وزیر بهداشت در مراسم تکریم و معارفه معاون پرستاری وزارت بهداشت،درباره مشکلات پرستاران،کمبود نیرو در بیمارستانها،پرستار نماها و مشکلات حقوقی آنها سخن گفت.

وزیر بهداشت در مراسم تکریم و معارفه معاون پرستاری وزارت بهداشت،درباره مشکلات پرستاران،کمبود نیرو در بیمارستانها،پرستار نماها و مشکلات حقوقی آنها سخن گفت.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم تکریم و معارفه معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در این دوره بنا دارم قولی ندهم و به همین دلیل برای رفع کمبودهای نیرو مدت زمان 3 تا 5 سال در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان به یکباره گفت که کمبود نیرو برطرف می‌شود.
هاشمی گفت: جامعه پرستاری و پزشکی از هم جدا نیست و باید به سمتی برویم که در زندگی مردم موثر باشیم، شعار دادن، هوچی گری و حرف‌های پوپولیستی زدن مشکلی را از درد مردم حل نخواهد کرد بلکه باید کمک کنیم مردم آرامش بیشتری داشته باشند.


مهمترین اظهارات وزیر بهداشت در این مراسم در جدول زیر آمده است:

موضوع شرح موضوع
کار پرستاری - پرستاری شغل شریفی است و در مورد اهمیت آن نیازی به صحبت کردن نیست اما کارهایی که در آینده باید انجام شود نیازمند فضاسازی و فرهنگ سازی، اقناع سیاستگذاران، تأمین منابع مالی و واقع بینی نسبت به مشکلات نظام سلامت است که تا پایان سال برنامه‌ها به این سمت و سو خواهد رفت.
- کار پرستاران سخت است و با مشکلات سال های گذشته که انباشته شده سختی کارشان افزوده شده است. بسیاری از پرستاران در نقاط مختلف کشور شاید بیش از 20 ماه است که مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.
مشکلات پرستاری
- مردم کاستی‌های حوزه درمان را از پرستاران طلب می‌کنند و کاری ندارند که دولت و مجلس چه رفتاری را دارند، کسی که بیمار است فقط بیماری خود را می بیند و مشکل ما را مد نظر قرار نمی‌دهد.
- جایگاه پرستاری در نظام سلامت به هم ریخته است، از یک خدمتگذار یک مرتبه به پرستار می‌رسیم در حالی که پرستاری نباید با پزشکی فاصله داشته باشد، ما بهیاری و کمک پرستار را از بین بردیم و فقط نیروهای خدماتی وجود دارند. در این میان اگر کسی بهره هوشی بالایی را داشته باشد را در کنار پرستار می‌گذاریم.این افراد نیز چون رفتار درست با بیمار را نمی‌دانند و با محیط بیمارستان آشنا نیستند دچار توهم می‌شوند و خود را حتی به جای پزشک می‌گذارند، این از مشکلاتی است که در بخش خصوصی دیده‌ام و در بخش دولتی بی حساب و کتاب است.
- پرستاران می‌توانند کمک کنند تا نظام سلامت شادابی داشته باشیم، بخش عمده‌ای از مشکلات نظام سلامت با همکاری پرستاران پوشش داده می‌شود چرا که آنچه مردم می بینند فعالیت پرستاران است و حتی بخشی از کار پرستاران به حساب پزشکان نوشته می‌شود و فکر می‌کنند پزشکان هستند که معجزه می‌کنند.
- به پرستارانی احتیاج داریم که اخلاق ، نگاه و کردارشان به سلامت نگاه دوران دفاع مقدس باشد که بی منت کار می‌کردند. هرچند که اکنون نیز افراد فداکاری داریم که این گونه هستند اما باید از آنها تقدیر شود به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم سیستمهای تشویقی برای این قبیل افراد وجود داشته باشد.
- در حوزه پرستاری به خصوص در کلان‌شهرها رفتارهای ناشایستی وجود دارد، نمی‌گویم به صورت باند اما گروه‌های مختلفی هستند که مخرب هستند و باعث سرشکستگی جامعه پرستاری خواهند شد.
- برای پرستاری بیش از پزشکی به مصاحبه، ارزیابی و روان‌شناسی از کسانی که می‌خواهند بیایند و مرهم درد مردم باشند نیاز داریم و همان طور که افرادی اشتباهی به رشته پزشکی می‌آیند، در پرستاری هم همین آفت وجود دارد.
- هرچه سریعتر مطالبات جامعه پرستاری باید مشخص و پرداخت شود، با مشکلات دولت مواجهیم و رئیس جمهوری در مورد مشکلات خزانه واقعیت را گفته است اما به هر حال این سفره مردم است و پرستاران نیز حق دارند که مطالبات خود را دریافت کنند.
- متأسفانه همان 23هزار پرستاری که دولت تصویب کرده بود تا استخدام شوند هنوز حقوقشان پرداخت نشده و مجلس هم اعتباری برای آنها در نظر نگرفته است.

- حقوق این پرسنل باید از جیب مردم پرداخت شود و این یکی از دلایل معوقات است. مشکل اصلی در کمبود پرستار نیز همین است. همسایه‌های ما به ازای هر 10هزار نفر حدود 50 پرستار دارند.

کمبود نیروی پرستاری
- برای رفع کمبود نیرو، خواهش می‌کنم با توجه به پیشینه و فعالیتهای انجام شده در راه حفظ حرمت پرستاری حرکت شود نه اینکه هول شویم و متوسل به راه‌هایی شویم و آموزه‌های پرستاران را لاغر و کوچک کنیم تا هرکسی تصور کند با گذراندن یک دوره 6 ماهه می‌تواند پرستار شود.
- می‌توان از نیروهای بازنشسته و دانشجویان برای رفع کمبودها بهره‌گرفت، وظیفه ما دفاع از حقوق بیماران است و نباید قبل از مردم مدافع حقوق پزشکان و پرستاران باشیم، مدافع حقوق پزشکان، نظام پزشکی و پرستاران، نظام پرستاری است البته این به معنی بی توجهی ما به حقوق پرسنل نیست اما ما مسئولیت مردم را داریم.
- باید گره‌های اصلی را از جامعه پرستاری برداریم و سپس آن را منضبط کنیم، این کار را در حوزه پزشکی هم انجام می‌دهیم، ما ضعف‌های بخش خصوصی را می‌دانیم و به موقع به سراغ پزشکانی می‌رویم، که نباید می‌آمدند و در این مجموعه کار می‌کنند.
تشکیل شورای عالی پرستاری
- باید آموزش، توسعه، پژوهش، درمان و سیاست‌های پراکنده در حوزه پرستاری در یک جا جمع و مدیریت شود حتی اعتبارات آنها نیز باید یکجا باشد تا مثل اعتبارات بهداشت نشود که به دانشگاه‌ها می‌فرستیم و در جای دیگر هزینه می‌شود و این طور نباشد که حقوق پرستاران صرف توسعه شود و مطالباتشان عقب بیفتد.
- تا پایان سال باید مشکل کمبود نیرو و معوقه‌ها را حل کنیم، شرح وظایف و حدود اختیارات معاونت پرستاری تدوین شود و در ساختار دانشگاه‌ها لحاظ شود.
پرستار در منزل - بنده طرفدار عدم تصدی‌گری هستم و باید آن را گسترش داد اما اینکه به یکباره همه را به هم بریزیم و فضا را برای دو سال آینده آماده کنیم نیاز به مراقبت جدی دارد. پرستارانی که در قالب مراقبت در منزل انتخاب می شوند باید در انتخاب آنها مراقبت کرد چرا که ناموس و خانواده بیماران را در اختیار آنها می‌گذاریم.
- آنچه دیده‌ام در این حوزه فقط زشتی بوده و هیچکدام تقریباً پرستار نبودند، پرستار نماهایی بوده‌اند یا نیروهای خدمتی که 50 درصد آنها سابقه دستگیری و زندان داشته‌اند و یک دوره کوتاه یک تا سه ماهه دیده‌اند و برای مراقبت به منازل فرستاده می‌شوند این داستان نیست، واقعیت است و باید در دادن این مجوزها بازنگری و اصلاح شود.

افرادی بدون آموزش، روپوش پرستاری می‌پوشند
در این مراسم، مسعود فلاحی معاون سابق پرستاری وزارت بهداشت از اجرای آزمایشی طرح ثبت خشونت علیه پرستاران در محل کار خبر داد و گفت: طبق تحقیق انجام شده پرستاران ۷۱ درصد خشونت روانی، ۲۱ درصد خشونت جسمی، ۵ درصد خشونت نژادی و ۴ درصد خشونت جنسی را تجربه می‌کنند.

