد و چشم انداز محتمل تا حداقل نیمه اول سال نیز تداوم درگیری های نظامی و خشونت های مسلحانه است.
نگاه های نگران از تروریسیم و افراط گرایی در پایان 2013 و آغاز 2014 به یک کشور خیره شده بود؛ کشوری که نام و اثرش در تمام بمب گذاری ها، خشونت ها و درگیری های قومی - مذهبی منطقه دیده می شود: عربستان سعودی!
عربستان سعودی که از ابتدای بحران سوریه درمارس 2011 (اسفند 1389) سیاست حذف دولت قانونی دمشق را دنبال می کرد در سال 2013 بعد از دو سال جنگ بی وقفه و بی نتیجه و در شرایطی که دولت بشار اسد در موقعیت بهتری نسبت به سال اول بحران قرار دارد سعی کرد تجربه چند ساله خود در لبنان را دوباره امتحان کند و بازی را به خارج از مرزهای سوریه بکشاند.
چنین شد که عربستان ناکام در سوریه و نگران از ارتقا روابط ایران و غرب، موج انفجارات تروریستی را به شرق و غرب سوریه کشاند؛ کشورهایی که در جغرافیای قدرت ایران تعریف می شوند: عراق و لبنان.
از سوی دیگر نتیجه نگرفتن عربستان در بحران سوریه و مصر با وجود هزینه های سنگینی که تقریبا در سه سال گذشته پرداخته است ناکامی بزرگ تر دیگری برای سعودی ها در پی داشت. آن ها علاوه بر اعتماد به نفس، اعتبار خودانگارانه ای را که نزد آمریکا، غرب و کشورهای منطقه برای خود متصور بودند از دست دادند.
سعودی ها که حمایت های آشکارشان از ستیزه جویان مسلح در سوریه، رفتارهای شدید ضد حقوق بشری در داخل مرزهایشان و لشکرکشی شان در بحرین علاوه بر این که دستاوردی برای شان نداشته و وجهه شان را در افکار عممی جهان و به ویژه نزد مردم خاورمیانه بیش از گذشته تخریب کرده است را می توان به عنوان ناکام ترین کشور خاورمیانه در سال 2013 شناخت.
با چنین نگاهی سئوالی که خیلی از ناظران پاسخ مناسبی برایش پیدا نمی کنند این است که راهبرد امنیتی عربستان سعودی که توسط بندر بن سلطان طراحی و اجرا می شود چه دستاوردی غیر از درخشش نام عربستان در صدر فهرست ناقضان حقوق بشر و حامیان گروه های تروریستی و افراط گرای مذهبی داشته است که کماکان تداوم می یابد؟ به دیگر سخن آیا سعودی ها آگاهانه به تشکیل یک «امارات متحده القاعده» گام بر می دارند؟

5252

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 331655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
  40 3
  اگر اقدامات تلافی جویانه روسیه که پوتین وعده داده عملی شود آنگاه تصویر روشنتری از ناکامی عربستان آشکار خواهد شد.
 • یزدان IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
  17 14
  سیاست پدر و مادر نداره . به نظر من اینها همش جنگ زرگریه و دوباره عربستان و آمریکا با هم دوست صمیمی میشن . العان هم محض فریب دادن ما و سوریه الکی دارند با هم کل کل میکنند .
 • حامد زنوزی IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  4 0
  بهترین خبر امروز خبر انلاین همین بود سپاس
 • بی نام A1 ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۱
  1 1
  همه عربی خیانتکار هستند
 • شاکی از بندربن سلطان وحشی A1 ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۱
  1 0
  کار عربستانی در جنگ سوریه بی شرمانه ی به زنان سوری خیانت و جنایت و تجاوز و غیر انجام داده است
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
  1 0
  جزئیات رسوایی اخلاقی شاهزاده سعودی فعال عربستانی با نام مستعار مجتهد، جزئیات جدیدی از فساد و هوسرانی یکی از مقامات ارشد حکومت آل سعود را فاش کرد. او مکالمات تلفنی را منتشر کرده که در آن، شاهزاده سعودی از نقل و انتقال دختران برای مهمانی هایش سخن می گوید.
 • خسرو پرویز A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  3 0
  آقای باشرف ایرانی پس این همه دختر ایرونی که میرن دبی اینا چی حاجججججججججج آقا