خبرگزاری ایسنا نوشت:

رئیس مرکز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی گفت: درصد نقاط اشتراک شیعه با سنی بسیار بالاتر از اختلافات میان دو مذهب است و باید بیش از این بر روی اشتراکات تکیه کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی مخدوم، در مورد مسئله وحدت گفت: باید باور داشته باشیم که مشترکات بسیاری بین مذاهب مختلف اسلامی وجود دارد و باید این موارد را تقویت کنیم.

وی با تاکید بر این‌که «نقاط اختلاف در مقابل مشترکات درصد قابل توجهی به حساب نمی‌آیند» افزود: با وجود همه تلاش‌ها، برخی افراد با ناآگاهی یا عناد وحدت شیعه و سنی را دچار خدشه می‌کنند که در این زمینه نیازمند انسجام و وحدت به‌عنوان یک فرصت هستیم.

به گفته رئیس مرکز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی، هر کدام از این دو باور را نداشته باشیم همه برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر بزرگان به نتیجه نخواهد رسید.

مخدوم، گفت: برای دشمنان ما هیچ چیز بدتر از در کنار هم بودن مسلمانان و در جبهه واحد قرار داشتن آنان نیست و این در حالی است که مسلمانان باید در اقتصاد، سیاست و فرهنگ متحد بوده و بازوی محکمی برای خودشان باشند.

وی افزود: متأسفانه مذاهب اسلامی یا به‌صورت مستقیم و فیزیکی و یا از طریق فرهنگی و نرم همدیگر را مورد آسیب و خدشه ‌قرار می‌دهند و گاهی در جاهای مختلف برخوردهای عنادآمیز و تند صورت می‌گیرد که با مصالح اسلامی سازگار نیست.

وی با بیان این‌که «برای باورکردن وحدت باید هرچه می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم» عنوان کرد: بزرگان ما چون مراجع تقلید همه بدون استثناء در گذشته و حال این نظر را دارند که باید اتحاد شیعه و سنی پدید آید و امام راحل خود ابداع‌کننده هفته وحدت بودند و مرحوم بروجردی نیز اسطوره‌ای برای پیوست زدن بین شیعه و سنی بودند.

مخدوم با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب در زمینه وحدت مبنی بر اینکه که کمترین توهین به مذاهب دیگر حرام است، گفت: اگر شیعه گمان کند می‌تواند به باورهای مذاهب دیگر اسلامی توهینی داشته باشد از نظر ایشان حرام است.

رئیس مرکز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی، ادامه داد: اگر ظرفیت‌های مشترک در هفته وحدت جدی گرفته شود گام محکم و عملی در این راستا برداشته می‌شود.

مخدوم، اضافه کرد: در قرآن کریم نیز به همه توصیه به پیوستن به راه خدا و خداباوری شده‌ که این توصیه حاوی این است که باید از مسیرهای انحرافی که موجب دوری از خدا است پرهیز کنیم.

رئیس مرکز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی گفت: مسیری انحرافی که مستلزم توهین به دیگران و مذاهب دیگر باشد دورکننده از خدا است و مهم‌ترین توصیه قرآن کریم اتحاد حول محور حبل‌الله است.

/6262

کد خبر 332704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  4
  ما تو تولد پیامبر هم اختلاف داریم دیگه بگیر برو تا آخر
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  6
  بله شک نکن اشتراک زیاده ولی سود بعضی ها در اختلافه وقتی در دعا وزیارت نعل نفرین هست چرا اختلاف نباشد ولی با دراید می شود کم کرد این اختلافات را
 • مسعود IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  4
  شعار دادن وحدت فقط مخصوص همین هفته است
 • مهدی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  7
  پس چرا نمیزارید سنی ها در تهران مسجد داشته باشن؟؟؟
 • شهرام RS ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
  4
  چه عجب . بعد از مدت ها برگذاری مراسم عمر کشون در بیوت آقایان متدین .با این استدلال که بی بی خوشحال میشه . واقعاخوشحالی بی بی در ناراحتی 1میلیارد انسانه ! جل الخالق من که فاطمه زهرا رو بسیار مهربان تر وبهتر میبینم