مهمترین اظهارات او در جدول زیر آمده است:

موضوع شرح موضوع
تدوین ساختار تشکیلاتی معاونت پرستاری - در زمینه اقداماتی که در این مدت انجام داده‌ام.تدوین ساختار تشکیلاتی معاونت پرستاری بوده که وظایف شغلی را تعریف کرده‌ایم. هرچند که تصویب آن در تشکیلات وزارت بهداشت چند ماهی است معطل مانده است.
- تدوین سیاست‌های تربیت پرستار، طرح هیئت علمی بالینی پرستاران، ارتقای کیفیت خدمات، تشکیل بانک اطلاعاتی، تشکیل شورای سیاست‌گذاری و صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران از جمله اقدامات انجام شده بوده است.
- طرح کار نیمه‌وقت برای پرستاران و همچنین همکاری شرکت‌های تعاونی و خصوصی را در نظر گرفته‌ایم و همچنین افزایش دستمزد، حقوق و افزایش حرمت پرستاران را در این زمینه مدنظر قرار داده‌ایم.
- متأسفانه در حال حاضر پرسنلی تربیت می‌شوند که فقط چهار ماه دوره می‌بینند و آن وقت روپوش می‌پوشند و همه فکر می‌کنند که پرستار شده‌اند به همین دلیل به دنبال افزایش مدت دوره کمک‌پرستاری از چهار ماه به یکسال هستیم.
تصویب اساسنامه شورای سیاست‌گذاری پرستاری - مراکز تربیت پرستاران بسیار متعدد هستند و این کیفیت و نحوه آموزش را متفاوت می‌کند و موجب نارضایتی مردم و پرستاران می‌شود به همین دلیل قرار شده پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران با در نظر گرفتن تمام جوانب تا پایان سال 93 ابلاغ شود.
تعداد پرستاران
- آمار دقیقی از تعداد پرستاران در کشور وجود ندارد ، وزارت بهداشت اعلام می‌کند 91 هزار پرستار وجود دارد، سازمان نظام پرستاری 197 هزار نفر تخمین می‌زند و به ما می‌گویند 230 هزار پرستار در حال فعالیت هستند که این در حالی است که آمار فارغ‌التحصیلان، چند شغله‌ها و مهاجرت‌ها را نداریم.
- در حال حاضر آمار پرستاران را از تمام دانشگاه‌ها طی 100 روز جمع‌آوری کرده‌ایم اما این آمار نیز مدام تغییر می‌کند.


تدوین برنامه های پرستاری در چهار ماه


همچنین محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در حوزه مراقبت بسیار آسیب‌دیده هستیم و کمبود نیروی پرستار مردم و بیماران را به شدت آزار می‌دهد به همین دلیل راهکارهای عملیاتی را در یک فرصت چهار ماهه اجرایی خواهیم کرد.
مهمترین اظهارات او بدین شرح است:
- پرستاران باید در ابعاد علمی، آموزش، مهارتی و بالینی در تمام سطوح و در عرصه‌های دولتی و غیردولتی در کنار هم هدفمند کار کنند تا مردم راضی باشند.
- امیدوارم بتوانم در این مدت دانشگاه‌های پرستاری، ادارات پرستاری و هیئت‌مدیره‌ها، اعضای شورای عالی نظام پرستاری و اعضای بورد پرستاری را با هم در یک منطقه‌بندی کشوری هماهنگ کنم.
- تاکنون پرستاران در تیم سلامت جایگاهی در تصمیم‌گیری‌ها نداشته‌اند اما این فرصت پیش آمده و طبق هدف‌های تعیین شده باید پیش رویم و کمبود پرستار که مردم و پرستاران را اذیت می‌کند را برطرف کنیم.
- در این مورد باید راهکارهای عملیاتی را در چارچوب قوانین بنویسیم به همین منظور یک فرصت چهار ماهه از وزیر درخواست کرده‌ایم و از سه هفته آینده برنامه عملیاتی را با کمک همه پرستاران تنظیم خواهیم کرد تا این دوره در تاریخ پرستاری دوره‌ای فراموش نشدنی شود.

301232

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر 333643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =