۰ نفر
۱۱ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۶

توجه به خطر القاعده در یمن سبب شده تا دولت این کشور به فکر صلح و آتش بس با الحوثی های شمال بیفتد. این پیشنهاد اما با تعیین شرطی از سوی الحوثی ها مواجه شده است.

مبارزان الحوثی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که در صورت توقف حملات عربستان علیه شهروندان یمنی، این گروه برای مذاکره با ریاض آمادگی دارد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره "، گروه الحوثی اعلام کرد، در صورتی که حملات ارتش عربستان سعودی به خاک یمن متوقف شود و این دولت ثابت کند که به دنبال برقراری امنیت و ثبات و نیز احترام به حقوق کشور همسایه است، این گروه برای مذاکره با سعودی‌ها آمادگی دارد و تا زمانی که آنان حمله نکنند مبارزان الحوثی اقدامی نخواهند کرد.

این در حالی است که سعودی‌ها با وجود ناکامی برای به کنترل در آوردن مواضع حوثی‌ها در مناطق مرزی، همچنان به بمباران و شلیک موشک علیه شهروندان ساکن در شمال یمن ادامه می‌دهد.
این گروه با صدور بیانیه‌ای در پی درخواست "ابوبکر القربی " وزیر امور خارجه یمن برای توقف درگیریها و آتش‌بس اعلام کرد: ما همواره بر ضرورت جلوگیری از خونریزی و بازگشت امنیت و ثبات به منطقه تاکید داشته‌ایم. اکنون نیز بار دیگر بر این امر تاکید و اعلام می‌کنیم که هرچه سریعتر باید حملات توجیه ناپذیر موجود، متوقف شود و برای حل و فصل اختلافات موجود به گفت‌وگو و مذاکره روی آورد.
درخواست برای برقراری آتش‌بس با حوثی‌ها پس از آن صورت گرفت که دولت صنعاء و عربستان سعودی نتوانستند به اهداف مورد نظر خود که نابودی الحوثی‌ها بود، دست یابند.

ارتش عربستان در این جنگ سه پایگاه خود را از دست داد و پایگاه نظامی "قمرا " ، "الجابری " و "جبل الدخان " به تصرف مبارزان الحوثی در آمد. در پی ناتوانی ارتش صنعا از دستیابی به اهداف مورد نظر خود ، وزیر امور خارجه این کشور پیش از این اعلام کرده بود که دولت به پایان درگیری‌ها بر اساس شروط پنج گانه خود پایبند است و برای شنیدن درخواست‌های مشروع حوثی‌ها آمادگی دارد.

قربی افزود: ما بر پایبندی دولت به پایان درگیری‌های صعده بر اساس شروط پنج گانه خود تاکید می‌کنیم و در صورتی که حوثی‌ها به این شروط پایبند شوند، سلاح خود را تحویل دهند و به قانون اساسی عمل کنند، این درگیری‌ها پایان خواهد یافت.

 

کد خبر 33572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =