۰ نفر
۲۳ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۷

ایرنا نوشت:

پلنگ زخمی تنکابن که به علت تیراندازی دچار ضایعه نخاعی شده بود امروز به روش مرگ آسان و با تزریق داروی بیهوشی در دوز بالا مرد.

این پلنگ 13 دی ماه امسال در منطقه شکار ممنوع دوهزار در تنکابن مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از ناحیه دو پا فلج شد.

منطقه دو هزار یکی از مناطق شکار ممنوع است که گونه های ارزشمند کل، بز، شوکا و پلنگ در آن زیست می کنند و دارای جمعیت خوب گراز است که طعمه پلنگ محسوب می شود.

علی عمارلویی مسوول کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در زمان تزریق داروی بیهوشی به پلنگ زخمی گفت: این پلنگ نر و 8 ساله بود و قرار است از مغز استخوان، اسپرم و سلول های آن نمونه برداری و در بانک ژن دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نگهداری شود.

او گفت: امکان ادامه حیات این پلنگ وجود نداشت و مقرر شده است که بدن حیوان با شرایط کنونی دوپای فلج و قطع بودن 3 انگشت یک دست توسط سازمان حفاظت محیط زیست تاکسیدرمی شود و این تاکسیدرمی با ثبت تاریخچه و چگونگی کشته شدن در موزه حیات وحش این سازمان نگهداری شود.

عمارلویی افزود: این پلنگ 14 دی ماه برای مداوا به تهران منتقل شد و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مورد مداوا قرار گرفت اما به دلیل اینکه قطع نخاع شده بود هیچ حسی نداشت از این رو خودش را محکم به دیواره قفس می کوبید که این کار موجب بیشتر زخمی شدن حیوان می شد.

او همچنین گفت: معاینه اولیه نشان داده بود که این حیوان قبلا هم مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود همچنین سه انگشتش به علت گرفتار شدن در تله قطع شده بود.

عمارلویی تاکید کرد: به علت قطع نخاع بودن، پلنگ کنترل ادرار و مدفوع نداشت و از آنجا که امکان نزدیک شدن به حیوان هم وجود نداشت از این رو به مرور شرایط نامطلوبی ایجاد می شد، با تمام این مشکلات تیم معالج حیوان اعم از دامپزشکان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و سازمان حفاظت محیط زیست تمام راه های معالجه احتمالی یا بهترین روش نگهداری این حیوان را مورد بررسی قرار دادند اما به نتیجه ای نرسید و درنهایت تصمیم بر مرگ آسان پلنگ گرفته شد.

در 6 سال گذشته 56 قلاده پلنگ در کشور براثر حوادث مختلف ازجمله تصادفات جاده ای، تیراندازی و مارگزیدگی تلف شدند که 10 قلاده آن در سال جاری کشته شدند.

پلنگ ایرانی با نام علمی Panthera pardus saxicolor بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیاست.

طول پلنگ ایرانی از 110 تا بیش از 200 سانتی متر متغیر است. وزن این پلنگ حدود 45 تا 100 کیلو است و اندازه آن از پا تا شانه نیز 47 تا 75 سانتی متر است.

ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه‌های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالا ترکمنستان را از راه مهاجرت‌های بین مرزی افزایش می دهد با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است.

غذای پلنگ با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کند متفاوت است. در ایران شکار اصلی این جانور کل و بز است و محل زندگی پلنگ نیز تا حد زیادی با محل زندگی کل و بز همسانی دارد.


47234

کد خبر 332480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  71 2
  تو جام جهانی می خوان تبلیغ یوز پلنگ ایرانی رو بکنن اونوقت تو مملکت خودمون می رن و شکارش می کنن. خیلی جالبیم ما
 • بی نام A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  58 1
  دلم براش سوخت خدا اون شکارچی بی انصاف رو نبخشه و اون دنیا با این پلنگ بیچاره روبه رو کنه
 • حسن A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  5 35
  داروی بیهوشی چینی بوده
  • بی نام IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
   29 1
   دکتر هدف مرگ آسان بوده، دوز داروی بیهوشی دامی رو که افزایش بدن باعث مرگ حیوان میشه ،چون امکان بهبودی این جاندار ارزشمند وجود نداشته به این طریق از درد کشیدن راحتش کردن
 • حامي حيات وحش ايران IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  24 3
  چه زجري كشيد راحت شد از دست اذيت و آزار ما. اين كلينيك واين سازمان امكانات لازم را براي اين كارها نداره. افراد هم تخصص و عشق لازم را ندارند.اون از جابجايي حيوان با پتو و وانت اينهم از نگهداري درون يك قفس فلزي بدون حفاظ و پوشش مناسب.من حتي شنيدم نيشهاي حيوان به دليل گاز گرفتن قفس شكسته شده بود. هركاري يك راهي داره ما بايد از تجارب خارجيها استفاده كنيم
 • بی نام IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  18 0
  دلم آتیش گرفت و چشمام پر از اشکه چقدر ما آدمها بی رحمیم
 • خلیل بابائی IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
  0 0
  طفلک پلنگه رو بگو که از من هم بدشانستر بوده. اول یه بار با تیر زدنش و زخمی شده بعد توی تله فلزی افتاده و سه تا انگشتشو از دست داده و قطع نخاع شده و اکثر اعضای بدنش فلج شده؛ طفلک چی کشیده. راستی یه موضوعی؛ اگه توی تله افتاده و انگشتای دست یا پاش آسیب دیده که نباید قطع نخاع بشه قاعدتا" بجز اینکه آسیبی به رگهای نخاعیش وارد شده باشه و مگه رگهای نخاعی در پشت گردن نیست؟ آیا آسیبی هم به پشت گردنش رسیده بوده؟ یا موقع جراحی و عمل بهبودی توسط افراد به اشتباه باعث آسیب نخاعیش شدند؟