ایسنا نوشت:

معاون نظارتی بانک مرکزی از احتساب میزان نقدینگی در اختیار موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی در آمار نقدینگی جامعه خبر داد.

حمید تهران‌فر  درباره آمار نقدینگی موجود در موسسات مالی اعتباری اظهارکرد: میزان نقدینگی این موسسات معادل 20 الی 25 درصد حجم نقدینگی موجود در جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه حجم نقدینگی بنا بر آخرین آمار به 530 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: نقدینگی در اختیار موسسات تحت نظارت را تک به تک وارد آمار نقدینگی می‌کنیم و تاکنون نقدینگی موسسات جدیدی را که تحت نظم قرار گرفته‌اند در آمار نقدینگی حساب کرده‌ایم.

بر این اساس پیش از این طهماسب مظاهری، گفته بود با توجه به اینکه میزان نقدینگی اعلام شده بدون احتساب نقدینگی برخی ازموسسات مالی و اعتباری است، حجم نقدینگی واقعی بیشتر از میزانی است که اعلام می‌شود.

همچنین علی طیب‌نیا - وزیر امور اقتصادی و دارایی - آبان ماه میزان نقدینگی واقعی کشور را 650 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که بخشی از این میزان نقدینگی در اختیار موسسات غیر‌متشکل است که تحت کنترل بانک مرکزی نیستند و برآورد می‌شود رقم آن معادل 30 درصد (195 هزار میلیارد تومان) باشد.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که طی روزهای گذشته نام پنج موسسه اعتباری که پیش از این در دولت دهم از سوی بانک مرکزی مجاز اعلام شده بود از سایت بانک مرکزی حذف شده و بانک مرکزی اعلام کرده در بین موسساتی که باید تحت نظارت قرار گیرند، نهادهایی وجود دارند که عملا وارد فرآیند اخذ مجوز شده‌اند اما هنوز برای آنها مجوز فعالیت صادر نشده است؛ بنابراین هر یک از این نهادها به مجرد طی کردن موارد قانونی و مقرراتی ذیربط و رعایت ضوابط مقرر، مجوز خود را دریافت می‌کنند و نام آن در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج خواهد شد.

3939

کد خبر 333123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
    2 1
    با مماشات مملکت درست نمیشه