معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کمک به اقتصاد مطبوعات و توسعه فرهنگ مطالعه نشریات طرح اشترک مطبوعات را اجرا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس این طرح هر شهروند تهرانی می‌تواند 5 نشریه مورد علاقه خود را از بین روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، ماهنامه‌ها و فصلنامه‌ها مشترک شود و تنها 50 درصد قیمت نشریات را در طول سال پرداخت کند.

قراراست هزینه 50 درصد دیگر را معاونت مطبوعاتی تامین کند. این طرح زیر نظر موسسه «نشرآوران» فعالیت خود را آغاز می‌کند و سه شرکت خصوصی برای ثبت نام مشترکان و رساندن نشریات به دست مشترکان در این زمینه فعالیت می‌کنند تا مشکل ارسال نشریات از طریق پست مرتفع شود.

طرح یاد شده فعلا در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و مشترکان شهرستانی برای عضویت در این طرح  می توانند از خدمات پست برای تحویل گرفتن نشریه استفاده کنند.

قارا است سامانه الکترونیکی این طرح تا اواسط اسفند در دسترس عموم مردم قرار بگیرد.

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در یادداشتی که امروز سه شنبه 24 دی در روزنامه آرمان روابط عمومی منشر کرده در مورد این طرح توضیح داده است. او با اشاره به تفاوت الگوی تهیه نشریه در ایران با سایر کشورها نوشته:« الگوی تهیه نشریه در کشور ما با مرسومات دنیا تفاوت دارد. در آنجا اولا اصل بر آبونه است و ثانیا پدیده «یک روزنامه، چند خواننده» رواج ندارد.»

انتظامی در این یادداشت ضمن بر شمردن دلایل گرایش نداشتن مردم ایران به مشترک شدن نشریات نوشته :«اشتراک یکی از پایه‌های اقتصاد مطبوعات است و به آنها قدرت برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری می‌دهد. ضمنا امکان کسب بازخورد علمی از نظرات خوانندگان را به دست می‌آورند، بانک اطلاعاتی خوبی فراهم می‌شود، نشانه وفاداری متقابل است، نمادی از اعتبار یک رسانه قلمداد می‌شود، درجه فرهیختگی یک جامعه را نشان می‌دهد و از رقابت نشریات در فضای محدود دکه نیز می‌کاهد.»

به نوشته انتظامی، « بر این اساس وزارت ارشاد به دنبال آن است که زیرساخت‌های توسعه اشتراک و فرهنگ اشتراک را فراهم کند. بر اساس طرح موجود: 1. شهروندان، هر نشریه دلخواه را با نصف قیمت پشت جلد مشترک می‌شوند. نصف دیگر بعلاوه هزینه‌های ارسال را معاونت می‌پردازد .2. مطابق قرارداد با اپراتورهای توزیع، چنانچه نشریه به موقع ( برای روزنامه‌ها تا قبل از ساعت 8 و 30دقیقه و برای مجلات حداکثر تا فردای روز توزیع عمومی) به آدرس مشترک ارسال نشود، جریمه می‌شوند.3.مدیران نشریات با اپراتورهایی که مورد تایید و طرف قرارداد وزارت ارشادند قراردادی می‌بندند که متن عمومی آن توسط این وزارتخانه تایید شده است. بر این مبنا از تصدی بخش اشتراک آسوده می‌شوند. به جای یک فرد، یک سیستم تخصصی عهده‌دار این کار می‌شود، بدون نیاز به اختصاص میز و خط تلفن و دایره وصول و کنترل سر رسیدها و سر و کله زدن با مشترکی که معمولا حق هم دارد و پیگیری‌های بی‌سرانجام از پست و... »

در ادامه این یادداشت آمده است:«4. هر یک از این اپراتورها عملا بخش اشتراک ده‌ها نشریه را به عهده می‌گیرند و به دلیل محتوای قرارداد و تضامین آن همزمان به سه جا پاسخگو هستند: مشترک، نشریه و ارشاد. به عبارت بهتر اگر هر یک از دو ضلع اول ناراضی باشند معاونت مطبوعاتی حق‌الزحمه شرکت را پرداخت نمی‌کند! 5. چنانچه در طول مدت اشتراک، قیمت نشریه افزایش یابد ضرری به مشترک نمی‌رسد زیرا به او تعهد داده شده که تعداد معینی نشریه برای او ارسال شود.6. اگر مشترک به هر دلیلی تمایل به ناتمام گذاشتن دوره اشتراک خود داشته باشد می‌تواند از باقیمانده سپرده مشترک خود و وزارت ارشاد برای اشتراک مجله‌ای دیگر استفاده کند یا بخشی از مبلغ به او عودت شود.»

معاون مطبوعاتی وزات ارشاد در این یادداشت با اشاره به این که تا یافتن اپراتورهایی در شهرستانها متقاضیان غیر تهرانی مجلات، با پرداخت نیم بها، نشریه مورد علاقه خود را دریافت می‌کنند اما از طریق پست، آورده است:« یافتن اپراتور در شهرستانها از این جهت اهمیت مضاعف دارد که بتوان همین ساز و کار را برای نشریات محلی نیز اجرا کرد .»

به نوشته انتظامی ، مجلاتی که ارزش بیشتری برای مشترکان قائلند در بندی اختیاری از قرارداد خود با اپراتور تعهد می‌کنند که مجلات مشترکان را یک روز قبل از توزیع رسمی به آن سیستم تحویل دهند. در این صورت شاید برای اولین بار در تاریخ مطبوعات، مشترکان زودتر از توزیع عمومی به نشریه مورد علاقه خود می‌رسند.»

معاون مطبوعاتی ارشاد به این مساله هم اشاره کرده که معمولا نشریات بابت مشترکان، عایدی خاصی ندارند. بعضا حتی کمتر از مبلغی است که از سیستم توزیع عمومی عاید می‌شود (یعنی کمتر از تقریبا 65% پشت جلد). در روش جدید 100% پشت جلد به آنان عودت می‌شود.»

انتظامی به این مساله هم اشاره کرده که برای حمایت از نشریات بخش خصوصی، این مدل برای نشریات دولتی و بخش عمومی اجرا نمی شود البته وزارت ارشاد برای مجلات این دسته ( و نه روزنامه‌های آنها ) مبلغ ارسال آنها را می‌پردازد. همچنین نشریات گران قیمت نیز سقف حمایتی دارند .

5757

کد خبر 332679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  12
  امیدواریم.
 • افصح NL ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  6
  با سلام.کلا جنیه اقتصادی فعالیت های اقای انتظامی را دوست دارم.حودشان هم از معدود مدیران حفه ای نشریات ایران هستند.اما در این یادداشت نوشته اند::« شهروندان، هر نشریه دلخواه را با نصف قیمت پشت جلد مشترک می‌شوند» قیمت پشت جلد یک اصطلاح برای کتاب است و ایشان هرگز در همشهری یا جام جم قیمت را پشت جلد نمی زده اند.شاید اگر یک بار دیگر یادداشت شان را می خواندند به جای ایین عبارت از قیمت رسمی استفاده می کردند.خبر آنلاین منتشر کنی ها ....
 • مریم A1 ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  12
  چه خوب. منتظریم اجرایی بشه. حسابی منتظرم
 • سهیل IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  12
  کار بسیار پسندیده ایست. خدا خیرتان بدهد
 • رضا IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  3
  این کار جالب می باشد اما بایستی در زمانه کنونی اقدام به فروش دیجیتالی محتوای مجلات و روزنامه ها شود و فرهنگ استفاده و رعایت حقوق ناشر جا بیفتد. واقعا الان شما در مترو و اتوبوس دست مردم تبلت و گوشی می بینید و کمتر از روزنامه یا مجله خبری هست. باید با دنیا هماهنگ شد
 • بی نام IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
  1
  بعيده نشريات در شهرستانها به روز توزيع شوند
 • بی نام A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  2
  ای کاش برای قیمت کتاب هم چنین طرحی آماده شود. حداقل برای دانشجویان که در فقر کتابی به سر می برند.